metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Nádraží Bubny | foto: IPRMetro.cz

Příbytky bezdomovců nově nahradí úředníci

  5:55
Koncertní sál pro filharmonii, kanceláře i administrativní centrum pro úředníky. Plány magistrátu na znovuoživení brownfieldu Bubny-Zátory, zanedbané plochy u Vltavské a v okolí stanice Nádraží Holešovice nejsou právě malé.

Radní proto zadali pražskému Institutu plánování a rozvoje, aby do konce května vybral dodavatele územní studie, jež navrhne další rozvoj tohoto území. Zástavbu nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

„Bubny jsou území o velikosti 110 hektarů, což je jen o něco méně než rozloha pražského Starého Města. Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Brownfield Bubny-Zátory označují terénní a sociální pracovníci z prevence a léčby drogových závislostí jako jednou z frekventovaných ploch, kde se lze setkat s bezdomoveckými příbytky či uživateli drog.

Studie, která by měla místo pokryté použitými injekčními stříkačkami zvelebit, by měla být hotová na konci léta a dle dřívějších odhadů vyjde její pořízení na zhruba tři miliony korun. Výstavba by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky.

„Součástí zadání bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí holešovického nádraží,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Z hlediska rozvoje širšího centra jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak hromadné,“ dodává.

Bubny a Zátory řeší Praha přes 20 let

  • Dvacetiletá čekací doba není podle šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) neobvyklá.
  • „Například londýnské nádraží King’s Cross, celosvětově uznávaný úspěšný příklad revitalizace brownfieldu, se připravoval na transformaci od počátku 90. let a dokončení je plánováno na rok 2020. Přitom King’s Cross má čtyřikrát menší rozlohu než Bubny,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
  • Studie, kterou magistrát plánuje, bude jakýmsi hracím polem a podkladem pro změnu územního plánu. Na filharmonii, administrativní centrum i jednotlivé stavební bloky budou poté vypisovány architektonické soutěže.
  • Podle odhadů agentury CzechInvest se v Česku nachází více než 11 tisíc brownfieldů – nevyužitých ploch. Jejich rozloha je přes 38 tisíc hektarů. Tato rozloha odpovídá ploše třikrát větší, než má Plzeň.
  • Největší podíl na tomto čísle mají bývalé průmyslové areály.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy