metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola

Další 1 fotografie v galerii
Primátor Zdeněk Hřib sází stromů v Kunratickém lese. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

  5:49
„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem tohoto týdne chlubil v Kunratickém lese primátor Zdeněk Hřib. Zúčastnil se totiž slavnostního zahájení sázení skoro dvou desítek druhů lesních dřevin. O víkendu se budou moci zapojit i Pražané.

„Lesy postihl kůrovec, a bylo nutné nemocné stromy odstranit. Nyní tedy opět na uvolněné paseky sázíme nové stromy. Místo smrku, který do místních podmínek nepatří, vysazujeme především listnáče, nejvíce duby, ale také lípy, habry a javory,“ říká mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Zastromuj Prahu!

  • V sobotu od 10 do 16 hodin může každý Pražan zasadit strom na paseku v Kunratickém lese. Jde o akci Strom pro les, život pro Prahu, kterou organizují Lesy hlavního města Prahy. Výsadba bude probíhat ve východní části lesa nedaleko ulice U Kunratického lesa. Více na webu lesypraha.cz.
  • Stromy v Praze, co do celkového počtu, technicky vzato spíše ubývají. Může za to kůrovec. Podle mluvčí Lesů Petry Fišerové byla zeleň v pražských lesích tímto škůdcem postižená nejvíce v období od roku 2017 do roku 2020. Letos zatím byla aktivita kůrovce nižší, přesto se i nadále vyskytoval v lokalitách, kde jsou zastoupené smrky. 

Na jaře městská společnost na území Prahy vysadila více než 118 tisíc sazenic, na podzim plánují dalších více než 83 tisíc kusů. Primátor Zdeněk Hřib tyto stromy do svého seznamu počítá. Do konce příštího roku mu pak podle údajů uvedených na magistrátním webu Zastromujprahu.cz chybí vysadit ještě něco kolem 130 tisíc dřevin. Pokud je vysadí, stihne půlmilionový cíl končící prvním volebním obdobím. Hřib ale v případě stromového závazku kalkuluje s osmi lety ve vedení metropole. Podle kritiků je však ozeleňování Prahy v Hřibově podání populismus. Stromy se totiž dosud ve větších počtech sázely jen na okrajích metropole.

„Je jasné, že když ve velkém vysadíte semenáčky, jako tomu bylo v případě vzniklé plochy v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi, slibované počty vám výrazně naskáčou,“ komentuje pro deník Metro dendrolog Aleš Rudl, s tím, že se o vysazené počty stromů musí město také řádně starat. To byl z velké části problém lip srdčitých na Smetanově nábřeží, které v těchto dnech magistrát nechává vyměnit za odolnější a menší lípy malolisté. „V místě je klíčové, aby proběhla výměna vyžilé zeminy a byla nahrazena kvalitním substrátem,“ dodává Rudl.

Letos přibylo nejvíce stromů v okrajových městských částech, konkrétně v Běchovicích, Ďáblicích nebo v parku U Čeňků na Praze 14. Loni se zase sázelo zejména na původně zemědělských půdách. 

Očima redaktora

Když politici stříhají pásky, zahajují stavby nebo sázejí stromky, je to vždy divadlo spíš pro jejich PR podřízené a občas i pro novináře. Se sázením stromků v Kunratickém lese to nebylo jinak. Úředníků magistrátu, pracovníků pražských lesů či zástupců pozvaných médií bylo na místě možná víc než připravených sazenic. Také čumilové převažovali výrazně nad pracujícími. Variant, které musel Zdeněk Hřib předvést pro fotografa, aby bylo vykopnutí díry to pravé, bylo povícero. „Teď to bylo ono, pane primátore!“ znělo na konci režírovaných snímků. Stejně tak hovořit na kameru, to nelze bez bojovného odhodlání a supermanského úchopu krumpáče. Jedná-li se o dobrou věc, legrace a předstírání nikdy není málo.

PAVEL HRABICA

Komentáře

Hlavní zprávy

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek