metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
I přes výzvu k omezení provozu kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám vyrazilo...
Větší foto
I přes výzvu k omezení provozu kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám vyrazilo mnoho Pražanů do práce autem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Při cestách autem umřete dřív

8. května 2019  6:40 Filip Jaroševský Metro.cz
Znečištěné ovzduší má v hlavním městě na svědomí především automobilová doprava. Tento fakt mnoho Pražanů nejspíš příliš nepřekvapí. Odborníci z ČVUT však před pár dny provedli průzkum, při kterém porovnávali množství škodlivých zplodin při cestě autem, pěšky a MHD.

Ze speciálního měření, jež se uskutečnilo na trase Kačerov – Karlovo náměstí, vyplynulo, že cesta veřejnou dopravou může být až dvakrát pří- znivější variantou pro lidské zdraví než cesta autem.

Výsledky měření

  • Při cestě autem lze nadýchat téměř dvojnásobek škodlivin než v MHD. Rozhodující je vzdálenost od zdroje znečištění – tedy výfuků aut.
  • V metru naměřili odborníci z ČVUT největší koncentrace škodlivin ve stanicích pod magistrálou (například ve stanici Vyšehrad).

„Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou v autě chráněni před škodlivými látkami více, než kdyby se po městě pohybovali bez auta. Studie ze zahraničí ale dokládají, že je tomu přesně naopak. Například v Kodani naměřili až čtyřikrát vyšší emise v kabině auta než při jízdě na kole,“ říká koordinátor projektu Čistou stopou Prahou Lukáš Eršil.

Smrt kvůli smogu

12

  • Tolik tisíc lidí ročně v Česku zemře kvůli znečištění ovzduší. Největší vliv má prach, oxidy dusíku a benzo(a)pyren.

Znečištěným ovzduším ale netrpí pouze Praha, ale také další české metropole, jako je Ostrava či Brno. Jak vyplynulo ze zprávy Kvalita ovzduší v Evropě 2016, v porovnání koncentrace jemných prachových částic je Česká republika třetí nejvíce postiženou zemí, hned za Polskem a Bulharskem. Jednou z cest, jak situaci v hlavním městě zlepšit a umožnit Pražanům dýchat čistší vzduch, je podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra především přivést lidi k veřejné dopravě. 

Magistrát proto podle něj podporuje především elektrickou kolejovou dopravu a zlepšování přestupních vazeb. V době vyhlášených smogových situací bude také v Praze možné jezdit MHD zdarma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám