metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Byla přestávka v Horčičkově oprávněná? | foto: Ivana Vaňáčová

Pro noviny či svačinu? Před konečnou nikdy, říká Ropid

  11:08
Stížností na řidiče MHD zaznamenává organizátor dopravy i několik denně. Řadu z nich neřeší.

„Většina řidičů autobusů často nedokončí jízdu z důvodu osobní potřeby koupit si cigarety, noviny nebo pití v trafice. Přesto, že to mají ve službě povolené až při čerpání přestávky.“ S tímto vzkazem přispěchala začátkem týdne čtenářka Ivana Vaňáčová. Své tvrzení doprovodila fotografií prázdného autobusu zaparkovaného na zastávce Horčičkova na Jižním Městě, odkud si řidič prokazatelně na chvíli odběhl. Získává tak odměnu tři sta korun.

Deník Metro se obrátil na organizátora dopravy s otázkou, zda si mohou řidiči autobusů občas udělat neplánovanou přestávku.

Mluvčí Ropidu Filip Drápal redakci potvrdil, že přestávky řidičů během jízdy opravdu jsou proti pravidlům. „Řidiči by se měli držet jízdního řádu a předepsané trasy, a pokud vezou cestující, je taková přestávka nepřípustná. Stížnosti na řidiče nám chodí v řádech jednotek podání denně. Jsou to nejrůznější záležitosti, ale rozhodně ne vždy oprávněné. Případné prohřešky řešíme, jen pokud se nějakým způsobem dotýkají cestujících, ostatní záležitosti jsou věcí příslušného dopravce,“ vysvětluje Drápal.

Řidič je také jen člověk
Pražští autobusáci ale mají několik výjimek, kdy autobus v zastávce opustit mohou. Podle Drápala je to možné například tehdy, pokud řidič předežene jízdní řád. Podobná situace se mohla odehrát i na čtenářské fotografii. „V takových případech musí řidič autobusu stejně čekat do času odjezdu podle jízdního řádu. Takové chování lze lidsky pochopit i tehdy, pokud již z předposlední zastávky neveze pasažéry a nebrání v plynulosti okolního provozu. Zvlášť pokud na zmíněné konečné není možnost si cokoli koupit,“ dodává pro Metro Drápal.

Prokletá linka 125
Jednou z vůbec nejdelších autobusových linek v hlavním městě je linka 125. Ta pendluje přes Jižní Město mezi Skalkou a Smíchovem a její trasa má včetně konečných celkem 29 zastávek. Trasu pak autobus ideálně projede za 48 minut, v praxi se tak díky často ucpané Jižní spojce mnohdy neděje. „Někdy si tak řidič musí cestou odskočit na toaletu,“ vysvětloval před časem pro Metro další důvod pro neplánovanou přestávku řidič Jan, který si nepřál zveřejnit celé jméno.

Zvláštní situace se odehrála před pár lety na příměstské lince 317. Podle městské legendy si tehdy šófer nechal autobus plný lidí v zastávce Jíloviště, Cukrák pohlídat od jednoho z cestujících. Následně přeběhl Strakonickou a koupil si v kiosku klobásu. Zda se příhoda opravdu stala, se však deníku Metro prověřit nepodařilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek