metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Ilustrační snímek | foto: ČTK

Připravte si desetitisíce. Vysokoškolák se rodičům prodraží

  9:31
Koncem měsíce se do lavic vrátí také vysokoškoláci, a proto není od věci podívat se, na kolik studium mladé lidi - či spíše jejich rodiče - může vyjít. Výdaje za studium lze totiž šikovně snížit studentskými slevami nebo stipendii.

Hned po školném, které na některých vysokých školách může dosáhnout i 120 tisíc korun za rok, nejvíce peněz z rozpočtu ukrojí stravné, doprava a ubytování. "Vysokoškoláci za své ubytování v Praze měsíčně utratí v průměru tři tisíce korun a za stravování v menze kolem tisíce. Částka za oblečení, kulturu a sport je zcela individuální a může se pohybovat i v řádech několika tisíc," vypočítává Jan Doubek ze společnosti Era.

Pokud student dojíždí do školy, ušetřit až desítky procent může s žákovským průkazem. Další slevy pak získá s průkazem ISIC. Když už potomek nedosáhne na prospěchové stipendium, dotaci by mohl získat kvůli sociální situaci nebo na bydlení. "Ubytovací stipendium přinese do rodinného rozpočtu kolem šesti až sedmi set korun měsíčně," dodává Doubek. Každá škola má však pro získání jiné podmínky a je třeba také o něj včas zažádat.

Připravte si desetitisíce

Prvním poplatkem, se kterým je nutné počítat, je ten za přijímací řízení. Ten v současné době dosahuje maximálně 560 korun.

  • Školné - na veřejných i soukromých školách se týká přípravných nultých ročníků, může být (bez učebnic) mezi 30 - 50 tisíci ročně. Na státních školách se pak školné platí při prodloužení délky studia.
  • Nezbytné výdaje - dojíždět, bydlet a jíst se musí. Podle průzkumu ministerstva školství vyjde prezenční studium na vysoké škole na osm tisíc měsíčně.
  • Kapesné - orientační výše kapesného je kolem osmi stovek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy