metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
Libuše Šafránková a Pavel Trávníček v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) | foto: © Česká televize

Princezny, králové, čerti nebo andělé. K hlavnímu pokoukání hned po nadílce nepatřili vždycky

  5:22
Panuje představa, že štědrovečerní televize v hlavním vysílacím čase večer vždy baví pohádkovými příběhy. V českých podmínkách to platí jen pro tu veřejnoprávní, ale ani u ní to neplatilo vždy. Že se na Štědrý večer vysílá pohádkové téma, to platí pro Českou televizi až od roku1993. Od doby, kdy éter zaplnily i soukromé stanice, přistupuje k vznešené atmosféře Štědrého večera každý po svém.

„Absolutním vítězem vánočního vysílání ve večerním čase je americká komedie Sám doma,“ říká Gabriela Semová, mluvčí Primy. Kevinův boj s přihlouplými zlodějíčky se za dobu existence stanice vysílal sedmkrát, stejně jako jeho druhé pokračování. Pět štědrovečerních večerů si diváci Primy užili u filmů, u kterých je vždy po ruce kapesník kvůli dojímavému tématu. Především s Láskou nebeskou, Notting Hillem či nestárnoucí Pyšnou princeznou. Čtyřikrát uspělo i Sedmero krkavců či odvážný létající švec a do „karantény“ uzavřená princezna Jasněnka.

Televize Nova nasazuje už dlouhé roky osvědčený „celoroční“ trhák s Julií Robertsovou Pretty Woman, i když ji obvykle vysílá hned po pohádce pro rodinné a mladší diváky. Za posledních pět let (včetně letošních Vánoc) se na Nově vysílají výhradně Tři bratři. Po nich již zmíněná „pohádka“ s Julií Robertsovou, kterou jednou vystrnadila Láska nebeská a jednou Postřižiny. Před Třemi bratry se na Nově v podvečerní době nejčastěji usídlila Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Nesníh vyhrává

23:5

Poměr pohádek, které Česká televize natočila od roku 1993 speciálně pro Štědrý večer a jež se neodehrávají na sněhu, vychází suverénně pro tituly ozářené minimálně letním sluncem. Pouhých pět příběhů se odehrává v zimním prostředí (včetně toho letošního). I Tři oříšky pro Popelku, jež už dávno považujeme za „vánoční“, se měly původně odehrávat v létě.  

Česká televize točí vždy novou pohádku. Zajímavé je podívat se i na to, který režisér byl od roku 1993 pro tohle specializované vánoční natáčení nejžádanější. Z osmadvaceti pohádek jich nejvíc, a to pět, natočil Karel Janák, a sice Dvanáct měsíčků, Princeznu a císaře, Korunního prince, Princeznu a půl království a O vánoční hvězdě, která bude k vidění letos. Čtyřikrát režíroval Zdeněk Zelenka (Nesmrtelná teta, Rumplcimprcampr, Kouzla králů a Duch nad zlato).

Co se týká nejvysílanějších vánočních příběhů na ČT vůbec za posledních deset let, devětkrát jsme viděli třeba Jak vytrhnout velrybě stoličku, Pelíšky, Císařova pekaře i Pekařova císaře, či Anděla páně.

I když je režisér Jiří Strach co do počtu vánočních filmů až na třetím místě se třemi pohádkami (dvakrát Anděl Páně a Tři životy), zařadil se na špici co do sledovanosti. Rekordem se staly Vánoce 2017, kdy Anděla Páně 2 vidělo více než tři miliony diváků, kteří si ten večer zapnuli přístroje. Novácké Tři bratry sledovalo asi devět set tisíc lidí a Sám doma na Primě přilákal před třemi lety přes šest set tisíc štědrovečerních sledujících.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek