metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Jan Pavlovský

Přestupků ubylo. Strážníci je řešili domluvou a zabývali se závažnými zločiny

  10:34
Pražské městské policii loni výrazně klesl počet odhalených přestupků, meziročně jich strážníci zjistili o 22,5 procenta méně. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách městské policie. Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové byly důvodem poklesu především změna zákona o pozemních komunikacích a nasazení strážníků při povodních. Strážníci se prý také začali více věnovat závažnějším protizákonným jednáním, častěji také při řešení přestupků volí domluvu.

Loni bylo strážníky odhaleno 836 tisíc přestupků, což je téměř o 243 tisíc meziročně méně. Tradičně nejvíce přestupků zaznamenali v dopravě, a to téměř 739 tisíc. O rok dříve to bylo o asi 234 tisíc řidičů více.

Počet botiček a odtahů také klesl

Podle Seifertové je za poklesem novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Nově například pokutování za překročení rychlosti, které odhalí úsekové měřiče, řeší správní orgán, tedy pražský magistrát. "Do nedávna si strážníci na základě dat z automatických kamer každý měsíc předvolávali asi 17 tisíc řidičů," dodala Seifertová. Podobná situace nastala i u špatného parkování. Strážníci od 1. července mohou pouze na vůz umístit upozornění, řidiče si pak k projednání přestupku předvolá magistrát.

Statistiky strážníků uvádějí, že loni nechali odtáhnout více než 25 600 vozidel, což je o téměř 22 procent meziročně méně. Městští policisté na auta dali o 15 procent méně botiček, na voze je nalezlo 25 615 řidičů.

Lidé na strážníky méně útočili

Strážníci se podle ní také začali věnovat více protiprávním jednáním, ve kterých vidí vyšší společenskou nebezpečnost. Tedy třeba vandalismu, opilectví, popíjení na veřejnosti na zakázaných místech nebo porušování dalších městských vyhlášek.

Městská policie loni zaznamenala o 16 procent méně útoků na strážníky. Nejčastěji na ně podle výroční zprávy útočí opilci, ale výjimkou nejsou ani agresivní řidiči. Podobným atakům muselo čelit 72 strážníků, v roce 2012 jich bylo 86.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy