metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Převod části majetku pod TSK vyjde Pražské služby na až 20 milionů

  16:50
Pražské služby (PSAS) vyjde převod části majetku pod Technickou správu komunikací (TSK) na zhruba deset až 20 milionů korun. Z takzvaného pachtu získají PSAS měsíčně asi 42 milionů korun. Informovali o tom náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) a ředitel PSAS Patrik Roman. Praha chce propachtovat svoz komunálního odpadu PSAS pod TSK, aby mohla firmě zadat zakázku bez výběrového řízení. Pacht dnes projednává valná hromada PSAS.

Záměr Prahy však v pondělí pozastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), městu bylo usnesení doručeno dnes. Podle Vávry nyní rozhodnutí úřadu řeší právníci. Na základě jejich doporučení se město rozhodne, jak bude postupovat. Pokud rozhodnutí ÚOHS bude platit, Praha zadá zakázku Pražským službám přímo v rámci jednacího řízení bez uveřejnění. „Problémy se svozem odpadu rozhodně nenastanou,“ řekl Vávra. TSK bude odpad svážet od listopadu do konce roku 2015.

S odpadem jsou potíže už dlouhodobě

Představenstvo a dozorčí rada PSAS, v nichž Praha drží majoritu, v pátek schválilo pronájem majetku městem vlastněné společnosti TSK. Zároveň rozhodly o zrušení smluv se subdodavateli. Tento krok dnes projednává valná hromada společnosti. „Pacht je pro nás výhodný. Pokud by nebyl, nepostupovali bychom s péčí řádného hospodáře,“ řekl ředitel PSAS Patrik Roman. Podle něj firma na transakci získá asi 42 milionů korun měsíčně.

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Ta jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasí.

Obyvatelé změnu nijak nepocítí

TSK od začátku listopadu má nově svážet i odpad z městských částí Praha 2, 3, 8, 9, 10 a Praha 14, kde dosud služby zajišťovali subdodavatelé, mimo jiné Křetínského AVE. Praha tvrdí, že obyvatelé města změnu nijak nepocítí, má prý dostatek vozů i zaměstnanců.

Problematická a v minulosti několikrát bez výběrového řízení prodlužovaná smlouva na svoz odpadu mezi Prahou a Pražskými službami skončí k 31. říjnu. Praha chce zadat lukrativní zakázku TSK přímo, tedy bez výběrového řízení. To lze v souladu se zákonem pouze v případě firmy, kterou město stoprocentně vlastní. TSK, která se nyní ve městě stará o úklid komunikací, tuto podmínku splňuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek