metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Vítězná posádka osmiveslice Dukly z roku
Větší foto
Vítězná posádka osmiveslice Dukly z roku | foto: MAFRA

Primátorky asi budou bez Dukly. Nově mohou diváci sledovat i tepovou frekvenci závodníků

15. září 2020  15:41 Pavel Urban Metro.cz
O víkendu bude na Vltavě a přilehlých náplavkách živo. Budou se zde totiž konat už 107. AXA Primátorky. Diváci si na různých místech Prahy včetně záludné zatáčky pod Vyšehradem mohou těšit na zajímavé závody a nevšední atmosféru.

Jenže jedna podstatná věc bude po dlouhých čtyřiceti letech jinak. Osmiveslice Dukly Primátorky nevyhraje, protože do tradičního klání pravděpodobně vůbec nenastoupí. Už včera dopoledne na tiskové konferenci to připustil jeden z členů posádky Jakub Podrazil. „Pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl Podrazil.

K večeru se obavy potvrdily. Jeden z členů elitní posádky měl pozitivní test na covid-19 a Dukla své osmy ze závodu preventivně stáhla. Vedoucí trenér oddílu veslování Dukly Praha Václav Maleček ale dodal, že šance, že klub osmu nakonec sestaví, stále žije. Ale dává tomu jen pár procent. Reprezentanti obecně budou po dohodě se svazem na startu ve velkých posádkách chybět, což se asi dotkne i pořadatelské Slavie. Mohou startovat jen na skifu. To plánuje třeba Ondřej Synek, který trénuje v ústraní.

„To, že se Primátorky vůbec konají, je velká věc. Kdybych parafrázoval název jednoho filmu, Díky za každý uspořádaný závod,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu, a narážel tak na letošní sezonu plnou odkladů či rušení závodů v důsledku pandemie koronaviru. Ostatně i Primátorky musely být odloženy z tradičního červnového termínu až na září. Macháček také překvapil, když řekl, že by si letos vsadil, že Dukla letos nevyhraje a čtyřicetiletá hegemonie by mohla být narušena. „Duklu obchází strašák koronaviru,“ dodal Macháček.

„Je to tak, pět lidí z naší osmy čeká na výsledky testů, protože se o víkendu setkali s nakaženým. Doufám, že do pátku se sejdem i na vodě, ale na druhou stranu hrozí, že posádku nesložíme a Dukla se nebude moct účastnit,“ řekl člen zmíněné posádky Jakub Podrazil. Na Duklu, pokud nastoupí, si letos věří hlavně osma pořadatelské Slavie, která má novou loď. Naopak ženy Slavie mohou být také oslabeny v případě některých jejich členek, jež by musely do karantény.

Program

  • Na Vltavě se pojede od pátku do neděle. 
  • Univerzitní osmy začínají rozjížďkami v pátek v 15.30. Finálové jízdy jsou na programu po 18. hodině.
  • V sobotu začíná program rozjížděk osem a skifů ve všech kategoriích už v 9.30. V neděli startuje program v 10 hodin. Finálové jízdy odstartují až odpoledne. Osmy žen pojedou o prvenství od 14.50, muži od 15.30.
  • Závody je možné sledovat z osmi míst včetně Palackého a železničního mostu, obou nábřeží, z Veslařského ostrova či Císařské louky.
  • V doprovodném programu bude možné zkusit se svézt liteboatem nebo vozy Lexus. Na místě bude i stánek Českého veslařského svazu s náborem talentů.

David Douša z organizačního výboru Primátorek poznamenal, že tak jako u všech akcí v posledních týdnech budou klíčová bezpečnostní a hygienická opatření. „Budeme dodržovat nařízené regule, a především ctít pravidla tří R. Doporučujeme, aby lidé nosili roušky, druhé R jsou rozestupy a u této příležitosti můžu zmínit, že poprvé budou moct být diváci na obou březích Vltavy. Budeme mít tribunu i na Hořejším nábřeží,“ zmiňuje Douša. Třetím R jsou ruce, takže návštěvníci budou mít k dispozici dezinfekci. „Čtvrtým R je zdravý rozum. Takže pokud se někdo nebude cítit dobře, ať raději zůstane doma u televize,“ dodává Douša.

Novinkou bude letos také měření aktivity tepové frekvence stroků a kormidelníků při pátečních závodech univerzitních osem a nedělních hlavních osmiveslic. Aktuální tepové frekvence uvidí jak návštěvníci na místě na velké obrazovce, tak v přenosu České televize. Pro návštěvníky je nachystána také aplikace, kde je novinkou hra, ve které se mohou zájemci na skifu vyhýbat překážkám. Vstup po celé tři dny je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám