metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Úterý, 1. prosince 2020. Svátek má Iva.
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman
Větší foto
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Prezident Miloš Zeman ztratil přízeň u starších obdivovatelů

17. listopadu 2020  16:59 Pavel Hrabica Metro.cz
První prezident České republiky Václav Havel si drží vysokou oblibu. Své následovníky i nadále poráží.

Václav Havel si i devět let po své smrti drží vysokou oblibu u občanů Česka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Ústavu empirických výzkumů STEM. „Havel je nejlepším prezidentem u lidí bez rozdílu věku, vzdělání, místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení,“ komentuje výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK. Jeho prvenství je dlouhodobé, bývá spolu s Tomášem Garriguem Masarykem ikonou pro stanovení prestiže prezidentského úřadu.

Druhý versus třetí

  • Václav Klaus vítězí jako druhý nejlepší prezident Česka nad Milošem Zemanem s náskokem několika koňských délek.
  • Jako nejlepšího polistopadového prezidenta hodnotí Zemana 31 procent respondentů nad 60 let. Havel je v této věkové kategorii jen o šest procent lepší.

V meziročním srovnání přišel současný prezident, který úřaduje už ve druhém období za sebou, o část svých příznivců ze seniorské kategorie. „Domníváme se, že je to především kvůli jeho nižší mediální aktivitě během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova a také viditelnost na veřejnosti,“ shrnuje příčiny nižší oblíbenosti u starších lidí Burianec.

I přes relativní stabilitu popularity Václava Klause překvapuje skutečnost, že nemá zase až tak silnou pozici mezi pravicovými voliči. Odborníci se domnívají, že na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny nebo Senátu rozhoduje v přímé volbě českého prezidenta spíše celkové levicové naladění společnosti. I z toho lze usuzovat, že šanci na vítězství v příští volbě má spíše osoba ukotvená ke středu nebo vlevo v politických názorech. 

Havel i Klaus naštvávali

  • Velká a hromadná amnestie Václava Havla byla hned na začátku roku 1990, kdy se z věznic vyhrnuly tisíce odsouzených. Svobodu dostal každý, kdo si měl odsedět dva roky, v případě nenásilných činů tři. V zemi poté rapidně rostla pouliční kriminalita. Policie však evidovala i několik brutálních vražd spáchaných propuštěnými vězni. Po celou dobu prezidentování mělo nemálo lidí Havlovi za zlé, že dalšími amnestiemi pomohl i svým přátelům, například v roce 1997 omilostnil syna Věry Čáslavské. Ten po hádce smrtelně zranil svého otce, tehdy exmanžela Čáslavské. Incident se stal o čtyři roky dříve.
  • Václav Klaus si ponechal možnost amnestovat až na konec svého mandátu. Dal milost lidem, jejichž případy se vlekly dlouhé roky, například hospodářského charakteru a podvody. Mezi amnestovanými byly i osoby, které ho v minulosti podpořily, mimo jiné také finančně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Voodoo, šimpanz, „Pražák“ a něžná symfonie džungle

Fast Food Orchestra (Filip Vondrášek v čepici a kostkované košili)
vydáno 30. listopadu 2020  7:00

Máte rádi houpavé reggae a ryčné ska? Pak budete znát kapelu Fast Food Orchestra. Holdujete metalu, elektru či dechovce? Nebojte. Rozhovor s frontmanem...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Děsivá zpověď strojvedoucího metra: Škodí nám tu strašidla!

Ilustrační foto Temná zákoutí
vydáno 30. listopadu 2020  5:02

Na Pražského povstání řádí duch zvaný Asmodeus. Dokonce má na svědomí zranění cestujícího. Odstavné koleje Hájů zase opanoval přízrak, který zlobí řidiče...  celý článek

Komerční sdělení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení
vydáno 30. listopadu 2020

Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.  celý článek

Komerční sdělení

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami
vydáno 30. listopadu 2020

Hřejivá vánoční nadílka je tady! Telekomunikační operátor Nordic Telecom nyní nabízí pevný internet a Nordic TV ještě výhodněji. Noví zákazníci tak mohou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy