metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Asistent strážníků
Větší foto
Asistent strážníků | foto: MPP

Přestupky půjde znovu řešit takzvaně domluvou. Muži zákona jásají

13. prosince 2018  8:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Je tomu již rok a půl, co se s pražskými strážníky „nedomluvíte“. Kvůli změně v legislativě totiž nemohou, stejně jako státní policisté, méně závažné přestupky řešit takzvaně domluvou. Vždy musí alespoň udělit napomenutí, kvůli kterému je nutné neustále vypisovat bloček. Nyní se však zdá, že si od administrativní zátěže opět oddychnou.

Zákonodárci totiž podpořili novelu, která domlouvání strážníkům v lednu znovu navrátí. „Legislativní návrh se opravdu týká nejen policistů, ale i příslušníků městské policie. Pražská městská policie by vrácení institutu takzvané domluvy samozřejmě přivítala,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Strážníci již nebudou muset každou prkotinu řešit napomenutím a zdlouhavě kvůli tomu vypisovat bloček. Díky tomu se má příští rok lépe dýchat nejen jim, ale i běžným Pražanům. Do protokolu městské policie bylo totiž doposud třeba při napomenutí uvádět celou řadu osobních údajů, které si strážník musí ověřit z dokladů dotyčného. Tenhle způsob však zdržoval obě strany. Policisté zase museli řešit přestupky přímo na místě příkazem – a to buď pokutou, nebo napomenutím. „Poukazujeme na nárůst administrativní zátěže policie i dalších orgánů řešících přestupky příkazem na místě v terénu,“ stojí ve zdůvodnění novely.

Jistého zrychlení tohoto zdlouhavého procesu se mohli dočkat ti, které v posledních měsících chytili při páchání přestupku strážníci ze čtvrté, páté či čtrnácté městské části. Strážci zákona tu totiž v září vyfasovali na zkoušku nové parťáky – osobní digitální asistenty připomínající chytré telefony, kam lze nacionále pachatelů snadněji naťukávat. Tahání formulářů má v budoucnu odpadnout strážníkům po celé metropoli. 

Kvůli absenci domluv roste počet přestupků

Strážníci si v minulosti stěžovali, že jim přestupkový zákon přidal práci a zvýšil počet přestupků ve statistikách.

  • Podle doplňující metodiky, která bude od ledna minulostí, je však nutná při posuzování jednotlivých přestupků určitá míra racionalizace. De facto je tedy na každém příslušníku zákona, jak situaci vyhodnotí.
  • Novela zruší napomenutí a vedle pokuty zakotví domluvu. Bude to platit i pro přestupky v dopravě.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy