metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Středa, 20. ledna 2021. Svátek má Ilona.
home office
Větší foto
home office | foto: Profimedia.cz

Připravte se na rotování. Home office se asi změní

15. prosince 2020  19:00 Pavel Hrabica Metro.cz
Nevyužité kanceláře spotřebují třicet procent energií. Udržitelnou alternativou je rotační model na bázi sdílené ekonomiky.

V dubnu roku 2020 došlo k omezení podstatné části světové ekonomiky, přesto celosvětové emise oxidu uhličitého klesly o pouhých sedmnáct procent. Některé zdroje totiž jednoduše nejde zcela „vypnout“. To platí i pro kancelářské prostory, které vykazují třicet procent běžné spotřeby energií i ve chvíli, kdy jsou téměř prázdné. Kanceláře se přitom podílí na celosvětovém objemu skleníkových plynů šesti procenty.

„Přestože koronavirová pandemie paralyzovala tuzemskou i světovou ekonomiku, nedošlo k tak výraznému snížení ekologické zátěže, jak se očekávalo. Současná situace je vhodnou chvílí, kdy mohou společnosti přehodnotit svůj kancelářský model a ušetřit tím nejen životní prostředí, ale také své finanční náklady,“ poukazuje Jana Gerhátová z Business Link Visionary na jednu z výzev, kterou pandemie covid-19 otevírá v oblasti komerčních nemovitostí.

Rotační systém jako řešení problému

Koronavirus mění způsob, jakým se zaměstnanci, a především pak vedení a majitelé společností, dívají na praktičnost a možnosti využití stávajících kancelářských prostor. Jedním z řešení současné situace a zároveň trendem budoucnosti je takzvaný rotační model flexibilních kanceláří, který představila společnost Business Link. Ta jej aplikuje ve svých prostorách v České republice i Polsku, kde s jeho využitím mohou zaměstnanci sdílet jedno pracovní místo a tím maximalizovat jeho využití v čase.

Maximální a udržitelné využití

Adaptace tohoto přístupu firmám přináší snadno dostupnou možnost, jak svým zaměstnancům vyjít vstříc při částečné práci z domova. Podle průzkumů se totiž model částečného home office stane standardem i do budoucna. Drtivá většina zaměstnanců, u nichž je to možné, si i nadále přeje pracovat alespoň jeden den v týdnu z domova. Pouze šest procent z nich ale chce zůstávat doma celý týden.

„V kanceláři se šesti pracovními místy se může střídat třeba deset zaměstnanců, přičemž každý má svou přístupovou kartu. Prostory jsou tudíž maximálně využity, stačí koordinovat počet přítomných,“ vysvětluje Gerhátová princip produktu. „Nižší náklady, flexibilita a v neposlední řadě také šetrnější přístup k životnímu prostředí činí z rotačního modelu koncept budoucnosti. Přistupuje k němu stále více firem, v současné době především těch malých a středních, které se změnám přizpůsobují lépe,“ uzavírá Gerhátová a doplňuje, že efektivnější využití každého pracovního místa v kanceláři může v budoucnosti snížit také podíl kancelářských prostor na tvorbě skleníkových plynů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky.
vydáno 19. ledna 2021  18:19

Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.   celý článek

Nandat, sundat a pak zase nasadit. Řidiče autobusů prohání rouška i páska

Příměstský autobus
vydáno 19. ledna 2021  6:00

Cestování na příměstských linkách není vždy peříčko. Své o tom vědí pražští řidiči MHD.  celý článek

Kultura je i v pražských ulicích. Najdete tu nové knihobudky, ale i automat s výtvarným uměním

Artmat v Ďáblicích
vydáno 18. ledna 2021  18:00

Přestože jsou divadla, kina, výstavy i hudební kluby zavřené kvůli opatřením proti šíření koronaviru, můžete na kulturu narazit i ve veřejném prostoru.   celý článek

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy