metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Libuše Šafránková a Pavel Trávníček v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) | foto: © Česká televize

Princezny, králové, čerti nebo andělé. K hlavnímu pokoukání hned po nadílce nepatřili vždycky

  5:22
Panuje představa, že štědrovečerní televize v hlavním vysílacím čase večer vždy baví pohádkovými příběhy. V českých podmínkách to platí jen pro tu veřejnoprávní, ale ani u ní to neplatilo vždy. Že se na Štědrý večer vysílá pohádkové téma, to platí pro Českou televizi až od roku1993. Od doby, kdy éter zaplnily i soukromé stanice, přistupuje k vznešené atmosféře Štědrého večera každý po svém.

„Absolutním vítězem vánočního vysílání ve večerním čase je americká komedie Sám doma,“ říká Gabriela Semová, mluvčí Primy. Kevinův boj s přihlouplými zlodějíčky se za dobu existence stanice vysílal sedmkrát, stejně jako jeho druhé pokračování. Pět štědrovečerních večerů si diváci Primy užili u filmů, u kterých je vždy po ruce kapesník kvůli dojímavému tématu. Především s Láskou nebeskou, Notting Hillem či nestárnoucí Pyšnou princeznou. Čtyřikrát uspělo i Sedmero krkavců či odvážný létající švec a do „karantény“ uzavřená princezna Jasněnka.

Televize Nova nasazuje už dlouhé roky osvědčený „celoroční“ trhák s Julií Robertsovou Pretty Woman, i když ji obvykle vysílá hned po pohádce pro rodinné a mladší diváky. Za posledních pět let (včetně letošních Vánoc) se na Nově vysílají výhradně Tři bratři. Po nich již zmíněná „pohádka“ s Julií Robertsovou, kterou jednou vystrnadila Láska nebeská a jednou Postřižiny. Před Třemi bratry se na Nově v podvečerní době nejčastěji usídlila Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Nesníh vyhrává

23:5

Poměr pohádek, které Česká televize natočila od roku 1993 speciálně pro Štědrý večer a jež se neodehrávají na sněhu, vychází suverénně pro tituly ozářené minimálně letním sluncem. Pouhých pět příběhů se odehrává v zimním prostředí (včetně toho letošního). I Tři oříšky pro Popelku, jež už dávno považujeme za „vánoční“, se měly původně odehrávat v létě.  

Česká televize točí vždy novou pohádku. Zajímavé je podívat se i na to, který režisér byl od roku 1993 pro tohle specializované vánoční natáčení nejžádanější. Z osmadvaceti pohádek jich nejvíc, a to pět, natočil Karel Janák, a sice Dvanáct měsíčků, Princeznu a císaře, Korunního prince, Princeznu a půl království a O vánoční hvězdě, která bude k vidění letos. Čtyřikrát režíroval Zdeněk Zelenka (Nesmrtelná teta, Rumplcimprcampr, Kouzla králů a Duch nad zlato).

Co se týká nejvysílanějších vánočních příběhů na ČT vůbec za posledních deset let, devětkrát jsme viděli třeba Jak vytrhnout velrybě stoličku, Pelíšky, Císařova pekaře i Pekařova císaře, či Anděla páně.

I když je režisér Jiří Strach co do počtu vánočních filmů až na třetím místě se třemi pohádkami (dvakrát Anděl Páně a Tři životy), zařadil se na špici co do sledovanosti. Rekordem se staly Vánoce 2017, kdy Anděla Páně 2 vidělo více než tři miliony diváků, kteří si ten večer zapnuli přístroje. Novácké Tři bratry sledovalo asi devět set tisíc lidí a Sám doma na Primě přilákal před třemi lety přes šest set tisíc štědrovečerních sledujících.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek