metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Větší foto
Byla přestávka v Horčičkově oprávněná? | foto: Ivana Vaňáčová

Pro noviny či svačinu? Před konečnou nikdy, říká Ropid

  11:08
Stížností na řidiče MHD zaznamenává organizátor dopravy i několik denně. Řadu z nich neřeší.

„Většina řidičů autobusů často nedokončí jízdu z důvodu osobní potřeby koupit si cigarety, noviny nebo pití v trafice. Přesto, že to mají ve službě povolené až při čerpání přestávky.“ S tímto vzkazem přispěchala začátkem týdne čtenářka Ivana Vaňáčová. Své tvrzení doprovodila fotografií prázdného autobusu zaparkovaného na zastávce Horčičkova na Jižním Městě, odkud si řidič prokazatelně na chvíli odběhl. Získává tak odměnu tři sta korun.

Deník Metro se obrátil na organizátora dopravy s otázkou, zda si mohou řidiči autobusů občas udělat neplánovanou přestávku.

Mluvčí Ropidu Filip Drápal redakci potvrdil, že přestávky řidičů během jízdy opravdu jsou proti pravidlům. „Řidiči by se měli držet jízdního řádu a předepsané trasy, a pokud vezou cestující, je taková přestávka nepřípustná. Stížnosti na řidiče nám chodí v řádech jednotek podání denně. Jsou to nejrůznější záležitosti, ale rozhodně ne vždy oprávněné. Případné prohřešky řešíme, jen pokud se nějakým způsobem dotýkají cestujících, ostatní záležitosti jsou věcí příslušného dopravce,“ vysvětluje Drápal.

Řidič je také jen člověk
Pražští autobusáci ale mají několik výjimek, kdy autobus v zastávce opustit mohou. Podle Drápala je to možné například tehdy, pokud řidič předežene jízdní řád. Podobná situace se mohla odehrát i na čtenářské fotografii. „V takových případech musí řidič autobusu stejně čekat do času odjezdu podle jízdního řádu. Takové chování lze lidsky pochopit i tehdy, pokud již z předposlední zastávky neveze pasažéry a nebrání v plynulosti okolního provozu. Zvlášť pokud na zmíněné konečné není možnost si cokoli koupit,“ dodává pro Metro Drápal.

Prokletá linka 125
Jednou z vůbec nejdelších autobusových linek v hlavním městě je linka 125. Ta pendluje přes Jižní Město mezi Skalkou a Smíchovem a její trasa má včetně konečných celkem 29 zastávek. Trasu pak autobus ideálně projede za 48 minut, v praxi se tak díky často ucpané Jižní spojce mnohdy neděje. „Někdy si tak řidič musí cestou odskočit na toaletu,“ vysvětloval před časem pro Metro další důvod pro neplánovanou přestávku řidič Jan, který si nepřál zveřejnit celé jméno.

Zvláštní situace se odehrála před pár lety na příměstské lince 317. Podle městské legendy si tehdy šófer nechal autobus plný lidí v zastávce Jíloviště, Cukrák pohlídat od jednoho z cestujících. Následně přeběhl Strakonickou a koupil si v kiosku klobásu. Zda se příhoda opravdu stala, se však deníku Metro prověřit nepodařilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek