metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Příměří v bitvě o odpad. AVE nebude odstraňovat kontejnery PSAS

  14:44
V boji o svoz odpadu v Praze nastalo příměří. Svozová firma AVE CZ dnes přestala odstraňovat z ulic kontejnery Pražských služeb (PSAS) a ty naopak přestanou nové nádoby dávat do ulic. „Domluvila se tak vedení obou společností,“ sdělili mluvčí AVE Jana Vondráková a mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Spor firem se rozhořel poté, co PSAS v rámci přípravy přechodu části firmy pod Technickou správu komunikací (TSK) umístila do ulic nové kontejnery. Podle AVE ale překážely v manipulaci s těmi jejich, proto kontejnery patřící PSAS v sobotu začala odstraňovat.´„Dnes se sešla vedení společností AVE a PSAS a výsledek jednání je, že PSAS už nebudou do ulic navážet další nádoby a AVE pozastaví odstraňování kontejnerů PSAS z území Prahy 3, 9, 10 a 14,“ řekla Vondráková. Příměří potrvá až do 1. listopadu, do kdy musí Praha vyřešit problém se svozem odpadu.

Kontejnery překážely, tak je firma AVE odvezla

Kontejnery do ulic umístily PSAS kvůli snazšímu převodu části firmy pod TSK a ukončení spolupráce se subdodavateli v některých městských částech, tedy i AVE. K převodu části PSAS pod TSK přistoupila Praha po neúspěšném nákupu menšinového podílu v Pražských službách. V týdnu jej ale pozastavil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a problém nyní řeší magistrátní právníci a v úterý jej bude řešit městská rada.

Spor o nové kontejnery mezi AVE a PSAS začal v pátek, kdy právní zástupce AVE poslal službám dopis, aby kontejnery do 24 hodin odstranily. Vzhledem k tomu, že to PSAS neudělaly, AVE je začalo odvážet samo. To dnes skončilo. Firmě AVE vadilo, že kontejnery znemožňují manipulaci s jejich vlastními nádobami, navíc poškozují dobré jméno firmy - lidé hodí odpad do nových, které patří PSAS a firma AVE je nemůže vyvézt, avšak obyvatelé z nevyvezení budou obviňovat AVE.

Počet popelnic se zdvojnásobil

Pražané mohou již několik týdnů na některých místech vidět dvojnásobný počet kontejnerů, než bylo obvyklé. Podle Vondrákové si lidé na zákaznické lince firmy AVE na množství kontejnerů u svých domů velmi často stěžovali. Nádoby navíc často zabraly parkovací místa.

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu korun, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Praha proto převedla část PSAS pod TSK, které může jako své firmě zadat zakázku bez výběrového řízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek