metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Dalších 30 fotografií v galerii
Skok do neznáma | foto: ARWC

Při extrémním závodu naspali za šest dní pět hodin

  7:00
Zvládla nejtěžší týmový závod Adventure Race na světě. Sedm set kilometrů, téměř šest dní neustálého pohybu a k tomu jen pět hodin spánku.

Světový šampionát Adventure Racing je nejtěžším týmovým závodem, jaký si můžete představit. Tým tvoří vždy tři muži a jedna žena. Tou, která se nedávno z úspěsného závodu v Ekvádoru vrátila, je pětatřicetiletá triatlonistka a bikerka Dáša Svěráková.

Ženy to v závodu nemá jednoduché

Pomoc trpícímu

Všudypřítomné bahno

Fyziologicky je to dané, že žena je v týmu a při těchto typech závodů vždycky nejslabším článkem řetězu. Je těžké se s tím vyrovnat a závodit, když víte, že na vás to všechno visí. „Ano, po celou dobu jsem jím byla. Naštěstí jsem věděla, že mi kluci pomohou, když budu potřebovat. Vím, že jsem povinné vybavení týmu, by se dalo říct,“ říká s úsměvem sympatická světlovláska. „Vím, že jsem nejslabší a k tomu také tak přistupuji,“ potvrzuje svou pozici i pocity.

Běh a chůze v extrémních podmínkách, jízda na horském kole, na kajaku na divoké vodě i na moři a k tomu ještě další disciplíny, které organizátoři připraví. Slaňování, lezení, překonávání překážek.

Závod je nesmírně obtížný

Dáša Svěráková a Pavel Kurz na divoké vodě

S partou závodníků Tomášem Petrečkem, Jaroslavem Krajníkem a Pavlem Kurzem z českého týmu Black Hill/OpavaNet, kteří už mají značné závodní zkušenosti, se dala dohromady teprve letos právě díky Kurzovi. To je její spolužák z vysoké školy.

I když i ona zvládla mnoho závodů, tak dlouhý ještě nejela. Navíc nikdy před tím nebyla v nadmořské výšce nad 3000 metrů. „Startovalo se v nadmořské výšce asi 4200 m a pohybovali jsme se i ve 4600 metrech. Kvůli tomu jsme přijeli o týden dříve,“ popisuje, proč byla nutná dostatečná aklimatizace, kterou celý tým zvládl.

Závod je fyzicky a psychicky nesmírně obtížný, ale značnou roli hraje také orientace v terénu a výpočet tempa. „Mapa byla spíš orientační, moc se z ní vyčíst nedalo. GPS jsme až na jednu etapu nesměli používat. Občas jsme narazili na křižovatku a například nově postavená cesta v mapě vůbec nebyla,“ potvrzuje s tím, že orientaci v trase nechávala na zkušenějších z týmu.

Nejhorší byly bahnité úseky v lesích

Závěr bahenního treku

Tomáš Petreček a Jaroslav Krajník nakupují

„Od začátku jsem měla otlaky na chodidlech, což bylo asi z cyklistických treter při dlouhé etapě. Kdykoliv jsem musela došlápnout, bylo to pro mě utrpení,“ vzpomíná na největší problém závodu. Při soutěžích je běžné, i mezi muži, že si vzájemně pomohou šňůrou, na které se táhnou.

Pro Svěrákovou byly nejhorší bahnité úseky v lesích. Cesta úzká, bahno všude. „Kdyby mě kluci nenavázali a nešli jejich tempem, kdybychom se měli řídit podle mých krůčků, co byly jak našlapování kočičky, tak jsme tam doteď,“ směje se tomu, jak je člověku na vodítku.

Soutěž není pro spáče

Závod

 1. Mountain Trek 29 km (+ 300 m, - 900 m), start cca ve výšce 4000 m
 2. MTB 67 km (+250 m, - 1800 m)
 3. Trek 44 km (+ 1500 m, - 0 m)
 4. MTB Pichincha 144 km (+1000 m, -1500 m)
 5. Trek Quito 45 km (+1200 m, - 2000 m)
 6. MTB 159 km (+ 1000 m, - 1600 m)
 7. Divoká voda - kajak 69 km (+ 0 m, - 200 m)
 8. MTB 42 km (+300 m, - 100 m)
 9. Trek 40 km (+ 800 m, - 1000 m)
 10. Mořský kajak 59 km

Soutěž není určena pro velké spáče. „Za celý závod jsme museli strávit povinně osm hodin odpočinku v depu. To, jestli si tým čas vybral najednou, nebo po kouscích, bylo na nás,“ říká s tím, že za celou dobu naspali tak asi pět hodin. „Do toho ale nepočítám to, když člověk jde jako zombík a spí za pochodu,“ potvrzuje stav, do které se závodník na trase dostává.

Soutěž není jen hltání kilometrů a času, ale také o složitých výpočtech. Dark (temná) zóna je noční můrou všech. Tu nastavili pořadatelé u kajaků na divoké vodě, kde není možné za tmy jet. Je to pomyslná závora, přes kterou pořadatelé závodníky nepustí do doby, než se rozední. Proto ten, kdo nedorazil včas, musel čekat až do rozednění. Týmy před ním mu ujely a ty za ním ho dohnaly.

Tým dosáhl nejlepšího českého výsledku

„Nám to díky tempu vyšlo kajaky jsem si užila. Bylo tam asi dvacet peřejí, voda teplá a připadala jsem si jako v akvaparku. Navíc jsme předstihli pět týmů,“ vzpomíná na nejkrásnější a podle ní snad jedinou část závodu, která jí přinesla potěšení.

Tým Black Hill/OpavaNet dosáhl v soutěži osmé místo a tím i historicky nejlepší umístění české čtveřice v závodech mistrovství světa Adventure Race. 

Kdo chce v závodu uspět, musí zvládnout:

Jednotlivé disciplíny

 • Trek 158 km
 • MTB 412 km
 • Kajak divoká 69 km
 • Kajak moře 59 km
Celkem: 698 kilometrů
Závodníci vystoupali 6350 m, klesali 9100 m
Výsledný čas 136 hodin, 15 minut = 5 dní, 16 hodin, 15 minut

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek