metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Památník připomíná statečné rodiny. | foto: FB Michala Švarce

Při vzpomínce na statečné Čechy bude odhalen památník obětí

  4:36
Procházka Libní připomene nacisty popravené vlastence.

„A skoro každý večer, někdy i dosti pozdě, jsem tiše stoupal nahoru na Hájek, jindy na Šlosberg, abych se tam z vrcholku nemohl vynadívat na Libeň prostírající se pode mnou, když tam na obzoru se třpytila světla centra Prahy,“ líčí v povídce Moje Libeň spisovatel Bohumil Hrabal.

Právě tam, do míst s dodnes přetrvávajícím geniem loci, zamíří už tuto neděli 17. července kroky účastníků komentované vycházky s názvem Po stopách zatýkání vlastenců Libní, kterou zdarma pořádá radní Prahy 8 Michal Švarc. Sraz je v 16 hodin v Libeňském světě na adrese Pivovarnická 3.

Kromě Švarce se akce zúčastní také potomci rodin, které byly během heydrichiády vyvražděny.

Účast přislíbil například Jan Oktábec, jehož předkové pomáhali po útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha parašutistům a byli za to potrestáni.

„Piskáčkovi, Oktábcovi, Novákovi, Strnadovi nebo Vosmíkovi, to všechno jsou rodiny, na které budeme vzpomínat,“ přibližuje Švarc a dodává, že všichni patřili také do Sokola.

„Součástí procházky bude odhalení památníku na místě, kde došlo k zatčení Strnadových,“ uvádí Švarc. K nim se podle jeho slov váže hluboký příběh.

„Gestapáci je odvlekli z jejich zahrady Na Hájku a nechali tam jen čtyřletou holčičku, která zůstala dva dny úplně sama. Sousedi se báli jí pomoct, nakonec si pro ni přišla její babička,“ pokračuje Švarc jedním ze smutných příběhů, který se v lokalitě takzvaných nouzových kolonií Na Kotlasce a Na Hájku odehrál.

„Vzpomeneme také na dvě nejmladší oběti, které nacisté popravili v Mauthausenu. Jindřišku Novákovou, která statečně převezla kolo Jana Kubiše z místa, kde ho parašutista nechal, a Mirka Piskáčka, jenž kolo pak ze dvora domu Novákových odvezl,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek