metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
home office | foto: Profimedia.cz

Připravte se na rotování. Home office se asi změní

  19:00
Nevyužité kanceláře spotřebují třicet procent energií. Udržitelnou alternativou je rotační model na bázi sdílené ekonomiky.

V dubnu roku 2020 došlo k omezení podstatné části světové ekonomiky, přesto celosvětové emise oxidu uhličitého klesly o pouhých sedmnáct procent. Některé zdroje totiž jednoduše nejde zcela „vypnout“. To platí i pro kancelářské prostory, které vykazují třicet procent běžné spotřeby energií i ve chvíli, kdy jsou téměř prázdné. Kanceláře se přitom podílí na celosvětovém objemu skleníkových plynů šesti procenty.

„Přestože koronavirová pandemie paralyzovala tuzemskou i světovou ekonomiku, nedošlo k tak výraznému snížení ekologické zátěže, jak se očekávalo. Současná situace je vhodnou chvílí, kdy mohou společnosti přehodnotit svůj kancelářský model a ušetřit tím nejen životní prostředí, ale také své finanční náklady,“ poukazuje Jana Gerhátová z Business Link Visionary na jednu z výzev, kterou pandemie covid-19 otevírá v oblasti komerčních nemovitostí.

Rotační systém jako řešení problému

Koronavirus mění způsob, jakým se zaměstnanci, a především pak vedení a majitelé společností, dívají na praktičnost a možnosti využití stávajících kancelářských prostor. Jedním z řešení současné situace a zároveň trendem budoucnosti je takzvaný rotační model flexibilních kanceláří, který představila společnost Business Link. Ta jej aplikuje ve svých prostorách v České republice i Polsku, kde s jeho využitím mohou zaměstnanci sdílet jedno pracovní místo a tím maximalizovat jeho využití v čase.

Maximální a udržitelné využití

Adaptace tohoto přístupu firmám přináší snadno dostupnou možnost, jak svým zaměstnancům vyjít vstříc při částečné práci z domova. Podle průzkumů se totiž model částečného home office stane standardem i do budoucna. Drtivá většina zaměstnanců, u nichž je to možné, si i nadále přeje pracovat alespoň jeden den v týdnu z domova. Pouze šest procent z nich ale chce zůstávat doma celý týden.

„V kanceláři se šesti pracovními místy se může střídat třeba deset zaměstnanců, přičemž každý má svou přístupovou kartu. Prostory jsou tudíž maximálně využity, stačí koordinovat počet přítomných,“ vysvětluje Gerhátová princip produktu. „Nižší náklady, flexibilita a v neposlední řadě také šetrnější přístup k životnímu prostředí činí z rotačního modelu koncept budoucnosti. Přistupuje k němu stále více firem, v současné době především těch malých a středních, které se změnám přizpůsobují lépe,“ uzavírá Gerhátová a doplňuje, že efektivnější využití každého pracovního místa v kanceláři může v budoucnosti snížit také podíl kancelářských prostor na tvorbě skleníkových plynů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek