metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Frontmanem, zpěvákem a kytaristou je Mirai Navrátil. V kapele dále hrají bubeník Šimon Bílý, baskytarista Michal Stulík a kytarista Tomáš Javůrek. | foto: Jakub Gabrhel

Při StarDance a turné mě na podzim čeká našlapané období, vyhlíží Mirai Navrátil

  18:18
Kapela Mirai si v nejbližších dnech užije tři velké autokoncerty, kde divákům ukáže také nový klip k prvnímu singlu z chystané desky. Frontman, kytarista a zpěvák skupiny Mirai Navrátil (28) hovořil pro Metro i tom, že se chystá na olympijské hry.

Autokoncerty jste si zkusili už loni. Chtěli jste to zažít ještě jednou?
I když jsem si původně nemyslel, že by takové koncerty mohly být tak dobré, byly loni úplně skvělé. Zařadil bych je dokonce mezi top vystoupení, která jsem zažil. V době různých zákazů bylo těžké se přes různé byrokratické překážky probojovat k tomu, aby koncerty vůbec proběhly. Ještě v den toho ostravského mi volali, že se někdo pokoušel u soudu vymoci zákaz celé akce. Ale když jsem se postavil na pódium a viděl spoustu aut s lidmi, tak to mám dodnes spojené s velmi silným zážitkem. Letošní autokoncerty bereme jako rozlučku s covidovým obdobím, ale i právě s tím formátem. Každý by si to měl aspoň jednou zkusit. Například my měli na pódiu ticho, protože signál z našich nástrojů se posílá do určitého zařízení, které zvuk distribuuje přes rádiové vlny k divákům do aut.

Je organizace letos snazší i po byrokratické stránce?
Doufám, že ano. Tehdy nikdo nevěděl, co to onemocnění může přinést. Ale snad už jsme z nejhoršího venku. Navíc loni nechtěl nikdo nic riskovat, každý měl strach z nějakého udání. Teď už by mělo být všechno v pohodě. Máme prakticky vyprodáno, lidi chtějí zažít koncerty, byť v autě. Máme pro ně i speciální světelné efekty a po stranách na velkých LED obrazovkách projekce, které jsou určené hlavně pro diváky v autech v zadních řadách. Na každém koncertu bude zhruba dva tisíce lidí. V červenci a srpnu pak pojedeme normální koncerty, na podzim se chystáme dokončit několikrát odložené turné v halách a vydáme i nové album.

Mirai v autech

  • 4. června: Ostrava, areál Dolních Vítkovic
  • 9. června: Praha, Letňany
  • 12. června: Brno, stadion Za Lužánkami
  • Zbylé vstupenky jsou k mání na www.tickethome.cz. Více info na www.miraimusic.cz.

První ochutnávku z něj ale chystáte právě už na autokoncertech. O co půjde?
Pustíme tam nový klip k singlu, který oficiálně vyjde až 13. června. Opět chystáme zajímavý koncept a příběhy k naší třetí desce. Například u alba Arigato byl klíčový symbol zlaté žíly. Když se třeba rozbije miska, pomocí zlata se opraví. Ale dá se to aplikovat i na mezilidské vztahy. Prostě zkusím danou věc ještě opravit a dát jí šanci. Také u novinky bude symbol vycházet z japonské kultury. Objeví se částečně i v klipu. Je to věc, která je ve všech asijských bistrech, ale nikdo moc neví, jak se jmenuje.

Zmíněný klip měl být váš nejdražší. V čem přesně?
Vyrobili jsme pokoj, který byl jednobarevný včetně věcí i nábytku. Pár hodin jsme tam natáčeli, pak se pokoj zničil a už neexistuje. Měli jsme tam i speciální světelné efekty pomocí zavěšených LED světel. Jsou to detaily, které jsou drahé hlavně z pohledu natáčení, ale běžný divák to asi ani nepozná.

Vy jste se narodil v Japonsku, odkud je vaše matka. Jak to tam teď vypadá, co se týče koronaviru? Přicházejí zprávy, že se lidé bouří kvůli olympijským hrám.
Já se na ně dokonce do Tokia chystám. Mělo by se to povést, protože mám japonský pas. Jinak se tam zahraniční diváci nedostanou. I tak se Japonci bouří, že je olympiáda riziková, protože tam i třeba sportovci nebo dobrovolníci mohou dovézt různé mutace koronaviru. Je to v Japonsku žhavé téma. Určitě ale bude olympiáda s řadou omezení, spíše v takové bublině.

To budete možná jediný český fanoušek na místě...
Druhou takovou „obojživelnicí“ je Naomi Adachiová, která dělá pro Mall.TV. Takže budeme dva.

Jak Japonci přistupují ke covidu i z pohledu jejich zvyků a nátury?
Třeba do očkování se moc nehrnou, na druhou stranu největší denní přírůstky nakažených měly okolo sedmi tisíc, ale je jich 130 milionů, takže ta čísla vlastně nebyla tak velká. Roušky stejně nosili, jsou ohleduplnější vůči okolí, disciplinovanější, a navíc si nepodávají ruce. To všechno se asi promítlo v tom, že je epidemie zas až tak moc nezasáhla.

Už jste zkoušel v Japonsku někomu pouštět vaše písničky?
Ještě ne, ale je to dobrý nápad. Třeba písničku Otchi jsem nechal přetextovat do japonštiny, a když už tam budu, tak bychom to mohli dotáhnout a nahrát.

Od léta vás čekají tréninky v soutěži StarDance. Navíc budete hrát koncerty. Jak všechno budete stíhat?
Desku už máme skoro nahranou, ale samozřejmě bude těžké skloubit tréninky s koncerty. Asi to bude hodně našlapané období. Všichni říkají, že soutěž samotná je náročná, natož to kombinovat. Asi se nebudu moct účastnit různých večírků. Dohraji koncert a půjdu spát, abych byl v sedm ráno zase nastoupený na taneční trénink. Ale moje účinkování ve StarDance také může být docela krátké.

Co myslíte, že vám tato televizní soutěž dá?
Já jsem nabídku dostal ve chvíli, kdy jsem se válel na pláži a nic nedělal. Tak jsem si říkal, že je to výzva, abych se neválel. Je to pro mě nový svět, se kterým jsem v podstatě za celý život nepřišel do kontaktu. Slibuji si od StarDance, že mi život zpestří.

Mirai v překladu znamená budoucnost. Jaká je u vás?
Po těch všech koncertech a nové desce máme na příští rok plán na jednu velkou halu, i když ještě před dvěma lety bych si takový koncert nedokázal představit. Ale teď se o tom bavíme a uvidíme. Mám z toho respekt, je to velké sousto.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám