metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Ilustrační snímek | foto: ČTK

Připravte si desetitisíce. Vysokoškolák se rodičům prodraží

  9:31
Koncem měsíce se do lavic vrátí také vysokoškoláci, a proto není od věci podívat se, na kolik studium mladé lidi - či spíše jejich rodiče - může vyjít. Výdaje za studium lze totiž šikovně snížit studentskými slevami nebo stipendii.

Hned po školném, které na některých vysokých školách může dosáhnout i 120 tisíc korun za rok, nejvíce peněz z rozpočtu ukrojí stravné, doprava a ubytování. "Vysokoškoláci za své ubytování v Praze měsíčně utratí v průměru tři tisíce korun a za stravování v menze kolem tisíce. Částka za oblečení, kulturu a sport je zcela individuální a může se pohybovat i v řádech několika tisíc," vypočítává Jan Doubek ze společnosti Era.

Pokud student dojíždí do školy, ušetřit až desítky procent může s žákovským průkazem. Další slevy pak získá s průkazem ISIC. Když už potomek nedosáhne na prospěchové stipendium, dotaci by mohl získat kvůli sociální situaci nebo na bydlení. "Ubytovací stipendium přinese do rodinného rozpočtu kolem šesti až sedmi set korun měsíčně," dodává Doubek. Každá škola má však pro získání jiné podmínky a je třeba také o něj včas zažádat.

Připravte si desetitisíce

Prvním poplatkem, se kterým je nutné počítat, je ten za přijímací řízení. Ten v současné době dosahuje maximálně 560 korun.

  • Školné - na veřejných i soukromých školách se týká přípravných nultých ročníků, může být (bez učebnic) mezi 30 - 50 tisíci ročně. Na státních školách se pak školné platí při prodloužení délky studia.
  • Nezbytné výdaje - dojíždět, bydlet a jíst se musí. Podle průzkumu ministerstva školství vyjde prezenční studium na vysoké škole na osm tisíc měsíčně.
  • Kapesné - orientační výše kapesného je kolem osmi stovek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek