metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pátek, 4. prosince 2020. Svátek má Barbora.
Anketa na Facebooku
Větší foto
Anketa na Facebooku | foto: Zdeněk Hřib - primátor Prahy

Primátor Zdeněk Hřib se pouští na tenký led. Má nová anketa úspěch?

12. října 2020  18:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Přejete si v Praze více trolejbusů? S tímhle dotazem přispěchal na svém Facebooku primátor Zdeněk Hřib. V ulicích hlavního města totiž v současnosti můžete potkat pouze jediný exemplář – přemalovaný starší typ z Plzně pendlující o víkendu mezi Palmovkou a Letňany.

„Plánujeme úplně novou moderní flotilu trolejbusů pro Prahu. Dvě desítky vysokokapacitních bateriových trolejbusů budou jezdit na zelektrifikované lince 119 na letiště, dokud tady Správa železnic nevybuduje železniční dráhu. Potom trolejbusy samozřejmě využijeme jinde,“ píše primátor Hřib.

S využitím podobně ekologických dopravních prostředků, takzvaných elektrobusů, počítá vedení metropole třeba na lince 134 z Dvorců k Podolské vodárně. „Už jsme k tomu schválili předprojektovou přípravu a připravujeme novátorské čtyřpólové nabíjení elektrobusů,“ dodává Hřib.

Primátor nemá pod svou anketou na Facebooku o reakce nouzi. Pokud však budeme usuzovat pouze z těch, které se týkají tématu, v budování infrastruktury pro klasické trolejbusy nevidí mnoho Pražanů smysl. „Proč tahat troleje někam, kde pohodlně jezdí busy už teď a nepotřebují žádné stavební úpravy?“ reaguje na anketu uživatelka Zuzana Erza.

Hřib vyráží na hřiby

  • Nejen fotografie z výprav do přírody a s houbami v rukou. Ankety jsou primátorovou specialitou. 
  •  Před dotazem na trolejbusy se primátor obrátil na Pražany s otázkou, co říkají na nový zastávkový označník na Palackého náměstí. Na profilu se sešlo mnoho konstruktivní kritiky. 
  • Cestujícím se nelíbí především fakt, že sloupek neladí svým černým zbarvením do jednotné koncepce Pražské integrované dopravy. Chválí naopak panel s časy odjezdů.

Podle reakcí mnoha fanoušků hromadné dopravy není důvod k bouchání šampusu ani nedávná koupě prvního trolejbusu v majetku pražského dopravního podniku. Trolejbus typu Škoda 24 Tr Irisbus totiž nese tradiční barvy dopravního podniku. Od těch se však v rámci nové jednotné koncepce červeno-šedého designu pod Pražskou integrovanou dopravou (PID) v hlavním městě ustupuje. Další busy by tedy například podle uživatele Alexe Vedenina přinesly do hlavního města jen další chaos v barvách. „Rozhodně ne. Další linka znamená další vizuální smog. Trolejbusy zároveň nejsou pohyblivé jako autobusy,“ míní Vedenin.

Podle Lukáše Kubery nemají v Praze trolejbusy co dělat. Právě jejich absencí se totiž podle něj hlavní město příjemně odlišuje od ostatních měst. Uživatel s přezdívkou Fga Galipoli pak připomněl nedávnou dobu, kdy jezdil trolejbus z Podolí na Pankrác. Nějakou dobu jezdila také linka 213 jako elektrobus s nabíjecí stanicí na Želivského. „Jednalo se o pilotní projekt, teď se k tomu snažíme vracet,“ vysvětluje Hřib.

Trolejbusy ale nemají jen odpůrce. Například uživatel Pavel Stopka je považuje za fajn nápad, pokud nezbrzdí rozvoj tramvajových tratí. Rozvoj trolejbusové sítě však podle Hřiba zpomalit rozvoj tramvajové sítě nemá. „Chceme jít cestou čisté bezemisní dopravy. Aby bylo zdravé prostředí, ve kterém nebude zbytečný hluk a ve kterém se dá dýchat čistý vzduch,“ uzavírá Hřib.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Na albu jsem popustil uzdu fantazii, říká operní pěvec Plachetka

Adam Plachetka
vydáno 3. prosince 2020  12:20

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se podruhé pustil do muzikálových vod a nahrál album Music Man. V rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Teplouš měl být milý, ne útočný, říká zakladatel firmy Rybízák

Zakladatel firmy Rybízák Petr Čerňanský
vydáno 3. prosince 2020  10:21

Ovocná vína Petra Čerňanského zaplnila před lety tak trochu díru na trhu. Jeho firma Rybízák nedávno spustila prodej až v Anglii a v listopadu poslala do...  celý článek

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky.
vydáno 3. prosince 2020  9:22

V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy