metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Připravte se na rotování. Home office se asi změní

  19:00
Nevyužité kanceláře spotřebují třicet procent energií. Udržitelnou alternativou je rotační model na bázi sdílené ekonomiky.
home office | foto: Profimedia.cz

V dubnu roku 2020 došlo k omezení podstatné části světové ekonomiky, přesto celosvětové emise oxidu uhličitého klesly o pouhých sedmnáct procent. Některé zdroje totiž jednoduše nejde zcela „vypnout“. To platí i pro kancelářské prostory, které vykazují třicet procent běžné spotřeby energií i ve chvíli, kdy jsou téměř prázdné. Kanceláře se přitom podílí na celosvětovém objemu skleníkových plynů šesti procenty.

„Přestože koronavirová pandemie paralyzovala tuzemskou i světovou ekonomiku, nedošlo k tak výraznému snížení ekologické zátěže, jak se očekávalo. Současná situace je vhodnou chvílí, kdy mohou společnosti přehodnotit svůj kancelářský model a ušetřit tím nejen životní prostředí, ale také své finanční náklady,“ poukazuje Jana Gerhátová z Business Link Visionary na jednu z výzev, kterou pandemie covid-19 otevírá v oblasti komerčních nemovitostí.

Rotační systém jako řešení problému

Koronavirus mění způsob, jakým se zaměstnanci, a především pak vedení a majitelé společností, dívají na praktičnost a možnosti využití stávajících kancelářských prostor. Jedním z řešení současné situace a zároveň trendem budoucnosti je takzvaný rotační model flexibilních kanceláří, který představila společnost Business Link. Ta jej aplikuje ve svých prostorách v České republice i Polsku, kde s jeho využitím mohou zaměstnanci sdílet jedno pracovní místo a tím maximalizovat jeho využití v čase.

Maximální a udržitelné využití

Adaptace tohoto přístupu firmám přináší snadno dostupnou možnost, jak svým zaměstnancům vyjít vstříc při částečné práci z domova. Podle průzkumů se totiž model částečného home office stane standardem i do budoucna. Drtivá většina zaměstnanců, u nichž je to možné, si i nadále přeje pracovat alespoň jeden den v týdnu z domova. Pouze šest procent z nich ale chce zůstávat doma celý týden.

„V kanceláři se šesti pracovními místy se může střídat třeba deset zaměstnanců, přičemž každý má svou přístupovou kartu. Prostory jsou tudíž maximálně využity, stačí koordinovat počet přítomných,“ vysvětluje Gerhátová princip produktu. „Nižší náklady, flexibilita a v neposlední řadě také šetrnější přístup k životnímu prostředí činí z rotačního modelu koncept budoucnosti. Přistupuje k němu stále více firem, v současné době především těch malých a středních, které se změnám přizpůsobují lépe,“ uzavírá Gerhátová a doplňuje, že efektivnější využití každého pracovního místa v kanceláři může v budoucnosti snížit také podíl kancelářských prostor na tvorbě skleníkových plynů. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek