metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Příměří v bitvě o odpad. AVE nebude odstraňovat kontejnery PSAS

  14:44
V boji o svoz odpadu v Praze nastalo příměří. Svozová firma AVE CZ dnes přestala odstraňovat z ulic kontejnery Pražských služeb (PSAS) a ty naopak přestanou nové nádoby dávat do ulic. „Domluvila se tak vedení obou společností,“ sdělili mluvčí AVE Jana Vondráková a mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Spor firem se rozhořel poté, co PSAS v rámci přípravy přechodu části firmy pod Technickou správu komunikací (TSK) umístila do ulic nové kontejnery. Podle AVE ale překážely v manipulaci s těmi jejich, proto kontejnery patřící PSAS v sobotu začala odstraňovat.´„Dnes se sešla vedení společností AVE a PSAS a výsledek jednání je, že PSAS už nebudou do ulic navážet další nádoby a AVE pozastaví odstraňování kontejnerů PSAS z území Prahy 3, 9, 10 a 14,“ řekla Vondráková. Příměří potrvá až do 1. listopadu, do kdy musí Praha vyřešit problém se svozem odpadu.

Kontejnery překážely, tak je firma AVE odvezla

Kontejnery do ulic umístily PSAS kvůli snazšímu převodu části firmy pod TSK a ukončení spolupráce se subdodavateli v některých městských částech, tedy i AVE. K převodu části PSAS pod TSK přistoupila Praha po neúspěšném nákupu menšinového podílu v Pražských službách. V týdnu jej ale pozastavil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a problém nyní řeší magistrátní právníci a v úterý jej bude řešit městská rada.

Spor o nové kontejnery mezi AVE a PSAS začal v pátek, kdy právní zástupce AVE poslal službám dopis, aby kontejnery do 24 hodin odstranily. Vzhledem k tomu, že to PSAS neudělaly, AVE je začalo odvážet samo. To dnes skončilo. Firmě AVE vadilo, že kontejnery znemožňují manipulaci s jejich vlastními nádobami, navíc poškozují dobré jméno firmy - lidé hodí odpad do nových, které patří PSAS a firma AVE je nemůže vyvézt, avšak obyvatelé z nevyvezení budou obviňovat AVE.

Počet popelnic se zdvojnásobil

Pražané mohou již několik týdnů na některých místech vidět dvojnásobný počet kontejnerů, než bylo obvyklé. Podle Vondrákové si lidé na zákaznické lince firmy AVE na množství kontejnerů u svých domů velmi často stěžovali. Nádoby navíc často zabraly parkovací místa.

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu korun, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Praha proto převedla část PSAS pod TSK, které může jako své firmě zadat zakázku bez výběrového řízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy