metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
I přes výzvu k omezení provozu kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám vyrazilo...
Větší foto
I přes výzvu k omezení provozu kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám vyrazilo mnoho Pražanů do práce autem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Při cestách autem umřete dřív

8. května 2019  6:40 Filip Jaroševský Metro.cz
Znečištěné ovzduší má v hlavním městě na svědomí především automobilová doprava. Tento fakt mnoho Pražanů nejspíš příliš nepřekvapí. Odborníci z ČVUT však před pár dny provedli průzkum, při kterém porovnávali množství škodlivých zplodin při cestě autem, pěšky a MHD.

Ze speciálního měření, jež se uskutečnilo na trase Kačerov – Karlovo náměstí, vyplynulo, že cesta veřejnou dopravou může být až dvakrát pří- znivější variantou pro lidské zdraví než cesta autem.

Výsledky měření

  • Při cestě autem lze nadýchat téměř dvojnásobek škodlivin než v MHD. Rozhodující je vzdálenost od zdroje znečištění – tedy výfuků aut.
  • V metru naměřili odborníci z ČVUT největší koncentrace škodlivin ve stanicích pod magistrálou (například ve stanici Vyšehrad).

„Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou v autě chráněni před škodlivými látkami více, než kdyby se po městě pohybovali bez auta. Studie ze zahraničí ale dokládají, že je tomu přesně naopak. Například v Kodani naměřili až čtyřikrát vyšší emise v kabině auta než při jízdě na kole,“ říká koordinátor projektu Čistou stopou Prahou Lukáš Eršil.

Smrt kvůli smogu

12

  • Tolik tisíc lidí ročně v Česku zemře kvůli znečištění ovzduší. Největší vliv má prach, oxidy dusíku a benzo(a)pyren.

Znečištěným ovzduším ale netrpí pouze Praha, ale také další české metropole, jako je Ostrava či Brno. Jak vyplynulo ze zprávy Kvalita ovzduší v Evropě 2016, v porovnání koncentrace jemných prachových částic je Česká republika třetí nejvíce postiženou zemí, hned za Polskem a Bulharskem. Jednou z cest, jak situaci v hlavním městě zlepšit a umožnit Pražanům dýchat čistší vzduch, je podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra především přivést lidi k veřejné dopravě. 

Magistrát proto podle něj podporuje především elektrickou kolejovou dopravu a zlepšování přestupních vazeb. V době vyhlášených smogových situací bude také v Praze možné jezdit MHD zdarma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám