metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Nádraží Bubny
Větší foto
Nádraží Bubny | foto: IPRMetro.cz

Příbytky bezdomovců nově nahradí úředníci

4. dubna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Koncertní sál pro filharmonii, kanceláře i administrativní centrum pro úředníky. Plány magistrátu na znovuoživení brownfieldu Bubny-Zátory, zanedbané plochy u Vltavské a v okolí stanice Nádraží Holešovice nejsou právě malé.

Radní proto zadali pražskému Institutu plánování a rozvoje, aby do konce května vybral dodavatele územní studie, jež navrhne další rozvoj tohoto území. Zástavbu nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

„Bubny jsou území o velikosti 110 hektarů, což je jen o něco méně než rozloha pražského Starého Města. Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Brownfield Bubny-Zátory označují terénní a sociální pracovníci z prevence a léčby drogových závislostí jako jednou z frekventovaných ploch, kde se lze setkat s bezdomoveckými příbytky či uživateli drog.

Studie, která by měla místo pokryté použitými injekčními stříkačkami zvelebit, by měla být hotová na konci léta a dle dřívějších odhadů vyjde její pořízení na zhruba tři miliony korun. Výstavba by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky.

„Součástí zadání bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí holešovického nádraží,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Z hlediska rozvoje širšího centra jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak hromadné,“ dodává.

Bubny a Zátory řeší Praha přes 20 let

  • Dvacetiletá čekací doba není podle šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) neobvyklá.
  • „Například londýnské nádraží King’s Cross, celosvětově uznávaný úspěšný příklad revitalizace brownfieldu, se připravoval na transformaci od počátku 90. let a dokončení je plánováno na rok 2020. Přitom King’s Cross má čtyřikrát menší rozlohu než Bubny,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
  • Studie, kterou magistrát plánuje, bude jakýmsi hracím polem a podkladem pro změnu územního plánu. Na filharmonii, administrativní centrum i jednotlivé stavební bloky budou poté vypisovány architektonické soutěže.
  • Podle odhadů agentury CzechInvest se v Česku nachází více než 11 tisíc brownfieldů – nevyužitých ploch. Jejich rozloha je přes 38 tisíc hektarů. Tato rozloha odpovídá ploše třikrát větší, než má Plzeň.
  • Největší podíl na tomto čísle mají bývalé průmyslové areály.

Komentáře

Hlavní zprávy

Facebook chce zpátky mladé lidi

Nikol Stolle
vydáno 20. února 2019  5:48

Třicetiletá Nikol Stolle vede od minulého roku největší českou social media agenturu Socialsharks, specializující se na budování komunit, komunikaci a...  celý článek

Lidé si uvědomují, že mohou svůj čas věnovat i seniorům, říká koordinátorka dobrovolníků

Domov pro seniory Chodov
vydáno 19. února 2019  13:15

V Domově pro seniory na Chodově se Klára Vohrnová stará o koordinaci dobrovolníků. Podle ní přibývá lidí, kteří chtějí volný čas věnovat seniorům a...  celý článek

Lékárník pomůže zájemci vytvořit individuální plán odvykání kouření

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  11:08

Cigaretu denně si zapálí téměř každý čtvrtý Čech. V tuzemsku tak žije asi dva a čtvrt milionu pravidelných kuřáků, vyplývá z údajů Global State Of Tobacco...  celý článek

Nuselský hotel Holiday Inn brání svou čest proti inspektorům. Měli zachovat mlčení?

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  8:58

Český hovězí steak servírovali jako dražší australský. S tímhle tvrzením týkajícím se hotelu Holiday Inn sídlícího u Kongresového centra kousek od...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám