metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přibude tropických dnů, pracovat se bude méně

7. července 2017  11:05 Marek Hýř Metro.cz
Letní horka budou Česko stát miliardy, říká nejnovější studie.

V horku a na slunci od jisté hranice pracovat nelze. S tím, jak bude přibývat horkých dní, bude klesat i produktivita práce, a Česko tak může přijít až o 800 miliard. Tvrdí to studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka. Informace zveřejnila aliance Šance pro budovy.

Dokument uvádí, že do roku 2039 vzroste počet tropických dnů, tedy takových, kdy rtuť teploměru ukazuje 30 a více stupňů. Může jich údajně být během roku až o šest víc.

Vedro

  • Průměrná teplota v Česku stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně Celsia.
  • O jeden stupeň průměrná teplota stoupne už do roku 2040.
  • Nárůst teplot pocítí hlavně obyvatelé Prahy a Brna, tedy velkých měst, ve kterých působí vliv takzvaných tepelných ostrovů.

„V období 2040 až 2060 bude v Česku dokonce o 8 až 12 tropických dnů více, v závislosti na scénáři, který se naplní. Ještě více poroste počet takzvaných letních dní, tedy dní, kdy je teplota nad 25 stupňů Celsia. Pro vzdálenější období 2040 až 2060 jich bude až o 35 více,“ tvrdí studie.

Právě zvyšující se počet neúnosně teplých dnů bude mít negativní dopad na pracovní produktivitu. „Z rešerší mezinárodních ekonomických studií vyplývá, že při teplotách nad 27 stupňů je patrný pokles produktivity, a to dokonce i ve vyspělých ekonomikách typu Spojených států amerických,“ uvádí analýza.

Studii popisující dopady klimatických změn na lidské zdraví zveřejnila loni také univerzita OSN v Kuala Lumpuru. Tak upozornila na to, že horko bude mít největší vliv na málo placené profese s nízkou kvalifikací, kam patří těžká manuální práce v zemědělství a výrobě. Kvůli tomu se mohou dál rozevřít nůžky mezi bohatými a chudými.

Je možné, že větší vedra také v budoucnu změní legislativu. Už dnes například platí, že takzvané ochranné nápoje by měly být dostupné na pracovištích, kde se teploměr vyšplhá přes 34 stupňů, „Týká se to řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců pracujících venku,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy.

Extrémní vedra budou častější

  • Změny klimatu se zabývala také studie skupiny expertů z americké výzkumné laboratoře Climate Impact Lab. Výsledky jejich analýzy ukazují změny až do konce tohoto století.
  • Američtí experti upozorňují, že dní, kdy rtuť na teploměru vystoupá přes 35 stupňů Celsia, rapidně přibude.
  • Například ve španělském Madridu se podle odhadů ze současných osmi horkých dní ročně stane rovnou 43 dní. V indickém Dillí má být na konci století až 200 extrémně teplých dnů. V subsaharské Africe nebo tropické oblasti Jižní Ameriky by takové teploty prý měly převažovat po většinu roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám