metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Památník připomíná statečné rodiny. | foto: FB Michala Švarce

Při vzpomínce na statečné Čechy bude odhalen památník obětí

  4:36
Procházka Libní připomene nacisty popravené vlastence.

„A skoro každý večer, někdy i dosti pozdě, jsem tiše stoupal nahoru na Hájek, jindy na Šlosberg, abych se tam z vrcholku nemohl vynadívat na Libeň prostírající se pode mnou, když tam na obzoru se třpytila světla centra Prahy,“ líčí v povídce Moje Libeň spisovatel Bohumil Hrabal.

Právě tam, do míst s dodnes přetrvávajícím geniem loci, zamíří už tuto neděli 17. července kroky účastníků komentované vycházky s názvem Po stopách zatýkání vlastenců Libní, kterou zdarma pořádá radní Prahy 8 Michal Švarc. Sraz je v 16 hodin v Libeňském světě na adrese Pivovarnická 3.

Kromě Švarce se akce zúčastní také potomci rodin, které byly během heydrichiády vyvražděny.

Účast přislíbil například Jan Oktábec, jehož předkové pomáhali po útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha parašutistům a byli za to potrestáni.

„Piskáčkovi, Oktábcovi, Novákovi, Strnadovi nebo Vosmíkovi, to všechno jsou rodiny, na které budeme vzpomínat,“ přibližuje Švarc a dodává, že všichni patřili také do Sokola.

„Součástí procházky bude odhalení památníku na místě, kde došlo k zatčení Strnadových,“ uvádí Švarc. K nim se podle jeho slov váže hluboký příběh.

„Gestapáci je odvlekli z jejich zahrady Na Hájku a nechali tam jen čtyřletou holčičku, která zůstala dva dny úplně sama. Sousedi se báli jí pomoct, nakonec si pro ni přišla její babička,“ pokračuje Švarc jedním ze smutných příběhů, který se v lokalitě takzvaných nouzových kolonií Na Kotlasce a Na Hájku odehrál.

„Vzpomeneme také na dvě nejmladší oběti, které nacisté popravili v Mauthausenu. Jindřišku Novákovou, která statečně převezla kolo Jana Kubiše z místa, kde ho parašutista nechal, a Mirka Piskáčka, jenž kolo pak ze dvora domu Novákových odvezl,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek