metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 27. ledna 2021. Svátek má Ingrid.
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman
Větší foto
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Prezident Miloš Zeman ztratil přízeň u starších obdivovatelů

17. listopadu 2020  16:59 Pavel Hrabica Metro.cz
První prezident České republiky Václav Havel si drží vysokou oblibu. Své následovníky i nadále poráží.

Václav Havel si i devět let po své smrti drží vysokou oblibu u občanů Česka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Ústavu empirických výzkumů STEM. „Havel je nejlepším prezidentem u lidí bez rozdílu věku, vzdělání, místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení,“ komentuje výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK. Jeho prvenství je dlouhodobé, bývá spolu s Tomášem Garriguem Masarykem ikonou pro stanovení prestiže prezidentského úřadu.

Druhý versus třetí

  • Václav Klaus vítězí jako druhý nejlepší prezident Česka nad Milošem Zemanem s náskokem několika koňských délek.
  • Jako nejlepšího polistopadového prezidenta hodnotí Zemana 31 procent respondentů nad 60 let. Havel je v této věkové kategorii jen o šest procent lepší.

V meziročním srovnání přišel současný prezident, který úřaduje už ve druhém období za sebou, o část svých příznivců ze seniorské kategorie. „Domníváme se, že je to především kvůli jeho nižší mediální aktivitě během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova a také viditelnost na veřejnosti,“ shrnuje příčiny nižší oblíbenosti u starších lidí Burianec.

I přes relativní stabilitu popularity Václava Klause překvapuje skutečnost, že nemá zase až tak silnou pozici mezi pravicovými voliči. Odborníci se domnívají, že na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny nebo Senátu rozhoduje v přímé volbě českého prezidenta spíše celkové levicové naladění společnosti. I z toho lze usuzovat, že šanci na vítězství v příští volbě má spíše osoba ukotvená ke středu nebo vlevo v politických názorech. 

Havel i Klaus naštvávali

  • Velká a hromadná amnestie Václava Havla byla hned na začátku roku 1990, kdy se z věznic vyhrnuly tisíce odsouzených. Svobodu dostal každý, kdo si měl odsedět dva roky, v případě nenásilných činů tři. V zemi poté rapidně rostla pouliční kriminalita. Policie však evidovala i několik brutálních vražd spáchaných propuštěnými vězni. Po celou dobu prezidentování mělo nemálo lidí Havlovi za zlé, že dalšími amnestiemi pomohl i svým přátelům, například v roce 1997 omilostnil syna Věry Čáslavské. Ten po hádce smrtelně zranil svého otce, tehdy exmanžela Čáslavské. Incident se stal o čtyři roky dříve.
  • Václav Klaus si ponechal možnost amnestovat až na konec svého mandátu. Dal milost lidem, jejichž případy se vlekly dlouhé roky, například hospodářského charakteru a podvody. Mezi amnestovanými byly i osoby, které ho v minulosti podpořily, mimo jiné také finančně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěhování zastávek mezi Prahou a Dobříší začne letos

Řitecká zastávka se má přesunout o několik metrů hlouběji do obce.
vydáno 27. ledna 2021  18:00

Metro si zahrálo na autobus. Ty na dálnici D4 staví navzdory zákonu. Nyní se chystá jejich odstranění.   celý článek

Křivice, berle, hladový zrak. Žebráci hrají na city, v kapse ale mají mobil za tisíce

Nejnovější představitel „invalidních“ žebráků v metru. Pokud ho, kulhajícího a...
vydáno 27. ledna 2021  11:35

Mladá žena maskovaná tak, že jí jsou sotva vidět oči. Shrbená postava, vytvářející dojem, že se jedná o velice starou osobu. V ruce kelímek na drobné od...  celý článek

Tramvaje Škoda 14T oslaví výročí. Kritizované stroje brázdí Prahu už patnáct let

Úplně první tramvaj 14T nese evidenční číslo 9111.
vydáno 27. ledna 2021  5:53

Po uvedení do provozu se pětičlánková tramvaj setkala s kritikou veřejnosti. V roce 2014 byly téměř všechny tramvaje 14T odstaveny kvůli konstrukčním...  celý článek

Komerční sdělení

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou
vydáno 27. ledna 2021

Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy