metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Vítězná posádka osmiveslice Dukly z roku | foto: MAFRA

Primátorky asi budou bez Dukly. Nově mohou diváci sledovat i tepovou frekvenci závodníků

  15:41
O víkendu bude na Vltavě a přilehlých náplavkách živo. Budou se zde totiž konat už 107. AXA Primátorky. Diváci si na různých místech Prahy včetně záludné zatáčky pod Vyšehradem mohou těšit na zajímavé závody a nevšední atmosféru.

Jenže jedna podstatná věc bude po dlouhých čtyřiceti letech jinak. Osmiveslice Dukly Primátorky nevyhraje, protože do tradičního klání pravděpodobně vůbec nenastoupí. Už včera dopoledne na tiskové konferenci to připustil jeden z členů posádky Jakub Podrazil. „Pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl Podrazil.

K večeru se obavy potvrdily. Jeden z členů elitní posádky měl pozitivní test na covid-19 a Dukla své osmy ze závodu preventivně stáhla. Vedoucí trenér oddílu veslování Dukly Praha Václav Maleček ale dodal, že šance, že klub osmu nakonec sestaví, stále žije. Ale dává tomu jen pár procent. Reprezentanti obecně budou po dohodě se svazem na startu ve velkých posádkách chybět, což se asi dotkne i pořadatelské Slavie. Mohou startovat jen na skifu. To plánuje třeba Ondřej Synek, který trénuje v ústraní.

„To, že se Primátorky vůbec konají, je velká věc. Kdybych parafrázoval název jednoho filmu, Díky za každý uspořádaný závod,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu, a narážel tak na letošní sezonu plnou odkladů či rušení závodů v důsledku pandemie koronaviru. Ostatně i Primátorky musely být odloženy z tradičního červnového termínu až na září. Macháček také překvapil, když řekl, že by si letos vsadil, že Dukla letos nevyhraje a čtyřicetiletá hegemonie by mohla být narušena. „Duklu obchází strašák koronaviru,“ dodal Macháček.

„Je to tak, pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Doufám, že do pátku se sejdem i na vodě, ale na druhou stranu hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl člen zmíněné posádky Jakub Podrazil. Na Duklu, pokud nastoupí, si letos věří hlavně osma pořadatelské Slavie, která má novou loď. Naopak ženy Slavie mohou být také oslabeny v případě některých jejich členek, jež by musely do karantény.

Program

  • Na Vltavě se pojede od pátku do neděle. 
  • Univerzitní osmy začínají rozjížďkami v pátek v 15.30. Finálové jízdy jsou na programu po 18. hodině.
  • V sobotu začíná program rozjížděk osem a skifů ve všech kategoriích už v 9.30. V neděli startuje program v 10 hodin. Finálové jízdy odstartují až odpoledne. Osmy žen pojedou o prvenství od 14.50, muži od 15.30.
  • Závody je možné sledovat z osmi míst včetně Palackého a železničního mostu, obou nábřeží, z Veslařského ostrova či Císařské louky.
  • V doprovodném programu bude možné zkusit se svézt liteboatem nebo vozy Lexus. Na místě bude i stánek Českého veslařského svazu s náborem talentů.

David Douša z organizačního výboru Primátorek poznamenal, že tak jako u všech akcí v posledních týdnech budou klíčová bezpečnostní a hygienická opatření. „Budeme dodržovat nařízené regule, a především ctít pravidla tří R. Doporučujeme, aby lidé nosili roušky, druhé R jsou rozestupy a u této příležitosti můžu zmínit, že poprvé budou moct být diváci na obou březích Vltavy. Budeme mít tribunu i na Hořejším nábřeží,“ zmiňuje Douša. Třetím R jsou ruce, takže návštěvníci budou mít k dispozici dezinfekci. „Čtvrtým R je zdravý rozum. Takže pokud se někdo nebude cítit dobře, ať raději zůstane doma u televize,“ dodává Douša.

Novinkou bude letos také měření aktivity tepové frekvence stroků a kormidelníků při pátečních závodech univerzitních osem a nedělních hlavních osmiveslic. Aktuální tepové frekvence uvidí jak návštěvníci na místě na velké obrazovce, tak v přenosu České televize. Pro návštěvníky je nachystána také aplikace, kde je novinkou hra, ve které se mohou zájemci na skifu vyhýbat překážkám. Vstup po celé tři dny je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy