metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Větší foto
Nádraží Bubny | foto: IPRMetro.cz

Příbytky bezdomovců nově nahradí úředníci

  5:55
Koncertní sál pro filharmonii, kanceláře i administrativní centrum pro úředníky. Plány magistrátu na znovuoživení brownfieldu Bubny-Zátory, zanedbané plochy u Vltavské a v okolí stanice Nádraží Holešovice nejsou právě malé.

Radní proto zadali pražskému Institutu plánování a rozvoje, aby do konce května vybral dodavatele územní studie, jež navrhne další rozvoj tohoto území. Zástavbu nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

„Bubny jsou území o velikosti 110 hektarů, což je jen o něco méně než rozloha pražského Starého Města. Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Brownfield Bubny-Zátory označují terénní a sociální pracovníci z prevence a léčby drogových závislostí jako jednou z frekventovaných ploch, kde se lze setkat s bezdomoveckými příbytky či uživateli drog.

Studie, která by měla místo pokryté použitými injekčními stříkačkami zvelebit, by měla být hotová na konci léta a dle dřívějších odhadů vyjde její pořízení na zhruba tři miliony korun. Výstavba by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky.

„Součástí zadání bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí holešovického nádraží,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Z hlediska rozvoje širšího centra jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak hromadné,“ dodává.

Bubny a Zátory řeší Praha přes 20 let

  • Dvacetiletá čekací doba není podle šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) neobvyklá.
  • „Například londýnské nádraží King’s Cross, celosvětově uznávaný úspěšný příklad revitalizace brownfieldu, se připravoval na transformaci od počátku 90. let a dokončení je plánováno na rok 2020. Přitom King’s Cross má čtyřikrát menší rozlohu než Bubny,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
  • Studie, kterou magistrát plánuje, bude jakýmsi hracím polem a podkladem pro změnu územního plánu. Na filharmonii, administrativní centrum i jednotlivé stavební bloky budou poté vypisovány architektonické soutěže.
  • Podle odhadů agentury CzechInvest se v Česku nachází více než 11 tisíc brownfieldů – nevyužitých ploch. Jejich rozloha je přes 38 tisíc hektarů. Tato rozloha odpovídá ploše třikrát větší, než má Plzeň.
  • Největší podíl na tomto čísle mají bývalé průmyslové areály.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek