metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 1 fotografie v galerii
Bydlení v hausbótech na Šeberáku | foto: Facebook

Při vypuštění Šeberáku zahynuly škeble, majiteli hrozí pokuta

  18:22
Česká inspekce životního prostředí zahájila správní řízení kvůli vypuštění rybníku Šeberák. "Inspektoři zjistili, že během vypouštění zahynuly desítky škeblí, mezi nimi i zvláště chráněné škeble říční," informovala dnes Jana Rambousková z ČIŽP. Majiteli hrozí pokuta. Rybník byl vypuštěn v rámci takzvaného letnění, které má být součástí jeho regenerace.

Vyprázdnění rybníku se nelíbí lidem z jeho okolí, kteří dlouhodobě majitele kritizují za záměr postavit na hladině rybníku plovoucí domy. Domnívají se, že posledním postupem se firma Ogopogo snaží donutit úřady k povolení stavby. Společnost kritiku odmítá.

Firma měla mlže zachránit

Kontrola ČIŽP se uskutečnila ve středu, zajímala se především o splnění podmínek při vypouštění vody. "Rybník byl dle ústních informací od místních občanů vypuštěn v březnu za účelem výlovu, poté byl údajně z části napuštěn a na začátku týdne vypuštěn na stávající úroveň hladiny," uvedla Rambousková. "Prozatím nelze říci, zda došlo k porušení podmínek výjimky s ohledem na povolený režim manipulace s hladinou. To bude předmětem dalšího šetření inspekce," dodala.

Inspektoři také nezjistili, že by v rybníku uhynuly ryby, obojživelníci nebo vodní ptactvo. "Šetření však prokázalo stovky mrtvých škeblí, z nichž desítky byly zcela zjevně čerstvě uhynulé, tedy zahynuly v souvislosti s předmětným vypouštěním. Mezi mrtvými škeblemi byli zcela jistě i jedinci zvláště chráněné škeble rybniční," poznamenala Rambousková. Podle ní musí být při vypouštění zajištěn odborník, který mlže zachrání. S majitelem proto ČIŽP zahájila sankční řízení. Podle zákona mu hrozí až milionová pokuta, podle Rambouskové by ale pravděpodobně tak vysoká sankce udělena nebyla.

Stavba plovoucích domů začne až za několik let

Záměr stavby plovoucích domů je starý již několik let, proti se postavili místní obyvatelé i městská část, lidé podepisovali petici. Společnost Ogopogo s kritikou projektu nesouhlasí. Po rekonstrukci mají vzniknout nové ptačí ostrovy nebo sedimentační nádrže na přítocích, zvýší se tím prý "biologická hodnota lokality". Rybník má být rozdělen na čtyři oblasti s různými možnostmi přístupu veřejnosti, jednou z nich má být koupaliště, které by provozovala městská část. Největší část by měla regulovaný vstup firmou Ogopogo. Plovoucí stavby mají být umístěny na betonových pontonech na severní a východní straně rybníka.

Na rekonstrukci již firma dostala stavební povolení, na základě odvolání ho ale magistrát vrátil Praze 4 k dalšímu projednání. Předseda představenstva Ogopogo David Adamec neočekává, že by bylo možné se stavbou začít dříve než za několik let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy