metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: ČTK

Připravte si desetitisíce. Vysokoškolák se rodičům prodraží

9. září 2013  9:31 Tomáš Belica Metro.cz
Koncem měsíce se do lavic vrátí také vysokoškoláci, a proto není od věci podívat se, na kolik studium mladé lidi - či spíše jejich rodiče - může vyjít. Výdaje za studium lze totiž šikovně snížit studentskými slevami nebo stipendii.

Hned po školném, které na některých vysokých školách může dosáhnout i 120 tisíc korun za rok, nejvíce peněz z rozpočtu ukrojí stravné, doprava a ubytování. "Vysokoškoláci za své ubytování v Praze měsíčně utratí v průměru tři tisíce korun a za stravování v menze kolem tisíce. Částka za oblečení, kulturu a sport je zcela individuální a může se pohybovat i v řádech několika tisíc," vypočítává Jan Doubek ze společnosti Era.

Pokud student dojíždí do školy, ušetřit až desítky procent může s žákovským průkazem. Další slevy pak získá s průkazem ISIC. Když už potomek nedosáhne na prospěchové stipendium, dotaci by mohl získat kvůli sociální situaci nebo na bydlení. "Ubytovací stipendium přinese do rodinného rozpočtu kolem šesti až sedmi set korun měsíčně," dodává Doubek. Každá škola má však pro získání jiné podmínky a je třeba také o něj včas zažádat.

Připravte si desetitisíce

Prvním poplatkem, se kterým je nutné počítat, je ten za přijímací řízení. Ten v současné době dosahuje maximálně 560 korun.

  • Školné - na veřejných i soukromých školách se týká přípravných nultých ročníků, může být (bez učebnic) mezi 30 - 50 tisíci ročně. Na státních školách se pak školné platí při prodloužení délky studia.
  • Nezbytné výdaje - dojíždět, bydlet a jíst se musí. Podle průzkumu ministerstva školství vyjde prezenční studium na vysoké škole na osm tisíc měsíčně.
  • Kapesné - orientační výše kapesného je kolem osmi stovek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celorepublikový jídelníček nebo virtuální táborák pro děti. Víme, kde hledat

ilustrační snímek
vydáno 6. dubna 2020  5:17

Pandemie koronaviru zasáhla skoro celý svět. Nejrůznější firmy i instituce na situaci zareagovaly a začaly lidem nabízet pomoc. Deník Metro nabídky sbírá...  celý článek

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám