metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Pražské hospody otevírají kulturní dějiny, říká autor historických průvodců

  8:39
Specialista Lukáš Berný vydává už třetí díl oblíbeného průvodce po historii pražských hospod Kde pijí múzy. „Hodiny a hodiny hledání nějaké informace nakonec v knize přinese třeba jedinou větu,“ přibližuje mravenčí práci.

Lukáš Berný s pivem | foto: Metro.cz

Je o knihy o hospodách a pivu stále zájem?
Překvapilo mě, jak velký. První díl o Zlatém tygrovi už vyšel ve druhém vydání. Čechy asi opravdu zajímá, kde pijí múzy. Možná je to i tím, že se skutečně s každou z těch staletých hospůdek otevírají kulturní dějiny. V tom vůbec nepřeháním. Navíc to hospodské prostředí trošku zlidšťuje ikony naší historie.

Jaké podniky v knize čtenáři najdou?
První třetina je o pivnici a dříve vinárně U Dvou koček, kde se kupříkladu točil film Vrchní, prchni. Zbylé dvě o hospodě U Medvídků, jednom z prvních míst, kde začínala pražská tradice šantánů i tingltanglů, a kde se dokonce pravidelně scházeli čeští mariňáci z dob monarchie.

U hospod v předchozích dílech byla silná kulturní stopa. I sem chodili slavní?
Jsou jich opravdu desítky. Nad Kočkami je ateliér, kde pracoval profesor Otakar Nejedlý, po něm léta Ota Janeček a dnes skvělý Jan Brabenec. Ale nejen oni, Jiří Stivín sem na pivo vytáhl i básníka Allena Ginsberga. K Medvídkům chodili svého času snad úplně všichni, byla tu totiž hospoda, vinárna, šantán, kuželky, tančírna i výstavní galerie. Mezi hosty tak najdete Jiráska i Mikoláše Alše, Hašlera, Viktora Dyka i Vrchlického. Na karty a víno zašli Jan Werich i Hašek. Bydlel tu barokní malíř Reiner i politik Rieger. A třeba sochař Myslbek si odtud nechával posílat džbánek piva do ateliéru.

Utkvěla vám v hlavě nějaká zajímavá historka, příběh?
K Medvídkům svého času chodili slovutní páni profesoři z univerzity, společnost jako Masaryk, Gebauer nebo Goll. A než vešli, vždycky se rozhlédli, jestli je nevidí nějaký student vcházet, protože u Medvídků byl také šantán s polonahými děvčaty. A oni se báli, aby si studenti nemysleli, že tam chodí za nimi. Profesoři tady totiž hráli kuželky. Alespoň to tak říkali...

Napíšete i o hospodách na opačném břehu Vltavy?
Pokud bude zájem, budou příští Kde pijí múzy tam odsud. Láká mě má oblíbená hradčanská pivnice U Černého vola. To je přímo legendární podnik, o němž už mám doma silnou složku materiálů. A pak samozřejmě malostranské hospůdky, to je zlatý důl.

Co vás přimělo potřetí usednout ke stolu a napsat pokračování?
Popravdě jsem od toho stolu ani neodešel. Už při práci na druhém díle o Modré štice, Jelínkově pivnici a restauraci U Vejvodů se mi nahromadila spoustu materiálů pro třetí díl, takže jsem vlastně plynule pokračoval.

Bylo těžké hledat staré fotky a dokumenty?
První kolo sběru materiálů je poměrně rychlé. Až potom přijde mravenčí práce a strávíte hodiny a hodiny hledáním informace, která ve výsledku zabere v knize třeba jedinou větu. Ale právě to je jedna z věcí, která mě na psaní Múz baví.

Autor:

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek