metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 3 fotografie v galerii
Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí. | foto: ČTK

Příští rok začne stavba kolektoru pod hladinou Vltavy. Dnes proběhlo cvičení záchrany zraněné

  19:07
Příští rok začne město stavět kolektor u Hlávkova mostu pod Vltavou, jeho dokončení plánuje za rok a půl. Původně se měl začít budovat už letos, město ale nestihlo vybrat včas dodavatele. Připravují se také nové kolektory v horní části Václavského náměstí. Obě investice vyjdou dohromady na 1,5 miliardy korun, uvedla pražská radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) a předseda představenstva Prahou vlastněné společnosti Kolektory Praha Petr Švec při cvičení záchrany zraněné z kolektoru.

Kolektor pod Vltavou odvede sítě z Hlávkova mostu a umožní tak jeho opravu. Rok a půl trvající stavba 300 metrů kolektoru ale podle Ševce provoz na mostě neomezí, bude třeba vybudovat jen tři těžní jámy.

Příští rok začne hlavní město také připravovat projektovou dokumentaci pro územní řízení a stavební povolení kolektorů v horní části Václavského náměstí. Potom bude třeba vybrat dodavatele. Podle Plamínkové stavba začne nejspíš koncem roku 2017. Ve spodní části náměstí už jsou kolektory hotové, v horní se počítá ještě s vybudování odvodu dešťové vody. „Výstavbu kolektorů na Václavském náměstí chci zároveň využít jako impuls pro urychlení dokončení projektu revitalizace horní části Václavského náměstí,“ uvedla Plamínková.

Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí.

Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí.

Do konce března chce Plamínková představit novou městskou vyhlášku, která by měla podpořit získávání nových klientů pro kolektory a současně zavázat developery ke spolufinancování nových kolektorů u velkých bytových projektů. „Pražské stavební předpisy jsou jedním z nástrojů, kdy samospráva může rozhodnout a tlačit developery k tomu, aby kolektory budovali,“ uvedl Švec. Dříve se běžně budovaly při výstavbě nových sídlišť, například na Barrandově nebo Jižním Městě.

„Výstavba kolektorů je drahá. Vyjde to určitě dráž, než zakopat kabel do země, ale dlouhodobě se to vyplácí. Město se nemusí neustále rozkopávat a není tolik havárií,“ uvedla radní. Stavba kilometru hlubinného kolektoru vyjde na 700 milionů až 1,2 miliardy korun, povrchového 160 až 200 milionů.

Budovat nové kolektory chce Praha i v centru, dále je v plánu propojování části kolektorů dohromady. Propojit by bylo potřeba i Karlín či Žižkov s kolektory v centru. Nový kolektor by mohl být i součástí oprav Ječné ulice, kde mají být vysazené nové stromy a zároveň bude opravený vodovod. Další variantou jsou podle Ševce kolektory, které by se stavěly pod rekonstruovanými tramvajovými tratěmi.

Praha v úterý schválila aktualizovaný generel rozvoje kolektorů, který určuje jejich prioritu. Dnes hasiči v kolektoru mezi Senovážným náměstím a Wilsonovou ulicí cvičili záchranu zraněné ženy v podzemí. Problémem byla podle nich komunikace, protože v nich nefungují mobilní telefony ani vysílačky, museli tak využít komunikace přes dispečink systému kolektorů.

Kvůli bezpečnosti zrušila Praha turistické prohlídky kolektorů, opatření souvisí s teroristickými útoky v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Chce také investovat do nového kamerového systému v podzemních chodbách. Hlavní město také z obavy o bezpečnost obyvatel zrušilo tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí.

Pražské kolektory měří zhruba 90 kilometrů. V chodbách vysokých 2,4 metru a širokých 2,7 metru jsou uloženy všechny inženýrské sítě jako například elektrické vedení nebo vodovod. Nejhlubší jsou uložené až 35 metrů hluboko, u napojení do domů přibližně dva metry. Firma odvádí do rozpočtu Prahy finanční prostředky, které získává z pronájmu svých služeb. V roce 2015 měla firma hospodářský výsledek před zdaněním asi 21 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek