metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Anketa na Facebooku | foto: Zdeněk Hřib - primátor Prahy

Primátor Zdeněk Hřib se pouští na tenký led. Má nová anketa úspěch?

  18:29
Přejete si v Praze více trolejbusů? S tímhle dotazem přispěchal na svém Facebooku primátor Zdeněk Hřib. V ulicích hlavního města totiž v současnosti můžete potkat pouze jediný exemplář – přemalovaný starší typ z Plzně pendlující o víkendu mezi Palmovkou a Letňany.

„Plánujeme úplně novou moderní flotilu trolejbusů pro Prahu. Dvě desítky vysokokapacitních bateriových trolejbusů budou jezdit na zelektrifikované lince 119 na letiště, dokud tady Správa železnic nevybuduje železniční dráhu. Potom trolejbusy samozřejmě využijeme jinde,“ píše primátor Hřib.

S využitím podobně ekologických dopravních prostředků, takzvaných elektrobusů, počítá vedení metropole třeba na lince 134 z Dvorců k Podolské vodárně. „Už jsme k tomu schválili předprojektovou přípravu a připravujeme novátorské čtyřpólové nabíjení elektrobusů,“ dodává Hřib.

Primátor nemá pod svou anketou na Facebooku o reakce nouzi. Pokud však budeme usuzovat pouze z těch, které se týkají tématu, v budování infrastruktury pro klasické trolejbusy nevidí mnoho Pražanů smysl. „Proč tahat troleje někam, kde pohodlně jezdí busy už teď a nepotřebují žádné stavební úpravy?“ reaguje na anketu uživatelka Zuzana Erza.

Hřib vyráží na hřiby

  • Nejen fotografie z výprav do přírody a s houbami v rukou. Ankety jsou primátorovou specialitou. 
  •  Před dotazem na trolejbusy se primátor obrátil na Pražany s otázkou, co říkají na nový zastávkový označník na Palackého náměstí. Na profilu se sešlo mnoho konstruktivní kritiky. 
  • Cestujícím se nelíbí především fakt, že sloupek neladí svým černým zbarvením do jednotné koncepce Pražské integrované dopravy. Chválí naopak panel s časy odjezdů.

Podle reakcí mnoha fanoušků hromadné dopravy není důvod k bouchání šampusu ani nedávná koupě prvního trolejbusu v majetku pražského dopravního podniku. Trolejbus typu Škoda 24 Tr Irisbus totiž nese tradiční barvy dopravního podniku. Od těch se však v rámci nové jednotné koncepce červeno-šedého designu pod Pražskou integrovanou dopravou (PID) v hlavním městě ustupuje. Další busy by tedy například podle uživatele Alexe Vedenina přinesly do hlavního města jen další chaos v barvách. „Rozhodně ne. Další linka znamená další vizuální smog. Trolejbusy zároveň nejsou pohyblivé jako autobusy,“ míní Vedenin.

Podle Lukáše Kubery nemají v Praze trolejbusy co dělat. Právě jejich absencí se totiž podle něj hlavní město příjemně odlišuje od ostatních měst. Uživatel s přezdívkou Fga Galipoli pak připomněl nedávnou dobu, kdy jezdil trolejbus z Podolí na Pankrác. Nějakou dobu jezdila také linka 213 jako elektrobus s nabíjecí stanicí na Želivského. „Jednalo se o pilotní projekt, teď se k tomu snažíme vracet,“ vysvětluje Hřib.

Trolejbusy ale nemají jen odpůrce. Například uživatel Pavel Stopka je považuje za fajn nápad, pokud nezbrzdí rozvoj tramvajových tratí. Rozvoj trolejbusové sítě však podle Hřiba zpomalit rozvoj tramvajové sítě nemá. „Chceme jít cestou čisté bezemisní dopravy. Aby bylo zdravé prostředí, ve kterém nebude zbytečný hluk a ve kterém se dá dýchat čistý vzduch,“ uzavírá Hřib.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek