metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Pátek, 14. srpna 2020. Svátek má Alan.
Nádraží Praha Bubeneč
Pozemky se nachází nedaleko železniční stanice. | foto: Matěj Baťha - Wikimedia Commons

Přestavba bubenečských papíren se zpozdí. Magistrát chce znát vliv projektu na okolí

2. srpna 2015  14:00 ČTK
Společnost VCES Property Development, která chce revitalizovat bývalé bubenečské papírny a v lokalitě Císařského mlýna postavit dalších 13 budov s 302 byty, musí zpracovat dokumentaci EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí. Rozhodl o tom magistrátní odbor ochrany prostředí. Zahájení stavby, které firma plánovala v březnu příštího roku, se tak nejspíš oddálí. Se záměrem navíc nesouhlasí radnice Prahy 6.

Firma chce zrekonstruovat šest budov bývalých papíren, které leží mezi plavebním kanálem Vltavy a železniční tratí. Budovy mají mít nebytové využití, počítá se s obchody, službami, restaurací a kancelářemi. Ty budou propojeny se 13 novými budovami, v nichž vznikne 302 bytů. Ty chce developer pojmout jako modernistické na sloupech, čímž zároveň vyřeší problém s povodňovou lokalitou. Firma chce také vybudovat 453 převážně podzemních parkovacích stání.

Areál po povodních stále chátrá

Vnitřní park s revitalizovaným Papírenským rybníkem, který je pozůstatkem říčního ramene Vltavy zaniklého na počátku 20. století, má být veřejně přístupný. Investor slibuje také úpravy břehu plavebního kanálu a vybudování dalších veřejných prostranství.

Po povodních v letech 2002 a 2006 jsou nynější budovy nevyužívané a celý areál chátrá. „Území svým neutěšeným stavem vytváří vizuálně neatraktivní prvek v jinak udržovaném prostředí městské krajiny. Uzavřený areál zároveň představuje neprostupnou bariéru na severním vstupu do parku Stromovka,“ uvedl investor v dokumentaci.

Praha 6 se stavbou nesouhlasí

Podle harmonogramu chce firma první etapu začít stavět v březnu příštího roku, to se ale nejspíš kvůli nutnosti zpracovat kompletní dokumentaci EIA oddálí. Dokončení poslední čtvrté etapy investor plánoval v prvním čtvrtletí 2020. Vedení městské části se plán nelíbí. „Developerský záměr na přestavbu a dostavbu areálu bývalých bubenečských papíren v lokalitě Císařského mlýna v Praze 6 nenašel u radnice podporu,“ uvedla mluvčí Úřadu městské části Praha 6 Edita Valentová.

„Z mého pohledu je umístění takto velkého bytového komplexu do záplavového území u industriální památky, navíc při špatné dopravní přístupnosti, nežádoucí. V těsném sousedství bude zároveň letos zahájena rekonstrukce Ústřední čističky odpadních vod, což oznámení záměru v procesu EIA nebere vůbec v úvahu,“ dodal radní pro životní prostředí Antonín Nechvátal (SZ). Obec je však jen jedním z účastníků řízení a její názor není rozhodující.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Wi-fi síť poslední sbohem umírajícímu nikdy nenahradí, říká zdravotní sestra

Silvie Bulková ze IV. interní kliniky VFN: „Stále platí, že moje rouška chrání...
vydáno 13. srpna 2020  17:59

Silvie Bulková si jako zdravotní sestra IV. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prožila nejtěžší jarní týdny koronavirové epidemie. Její...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám