metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Dalších 11 fotografií v galerii
Stanice metra Olbrachtova | foto: Metroprojekt a.s.

Příští rok skončí stavba metra A. Máme se těšit na novou trasu D?

  10:30
Ve Strakově akademii leží návrh ministerstva životního prostředí na přesun 3,7 miliardy korun z operačního programu Životní prostředí na modernizaci a rozvoj pražského metra.

"Jakýmkoliv nabízeným penězům z evropských fondů se rozhodně nebráníme. Jako správný hospodář chceme případné peníze z EU využít," řekl Milan Křístek, generální ředitel dopravního podniku.

Stanice metra Nové Dvory

Stanice metra Náměstí Bratří Synků

"Intenzivně pracujeme na řešení, že se dotace využije i na jiné projekty než na metro A."

Milan Křístek, generální ředitel DPP

Už na jaře přiznal magistrát, že mu v pokladně chybí desítky milionů na přípravu trasy D. Podle dopravního podniku je jediná šance, jak získat peníze, právě v evropských fondech. Hledají se způsoby, jak trasu co nejvíce zlevnit. Byla schválena úspornější varianta trasy, ustoupilo se od futuristické varianty lehkého metra bez řidiče. Náklady na stavbu déčka by se tak mohly vejít pod 30 miliard korun.

Projekt má hotovou dokumentaci pro územní řízení a vloni na začátku listopadu získal souhlasné stanovisko v procesu posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Co chybí, jsou peníze. "O budoucnosti dopravní infrastruktury v Praze se jedná, máme na stole celou řadu možností včetně metra D, ovšem bez určení priorit," řekl radní pro dopravu Jiří Pařízek.

Jak to vidím já

Robert Oppelt, redaktor Metra

Tati, ještě tu o metru Déčku. Předem se omlouvám všem obyvatelům Prahy 6, kterým stavba metra A teď komplikuje život. Pro nás na druhém břehu řeky je totiž nové metro jen pohádka, kterou vypravují rodiče malým milovníkům kolejí a mašinek. Vyrostl jsem tam, kde by měla jednou vést nová trasa metra D. Vždycky když jsme kolem Olbrachtovy s rodiči procházeli, slibovali mi, že jednou tudy povede nová trasa. Uplynulo třicet let a já tudy chodím s dalším malým milovníkem mašinek a vyprávím mu stejnou pohádku. Kryštofe, jednou tudy povede metro. Bude stejnou pohádku vyprávět i on svým dětem?

Déčko by mělo odlehčit céčku

Stanice metra Libuš

Stanice metra Nemocnice Krč

Nová trasa D by měla měřit přes deset kilometrů a měla by obsloužit několik sídlišť v­ oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice a­ další spádové oblasti. Odlehčit by měla lince C.

Kromě úseku od Pankráce na jih se v budoucnu počítá s etapou mezi náměstím Míru a Pankrácem. Vznikla by tak dopravní varianta k Nuselskému mostu, který bude potřeba v budoucnu opravit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek