metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přibude tropických dnů, pracovat se bude méně

  11:05
Letní horka budou Česko stát miliardy, říká nejnovější studie.

V horku a na slunci od jisté hranice pracovat nelze. S tím, jak bude přibývat horkých dní, bude klesat i produktivita práce, a Česko tak může přijít až o 800 miliard. Tvrdí to studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka. Informace zveřejnila aliance Šance pro budovy.

Dokument uvádí, že do roku 2039 vzroste počet tropických dnů, tedy takových, kdy rtuť teploměru ukazuje 30 a více stupňů. Může jich údajně být během roku až o šest víc.

Vedro

  • Průměrná teplota v Česku stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně Celsia.
  • O jeden stupeň průměrná teplota stoupne už do roku 2040.
  • Nárůst teplot pocítí hlavně obyvatelé Prahy a Brna, tedy velkých měst, ve kterých působí vliv takzvaných tepelných ostrovů.

„V období 2040 až 2060 bude v Česku dokonce o 8 až 12 tropických dnů více, v závislosti na scénáři, který se naplní. Ještě více poroste počet takzvaných letních dní, tedy dní, kdy je teplota nad 25 stupňů Celsia. Pro vzdálenější období 2040 až 2060 jich bude až o 35 více,“ tvrdí studie.

Právě zvyšující se počet neúnosně teplých dnů bude mít negativní dopad na pracovní produktivitu. „Z rešerší mezinárodních ekonomických studií vyplývá, že při teplotách nad 27 stupňů je patrný pokles produktivity, a to dokonce i ve vyspělých ekonomikách typu Spojených států amerických,“ uvádí analýza.

Studii popisující dopady klimatických změn na lidské zdraví zveřejnila loni také univerzita OSN v Kuala Lumpuru. Tak upozornila na to, že horko bude mít největší vliv na málo placené profese s nízkou kvalifikací, kam patří těžká manuální práce v zemědělství a výrobě. Kvůli tomu se mohou dál rozevřít nůžky mezi bohatými a chudými.

Je možné, že větší vedra také v budoucnu změní legislativu. Už dnes například platí, že takzvané ochranné nápoje by měly být dostupné na pracovištích, kde se teploměr vyšplhá přes 34 stupňů, „Týká se to řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců pracujících venku,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy.

Extrémní vedra budou častější

  • Změny klimatu se zabývala také studie skupiny expertů z americké výzkumné laboratoře Climate Impact Lab. Výsledky jejich analýzy ukazují změny až do konce tohoto století.
  • Američtí experti upozorňují, že dní, kdy rtuť na teploměru vystoupá přes 35 stupňů Celsia, rapidně přibude.
  • Například ve španělském Madridu se podle odhadů ze současných osmi horkých dní ročně stane rovnou 43 dní. V indickém Dillí má být na konci století až 200 extrémně teplých dnů. V subsaharské Africe nebo tropické oblasti Jižní Ameriky by takové teploty prý měly převažovat po většinu roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy