metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
Vítězná posádka osmiveslice Dukly z roku | foto: MAFRA

Primátorky asi budou bez Dukly. Nově mohou diváci sledovat i tepovou frekvenci závodníků

  15:41
O víkendu bude na Vltavě a přilehlých náplavkách živo. Budou se zde totiž konat už 107. AXA Primátorky. Diváci si na různých místech Prahy včetně záludné zatáčky pod Vyšehradem mohou těšit na zajímavé závody a nevšední atmosféru.

Jenže jedna podstatná věc bude po dlouhých čtyřiceti letech jinak. Osmiveslice Dukly Primátorky nevyhraje, protože do tradičního klání pravděpodobně vůbec nenastoupí. Už včera dopoledne na tiskové konferenci to připustil jeden z členů posádky Jakub Podrazil. „Pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl Podrazil.

K večeru se obavy potvrdily. Jeden z členů elitní posádky měl pozitivní test na covid-19 a Dukla své osmy ze závodu preventivně stáhla. Vedoucí trenér oddílu veslování Dukly Praha Václav Maleček ale dodal, že šance, že klub osmu nakonec sestaví, stále žije. Ale dává tomu jen pár procent. Reprezentanti obecně budou po dohodě se svazem na startu ve velkých posádkách chybět, což se asi dotkne i pořadatelské Slavie. Mohou startovat jen na skifu. To plánuje třeba Ondřej Synek, který trénuje v ústraní.

„To, že se Primátorky vůbec konají, je velká věc. Kdybych parafrázoval název jednoho filmu, Díky za každý uspořádaný závod,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu, a narážel tak na letošní sezonu plnou odkladů či rušení závodů v důsledku pandemie koronaviru. Ostatně i Primátorky musely být odloženy z tradičního červnového termínu až na září. Macháček také překvapil, když řekl, že by si letos vsadil, že Dukla letos nevyhraje a čtyřicetiletá hegemonie by mohla být narušena. „Duklu obchází strašák koronaviru,“ dodal Macháček.

„Je to tak, pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Doufám, že do pátku se sejdem i na vodě, ale na druhou stranu hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl člen zmíněné posádky Jakub Podrazil. Na Duklu, pokud nastoupí, si letos věří hlavně osma pořadatelské Slavie, která má novou loď. Naopak ženy Slavie mohou být také oslabeny v případě některých jejich členek, jež by musely do karantény.

Program

  • Na Vltavě se pojede od pátku do neděle. 
  • Univerzitní osmy začínají rozjížďkami v pátek v 15.30. Finálové jízdy jsou na programu po 18. hodině.
  • V sobotu začíná program rozjížděk osem a skifů ve všech kategoriích už v 9.30. V neděli startuje program v 10 hodin. Finálové jízdy odstartují až odpoledne. Osmy žen pojedou o prvenství od 14.50, muži od 15.30.
  • Závody je možné sledovat z osmi míst včetně Palackého a železničního mostu, obou nábřeží, z Veslařského ostrova či Císařské louky.
  • V doprovodném programu bude možné zkusit se svézt liteboatem nebo vozy Lexus. Na místě bude i stánek Českého veslařského svazu s náborem talentů.

David Douša z organizačního výboru Primátorek poznamenal, že tak jako u všech akcí v posledních týdnech budou klíčová bezpečnostní a hygienická opatření. „Budeme dodržovat nařízené regule, a především ctít pravidla tří R. Doporučujeme, aby lidé nosili roušky, druhé R jsou rozestupy a u této příležitosti můžu zmínit, že poprvé budou moct být diváci na obou březích Vltavy. Budeme mít tribunu i na Hořejším nábřeží,“ zmiňuje Douša. Třetím R jsou ruce, takže návštěvníci budou mít k dispozici dezinfekci. „Čtvrtým R je zdravý rozum. Takže pokud se někdo nebude cítit dobře, ať raději zůstane doma u televize,“ dodává Douša.

Novinkou bude letos také měření aktivity tepové frekvence stroků a kormidelníků při pátečních závodech univerzitních osem a nedělních hlavních osmiveslic. Aktuální tepové frekvence uvidí jak návštěvníci na místě na velké obrazovce, tak v přenosu České televize. Pro návštěvníky je nachystána také aplikace, kde je novinkou hra, ve které se mohou zájemci na skifu vyhýbat překážkám. Vstup po celé tři dny je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy