metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Prezident Miloš Zeman ztratil přízeň u starších obdivovatelů

  16:59
První prezident České republiky Václav Havel si drží vysokou oblibu. Své následovníky i nadále poráží.

Václav Havel si i devět let po své smrti drží vysokou oblibu u občanů Česka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Ústavu empirických výzkumů STEM. „Havel je nejlepším prezidentem u lidí bez rozdílu věku, vzdělání, místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení,“ komentuje výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK. Jeho prvenství je dlouhodobé, bývá spolu s Tomášem Garriguem Masarykem ikonou pro stanovení prestiže prezidentského úřadu.

Druhý versus třetí

  • Václav Klaus vítězí jako druhý nejlepší prezident Česka nad Milošem Zemanem s náskokem několika koňských délek.
  • Jako nejlepšího polistopadového prezidenta hodnotí Zemana 31 procent respondentů nad 60 let. Havel je v této věkové kategorii jen o šest procent lepší.

V meziročním srovnání přišel současný prezident, který úřaduje už ve druhém období za sebou, o část svých příznivců ze seniorské kategorie. „Domníváme se, že je to především kvůli jeho nižší mediální aktivitě během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova a také viditelnost na veřejnosti,“ shrnuje příčiny nižší oblíbenosti u starších lidí Burianec.

I přes relativní stabilitu popularity Václava Klause překvapuje skutečnost, že nemá zase až tak silnou pozici mezi pravicovými voliči. Odborníci se domnívají, že na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny nebo Senátu rozhoduje v přímé volbě českého prezidenta spíše celkové levicové naladění společnosti. I z toho lze usuzovat, že šanci na vítězství v příští volbě má spíše osoba ukotvená ke středu nebo vlevo v politických názorech. 

Havel i Klaus naštvávali

  • Velká a hromadná amnestie Václava Havla byla hned na začátku roku 1990, kdy se z věznic vyhrnuly tisíce odsouzených. Svobodu dostal každý, kdo si měl odsedět dva roky, v případě nenásilných činů tři. V zemi poté rapidně rostla pouliční kriminalita. Policie však evidovala i několik brutálních vražd spáchaných propuštěnými vězni. Po celou dobu prezidentování mělo nemálo lidí Havlovi za zlé, že dalšími amnestiemi pomohl i svým přátelům, například v roce 1997 omilostnil syna Věry Čáslavské. Ten po hádce smrtelně zranil svého otce, tehdy exmanžela Čáslavské. Incident se stal o čtyři roky dříve.
  • Václav Klaus si ponechal možnost amnestovat až na konec svého mandátu. Dal milost lidem, jejichž případy se vlekly dlouhé roky, například hospodářského charakteru a podvody. Mezi amnestovanými byly i osoby, které ho v minulosti podpořily, mimo jiné také finančně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek