metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Převod části majetku pod TSK vyjde Pražské služby na až 20 milionů

  16:50
Pražské služby (PSAS) vyjde převod části majetku pod Technickou správu komunikací (TSK) na zhruba deset až 20 milionů korun. Z takzvaného pachtu získají PSAS měsíčně asi 42 milionů korun. Informovali o tom náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) a ředitel PSAS Patrik Roman. Praha chce propachtovat svoz komunálního odpadu PSAS pod TSK, aby mohla firmě zadat zakázku bez výběrového řízení. Pacht dnes projednává valná hromada PSAS.

Záměr Prahy však v pondělí pozastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), městu bylo usnesení doručeno dnes. Podle Vávry nyní rozhodnutí úřadu řeší právníci. Na základě jejich doporučení se město rozhodne, jak bude postupovat. Pokud rozhodnutí ÚOHS bude platit, Praha zadá zakázku Pražským službám přímo v rámci jednacího řízení bez uveřejnění. „Problémy se svozem odpadu rozhodně nenastanou,“ řekl Vávra. TSK bude odpad svážet od listopadu do konce roku 2015.

S odpadem jsou potíže už dlouhodobě

Představenstvo a dozorčí rada PSAS, v nichž Praha drží majoritu, v pátek schválilo pronájem majetku městem vlastněné společnosti TSK. Zároveň rozhodly o zrušení smluv se subdodavateli. Tento krok dnes projednává valná hromada společnosti. „Pacht je pro nás výhodný. Pokud by nebyl, nepostupovali bychom s péčí řádného hospodáře,“ řekl ředitel PSAS Patrik Roman. Podle něj firma na transakci získá asi 42 milionů korun měsíčně.

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Ta jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasí.

Obyvatelé změnu nijak nepocítí

TSK od začátku listopadu má nově svážet i odpad z městských částí Praha 2, 3, 8, 9, 10 a Praha 14, kde dosud služby zajišťovali subdodavatelé, mimo jiné Křetínského AVE. Praha tvrdí, že obyvatelé města změnu nijak nepocítí, má prý dostatek vozů i zaměstnanců.

Problematická a v minulosti několikrát bez výběrového řízení prodlužovaná smlouva na svoz odpadu mezi Prahou a Pražskými službami skončí k 31. říjnu. Praha chce zadat lukrativní zakázku TSK přímo, tedy bez výběrového řízení. To lze v souladu se zákonem pouze v případě firmy, kterou město stoprocentně vlastní. TSK, která se nyní ve městě stará o úklid komunikací, tuto podmínku splňuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

vydáno 25. května 2022  12:00

Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama...  celý článek

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek