metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Internetové diskuze některé lidi úplně pohltily.
Další 3 fotografie v galerii
Internetové diskuze některé lidi úplně pohltily. | foto: Marek Nenutil AKA Openmindz360

Přivoňte si k žumpě! Proč nás internetové diskuze mění ve zvířata?

21. února 2013  10:00 Benjamín Slavík, Jan Pomuk Štěpánek
Z diskuzí pod články na zpravodajských webech se pomalu stává izolované gheto. Kdo chce slušně, příčetně a k věci něčím přispět, tváří v tvář záplavě nadávek a xenofobie si to raději rozmyslí. Přestanou slušní lidé na internetu diskutovat úplně?

Vulgaritu nelze ignorovat

"Když je agresivita v diskuzi cílem, je zle," říká psycholožka Hana Sotáková.

Psycholožka Hana Sotáková
 • Je vulgární napadání v internetových diskuzích společensky nebezpečné?
  Určitě ano. Musíme si uvědomit, že internet má v současné době velký dopad především na děti a dospívající. Pokud bychom tento jev ignorovali, mohlo by se stát, že tento způsob vyjadřování a chování se k ostatním budou někteří brát jako normu.

 • Jde agresivní diskutéry odborně zaškatulkovat? Nebo to jsou pouze jedinci s tak trochu jiným koníčkem?
  To je těžké. Určitě mezi nimi můžeme najít ty, kteří vykazují zvláštní osobnostní rysy, často trpící psychickými poruchami - to jsou ti, kteří jsou v diskuzích agresivní systematicky. Dále funguje fenomén anonymity: můžeme se projevit tak, jak bychom si v přímém kontaktu nedovolili. U někoho se to skutečně může změnit v koníček. Známe také případy druhu závislosti na internetových diskuzích - zde se však nejedná většinou o agresory. Pro ty "obyčejné" může jít o prostředek uvolnění frustrace.

 • Kde přesně je hranice, kdy se agresivita diskutování stává nebezpečnou?
  Je nebezpečnou tehdy, když je agresivita cílem. Ve chvíli, kdy mi jde výhradně o to, abych mohl ostatní zahnat do kouta, manipulovat je, být vulgární. Když nejde o sdělení názoru, vyjádření se k problému.

 • Dokáží vyšinutí diskutéři svým nadšením pro věc nakazit ostatní a tak celou diskuzi degradovat?
  Jde o to, zda se ostatní nechají vtáhnout do této hry. Rozhodně je důležité, aby tam, kde je to možné, byly diskuze monitorovány, případně z nich byli vyřazeni jedinci, jejichž cílem je diskuze rozložit a ostatní ponížit. Také je nutné, aby rodiče měli přehled o tom, jaké diskuze například sleduje jejich dítě nebo aby filtrovali webové stránky, které může navštívit. Dospělý jedinec s integrovanou osobností si s tím dokáže poradit, ale pro dítě to může být ohrožující.

Nejde přitom nutně jen o občasné jednorázové úlety xenofobního anonyma, kterého náhodou něco rozčílilo. Diskutující skupiny často vyhledávají a navštěvují ti, co se chtějí pohádat a pokud možno co nejvíce diskutujících naštvat a rozeštvat. Tomuhle sportu internetového šíření zla a negace se odborným slangem říká troling; jeho vyznavači jsou pak trolové.

Často se pokoušejí diskuzi rozvrátit a diskutujících naštvat a nebo znechutit stáčením diskuze na zástupná, emočně výbušná témata. A tak se můžete i v článku o tom, že se v Zoo narodila gorilka dočíst něco o tom, jak bylo za komunistů dobře a jaká je Kalousek svině. Nejúčinnější zbraní je ale nacismus a Hitler. Internetové diskuze daly za vznik tzv. Godwinův zákon. Aforismus odborníka na dynamiku přenosů informací v síti hlásá, že čím déle jakákoliv internetová diskuze trvá, šance, že někdo někoho přirovná k Hitlerovi, se blíží jistotě.

Pomáhá kodex diskutéra?

Podvratné trolovské ambice těží nejvíce z internetové možnosti být anonymní.
Na většině míst stačí diskuzi publikovat pod vymyšlenou přezdívkou. Většina vašich společníků však nerozpozná, jestli je za deseti identitami deset, pět tři nebo jenom jeden uživatel. Tato možnost vytvářet více vlastních identit, sama o sobě vytváří předpoklady infiltrovat skupinu klidných diskutérů gangem zlovolných trolů. Administrátoři řady fór se snaží vzdorovat tím, že než se zapojíte do diskuze, musíte se registrovat pod funkčním e-mailem; ale každý trol ví, že není žádný problém mít založeno klidně deset schránek elektronické pošty.

Ilustrace

Na serveru iDnes.cz před časem zavedli povinnost diskutovat pod reálnými jmény. Vedoucí blogové a diskuzní sekce Jan Dvořák si výsledek pochvaluje: "V současné době se razantně snížila jak kvantita, tak intenzita nevhodných příspěvků." Boj proti trolům je však podle Dvořáka obecně hodně složitý: "Dříve jsme měli Kodex diskutéra, ve kterém byl výčet toho, co mažeme. Protože ale výčet nikdy nepostihne všechny možnosti prohřešků, tak jsme ho před dvěma lety zrušili."

Mazat, mazat, mazat

Jedním z mála funkčních nástrojů administrátorů je mazat příspěvky, které jsou za hranicí volné diskuze a pokud někdo zlobí pravidelně, bývá mu blokován účet. "Dáváme pryč vulgarismy, přímé urážky, dehonestace, projevy neúcty k zemřelým nebo rasismu," vysvětluje Dvořák.

Ilustrace

Nevhodná diskuze na internetu probíhá téměř všude - existují však témata, která jsou pro agresivní živly přitažlivější. "Citlivá místa jsou domácí politika a politici, úmrtí, romská problematika," říká. Zkuste si schválně na Novinky.cz zadat hledání článku s klíčovým slovem Rom. Zjistíte, že tamní administrátoři u drtivé většiny článků diskuzi raději vůbec nespustili a nebo ji brzy uzavřeli.

Svoboda versus odpovědnost

Filmový kritik František Fuka má pověst svérázného glosátora, který příspěvky na svém blogu vyvolává, jak sympatie, tak antipatie. Už z této podstaty musí být terčem útoků: "Blokuji pouze ty, kteří dle mého názoru zjevně překračují české zákony - v hodnocení tohoto aspektu jsem dosti liberální. Je to tak jeden člověk mesíčně, což je zanedbatelná část."

Přečtěte si další zajímavé články v magazínu METRO

Kultivovanost diskuze by zajistilo, její moderování - proti tomu však zní, že právě internet je posledním místem, kde nejste systémově omezován a můžete se svobodně projevit. Ani Fuka na tuto otázku nemá jednoznačnou odpověď. "Většina internetových diskuzí žádný účel a přínos nemá, a pokud je já někdy navštívím, tak pouze proto, abych se pokochal jejich rozkladem. Pak existuje dost diskuzí, které přínos mají a já je navštěvuji. A ty je většinou nezbytné moderovat." Podle blogera je však vše určeno úrovní diskutujících. "Pokud je nějaká diskuze přínosná, znamená to, že její účastníci jsou inteligentní, a pro náhle se zjevivšího idiota je těžké udělat v takovém kolektivu paseku.

Přivoňte k žumpě

Následující výběr pochází z diskuzí na serveru Novinky.cz.

 • Před 44 lety se upálil Jan Palach.
  "Upálil se, a co? nic chytrého v tom nevidím. a ještě ho oslavují. no, potěš..." Dagmar Wendlová, Unhošť
  Milan Červenka z Frýdku-Místku reaguje na Oldřicha Zlatého z Brna, který smrt Palacha přisuzuje totalitnímu režimu: "Mám v garáži plný kanystr benzínu Shell v-power Nitro+, nemáte zájem následovat Palacha?"
 • Útočník brutálně napadl ženu v metru a hodil ji do kolejiště.
  "Toto etnikum vymazat ze světa. tohoto jedince mučit, až by se posral!!!!!!" Miroslav Klůc, Jirkov
 • Běžte k nosorožci blíž, radil správce parku. Zvíře pak ženu probodlo rohem.
  "Mě zase v pražské zoo počůral lev." Luděk Dvořák, Světlá nad Sázavou
 • Syrské ženy prchají před znásilňováním.
  "Další primitivové jako v indii, stejný středověk... vykastrovat, uřezat, pověsit... nepouštět do Evropy... izolovat..." Ilonka Salačová, Těchlovice
 • Kurdské ženy v Paříži našli s prostřelenými hlavami.
  A že soudruhům z USA nevadí, jak Turci mydlí Kurdy, a to jich je 30 000 000, ale šmejdům z Kosova udělají stát. Práci čest, Obamo, kupředu pravá.“ Jakub Paskuj, Třinec
 • Britka indického původu ubila k smrti sedmiletého syna, protože nedokázal zpaměti recitovat korán.
  "Já bych jí utloukla... koránem! Schválně, jak by ona byla rychlá!!" Tereza Poslušná, Strmilov
 • V Českých Velenicích se odpálil cizinec.
  "Fuj, tak nechutný způsob sebevraždy, rozprsknout se po okolí. Proč se radši nerozmáznul ve svém Heimatu a dělá binec tady? Kdo to má uklízet?" Zdena Hvozdenská
 • Polskému prezidentu Kaczynskému zemřela matka, se kterou bydlel celý život.
 • "Mamánek se nám asi zhroutí." Jiří Doutnáč
 • U Dillí hromadně znásilnili a zabili další dívku.
  "To je především následek jejich víry, stupidního vymývání mozků obyvatel a masivního působení náboženství ve společnosti..." Josef Spika, Letovice
 • V Belgii zatkli polonahé feministické aktivistky, protestovaly proti Putinovi.
  "Holky si zapomněly doma prsa, alespoň podle fotky." Milan Červenka, Frýdek- Místek
 • Kampaň ČSSD proti restitucím připomíná Gottwalda i třetí říši, míní Duka.
  "Jedině komunisti naučili i faráře makat a nemektat." karelka3
 • Došla nám trpělivost, říkají Romové. Chtějí zákon proti křivým nařčením.
  "Cikán má právo držet hubu a krok... Jako parazit systému nemá na nic jiného nárok. Tak milí cikáni, je to jasné? Nebo máme začít těžit břidlicový plyn?“ husakuv_nick
 • U motolského krematoria uhořel bezdomovec. Chytil na něm igelit.
  "Video jak stehno. A já naivně doufal, že uvidím hořícího, poskakujícího bezdomovce, či alespoň fundovaného hasiče vysvětlujícího, proč igelit dobře hoří. A prd." Franz Josef
 • Vlak ujel muži obě nohy, vrtulník ho převezl do nemocnice.
  "Asi nějaký ožralý bezdéčko se zase válelo na nádraží u kolejí... typický obraz většiny českých nádraží..." David Komárek

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy