metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Větší foto
Anketa na Facebooku | foto: Zdeněk Hřib - primátor Prahy

Primátor Zdeněk Hřib se pouští na tenký led. Má nová anketa úspěch?

  18:29
Přejete si v Praze více trolejbusů? S tímhle dotazem přispěchal na svém Facebooku primátor Zdeněk Hřib. V ulicích hlavního města totiž v současnosti můžete potkat pouze jediný exemplář – přemalovaný starší typ z Plzně pendlující o víkendu mezi Palmovkou a Letňany.

„Plánujeme úplně novou moderní flotilu trolejbusů pro Prahu. Dvě desítky vysokokapacitních bateriových trolejbusů budou jezdit na zelektrifikované lince 119 na letiště, dokud tady Správa železnic nevybuduje železniční dráhu. Potom trolejbusy samozřejmě využijeme jinde,“ píše primátor Hřib.

S využitím podobně ekologických dopravních prostředků, takzvaných elektrobusů, počítá vedení metropole třeba na lince 134 z Dvorců k Podolské vodárně. „Už jsme k tomu schválili předprojektovou přípravu a připravujeme novátorské čtyřpólové nabíjení elektrobusů,“ dodává Hřib.

Primátor nemá pod svou anketou na Facebooku o reakce nouzi. Pokud však budeme usuzovat pouze z těch, které se týkají tématu, v budování infrastruktury pro klasické trolejbusy nevidí mnoho Pražanů smysl. „Proč tahat troleje někam, kde pohodlně jezdí busy už teď a nepotřebují žádné stavební úpravy?“ reaguje na anketu uživatelka Zuzana Erza.

Hřib vyráží na hřiby

  • Nejen fotografie z výprav do přírody a s houbami v rukou. Ankety jsou primátorovou specialitou. 
  •  Před dotazem na trolejbusy se primátor obrátil na Pražany s otázkou, co říkají na nový zastávkový označník na Palackého náměstí. Na profilu se sešlo mnoho konstruktivní kritiky. 
  • Cestujícím se nelíbí především fakt, že sloupek neladí svým černým zbarvením do jednotné koncepce Pražské integrované dopravy. Chválí naopak panel s časy odjezdů.

Podle reakcí mnoha fanoušků hromadné dopravy není důvod k bouchání šampusu ani nedávná koupě prvního trolejbusu v majetku pražského dopravního podniku. Trolejbus typu Škoda 24 Tr Irisbus totiž nese tradiční barvy dopravního podniku. Od těch se však v rámci nové jednotné koncepce červeno-šedého designu pod Pražskou integrovanou dopravou (PID) v hlavním městě ustupuje. Další busy by tedy například podle uživatele Alexe Vedenina přinesly do hlavního města jen další chaos v barvách. „Rozhodně ne. Další linka znamená další vizuální smog. Trolejbusy zároveň nejsou pohyblivé jako autobusy,“ míní Vedenin.

Podle Lukáše Kubery nemají v Praze trolejbusy co dělat. Právě jejich absencí se totiž podle něj hlavní město příjemně odlišuje od ostatních měst. Uživatel s přezdívkou Fga Galipoli pak připomněl nedávnou dobu, kdy jezdil trolejbus z Podolí na Pankrác. Nějakou dobu jezdila také linka 213 jako elektrobus s nabíjecí stanicí na Želivského. „Jednalo se o pilotní projekt, teď se k tomu snažíme vracet,“ vysvětluje Hřib.

Trolejbusy ale nemají jen odpůrce. Například uživatel Pavel Stopka je považuje za fajn nápad, pokud nezbrzdí rozvoj tramvajových tratí. Rozvoj trolejbusové sítě však podle Hřiba zpomalit rozvoj tramvajové sítě nemá. „Chceme jít cestou čisté bezemisní dopravy. Aby bylo zdravé prostředí, ve kterém nebude zbytečný hluk a ve kterém se dá dýchat čistý vzduch,“ uzavírá Hřib.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek