metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Skok do neznáma
Dalších 30 fotografií v galerii
Skok do neznáma | foto: ARWC

Při extrémním závodu naspali za šest dní pět hodin

8. prosince 2014  7:00 Josef Škvor Metro.cz
Zvládla nejtěžší týmový závod Adventure Race na světě. Sedm set kilometrů, téměř šest dní neustálého pohybu a k tomu jen pět hodin spánku.

Světový šampionát Adventure Racing je nejtěžším týmovým závodem, jaký si můžete představit. Tým tvoří vždy tři muži a jedna žena. Tou, která se nedávno z úspěsného závodu v Ekvádoru vrátila, je pětatřicetiletá triatlonistka a bikerka Dáša Svěráková.

Ženy to v závodu nemá jednoduché

Pomoc trpícímu

Pomoc trpícímu

Všudypřítomné bahno

Všudypřítomné bahno

Fyziologicky je to dané, že žena je v týmu a při těchto typech závodů vždycky nejslabším článkem řetězu. Je těžké se s tím vyrovnat a závodit, když víte, že na vás to všechno visí. „Ano, po celou dobu jsem jím byla. Naštěstí jsem věděla, že mi kluci pomohou, když budu potřebovat. Vím, že jsem povinné vybavení týmu, by se dalo říct,“ říká s úsměvem sympatická světlovláska. „Vím, že jsem nejslabší a k tomu také tak přistupuji,“ potvrzuje svou pozici i pocity.

Běh a chůze v extrémních podmínkách, jízda na horském kole, na kajaku na divoké vodě i na moři a k tomu ještě další disciplíny, které organizátoři připraví. Slaňování, lezení, překonávání překážek.

Závod je nesmírně obtížný

Dáša Svěráková a Pavel Kurz na divoké vodě

Dáša Svěráková a Pavel Kurz na divoké vodě

S partou závodníků Tomášem Petrečkem, Jaroslavem Krajníkem a Pavlem Kurzem z českého týmu Black Hill/OpavaNet, kteří už mají značné závodní zkušenosti, se dala dohromady teprve letos právě díky Kurzovi. To je její spolužák z vysoké školy.

I když i ona zvládla mnoho závodů, tak dlouhý ještě nejela. Navíc nikdy před tím nebyla v nadmořské výšce nad 3000 metrů. „Startovalo se v nadmořské výšce asi 4200 m a pohybovali jsme se i ve 4600 metrech. Kvůli tomu jsme přijeli o týden dříve,“ popisuje, proč byla nutná dostatečná aklimatizace, kterou celý tým zvládl.

Závod je fyzicky a psychicky nesmírně obtížný, ale značnou roli hraje také orientace v terénu a výpočet tempa. „Mapa byla spíš orientační, moc se z ní vyčíst nedalo. GPS jsme až na jednu etapu nesměli používat. Občas jsme narazili na křižovatku a například nově postavená cesta v mapě vůbec nebyla,“ potvrzuje s tím, že orientaci v trase nechávala na zkušenějších z týmu.

Nejhorší byly bahnité úseky v lesích

Závěr bahenního treku

Závěr bahenního treku

Tomáš Petreček a Jaroslav Krajník nakupují

Tomáš Petreček a Jaroslav Krajník nakupují

„Od začátku jsem měla otlaky na chodidlech, což bylo asi z cyklistických treter při dlouhé etapě. Kdykoliv jsem musela došlápnout, bylo to pro mě utrpení,“ vzpomíná na největší problém závodu. Při soutěžích je běžné, i mezi muži, že si vzájemně pomohou šňůrou, na které se táhnou.

Pro Svěrákovou byly nejhorší bahnité úseky v lesích. Cesta úzká, bahno všude. „Kdyby mě kluci nenavázali a nešli jejich tempem, kdybychom se měli řídit podle mých krůčků, co byly jak našlapování kočičky, tak jsme tam doteď,“ směje se tomu, jak je člověku na vodítku.

Soutěž není pro spáče

Závod

 1. Mountain Trek 29 km (+ 300 m, - 900 m), start cca ve výšce 4000 m
 2. MTB 67 km (+250 m, - 1800 m)
 3. Trek 44 km (+ 1500 m, - 0 m)
 4. MTB Pichincha 144 km (+1000 m, -1500 m)
 5. Trek Quito 45 km (+1200 m, - 2000 m)
 6. MTB 159 km (+ 1000 m, - 1600 m)
 7. Divoká voda - kajak 69 km (+ 0 m, - 200 m)
 8. MTB 42 km (+300 m, - 100 m)
 9. Trek 40 km (+ 800 m, - 1000 m)
 10. Mořský kajak 59 km

Soutěž není určena pro velké spáče. „Za celý závod jsme museli strávit povinně osm hodin odpočinku v depu. To, jestli si tým čas vybral najednou, nebo po kouscích, bylo na nás,“ říká s tím, že za celou dobu naspali tak asi pět hodin. „Do toho ale nepočítám to, když člověk jde jako zombík a spí za pochodu,“ potvrzuje stav, do které se závodník na trase dostává.

Soutěž není jen hltání kilometrů a času, ale také o složitých výpočtech. Dark (temná) zóna je noční můrou všech. Tu nastavili pořadatelé u kajaků na divoké vodě, kde není možné za tmy jet. Je to pomyslná závora, přes kterou pořadatelé závodníky nepustí do doby, než se rozední. Proto ten, kdo nedorazil včas, musel čekat až do rozednění. Týmy před ním mu ujely a ty za ním ho dohnaly.

Tým dosáhl nejlepšího českého výsledku

„Nám to díky tempu vyšlo kajaky jsem si užila. Bylo tam asi dvacet peřejí, voda teplá a připadala jsem si jako v akvaparku. Navíc jsme předstihli pět týmů,“ vzpomíná na nejkrásnější a podle ní snad jedinou část závodu, která jí přinesla potěšení.

Tým Black Hill/OpavaNet dosáhl v soutěži osmé místo a tím i historicky nejlepší umístění české čtveřice v závodech mistrovství světa Adventure Race. 

Kdo chce v závodu uspět, musí zvládnout:

Jednotlivé disciplíny

 • Trek 158 km
 • MTB 412 km
 • Kajak divoká 69 km
 • Kajak moře 59 km
Celkem: 698 kilometrů
Závodníci vystoupali 6350 m, klesali 9100 m
Výsledný čas 136 hodin, 15 minut = 5 dní, 16 hodin, 15 minut

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám