metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Pro příští krizový rok chceme MHD zdarma, říká lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher

  17:56
Volby 2022 - Pražské komunální volby započnou již dnes. Deník Metro proto přináší poslední ze série rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran. Na řadu nyní přichází lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher, který svou politickou dráhu nicméně dosud absolvuje jako nestraník. Ekonom Nacher zasedá v zastupitelstvu od roku 2014. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2017 a nyní je místopředsedou Hospodářského výboru. V čele hlavního města se chce soustředit na boj s rostoucími životními náklady.

Jak byste zhodnotil čtyři roky primátora Zdeňka Hřiba a pražské koalice?
Mrzí mě to, ale chválit se nedá. Praha se v podstatě nikam neposunula, stojí na místě. Dotáhly se nějaké věci, které předalo předchozí vedení, ale nic nového se nepřipravilo. A z velké části je to způsobeno tím, že primátoru Hřibovi chybí ta nejdůležitější vlastnost – neumí komunikovat. Aby se pohnula stavba obou okruhů, je potřeba komunikace a umění hledat konsenzus. V jednom případě s městskými částmi, ve druhém se státem. Ani jedno se ale nedělo.

K čemu to podle vás vedlo?
Je to i důvod, proč se třeba stále válí na chodnících koloběžky. Jednoduše mu chybí schopnost řešit problémy. A když se pak provalí, mohou za to všichni ostatní – vláda, městské části, opozice, nebo dokonce koaliční partneři.

Ovlivní podle vás letošní volby kauza Dozimetr?
Záleží na tom, jakou mají lidé paměť. Je to opravdu největší korupční kauza v dějinách našeho města, do které je v podstatě zapletena celá koalice. Každý z nich má svůj díl zodpovědnosti. Náměstka za STAN odvedla policie v poutech. Výměnou několika lidí na kandidátce se struktury nezmění. Další náměstek za Prahu sobě Jan Čižinský měl na dopravní podnik dohlížet a takhle to dopadlo. A jeho údajnou roli u policie popřel státní zástupce, takže ani v tom nemluví pravdu. Nota bene je to alibismus, podat trestní oznámení a pak sledovat, jak se tam krade. Největší odpovědnost ale nese primátor Hřib a Piráti.

Proč myslíte?
On je hlava, on byl opakovaně upozorňován, že se tam děje něco nekalého, a to jak námi z opozice, tak svou vlastní radní Hanou Kordovou Marvanovou. Neudělal nic.

Vaše téma je snižování nákladů. Co si pod tím mají Pražané představit? V pořadu Prostor X padlo, že o náklady jako takové ve skutečnosti nejde.
Samozřejmě že jde. V Praze je život dražší než ve zbytku republiky, a protože vláda tolik nepomáhá, musí město lidem ulevit, aby to zvládli. Současná koalice zdražovala snad vše, co zdražit šlo, my chceme jít opačnou cestou. Na příští krizový rok 2023 chceme MHD zdarma, chceme zase snížit poplatky za svoz odpadu nebo vodné a stočné či ve spolupráci s Pražskou plynárenskou vytvořit speciální energetický tarif. Máme toho připraveno víc a díky celému balíčku lidem zbude více peněz na chod domácnosti.

Za Nachera bude líp?

  • V čele města chce Patrik Nacher prosadit i jednu velkou rezidentní parkovací zónu. Podle jeho kritiků je to však populismus.
  • Svou kampaň staví lídr kandidátky pražského ANO na volebním sloganu, že za něj bude ještě líp. Dosáhnout toho chce například tím, že sníží obyvatelům hlavního města náklady. S tímhle slibem jej nedávno konfrontoval v pořadu Prostor X moderátor Čestmír Strakatý.
  • Nacher v pořadu vysvětlil, že náklady jako takové vlastně nesníží. Myslel to prý tak, že lidem vzrostou příjmy.
  • Těsně před posledními komunálními volbami v roce 2018 nahradil Nachera v čele pražské kandidátky hnutí ANO podnikatel Petr Stuchlík. Stalo se tak na pokyn jeho vedení.
  • Rošáda se však příliš nevyplatila, ANO na magistrátu skončilo v opozici a Stuchlík po několika měsících složil mandát. Nacher jako zastupitel naopak zůstal.

Kde ale na to všechno město vezme?
Praha má na účtech přes sedmdesát miliard, navíc díky inflaci získá na daních o dalších šest miliard víc. To bych chtěl změnit. Jinak prostředky, které nyní Praha má, by ani tak nestačily na velké investiční projekty, musí pomoci stát, to je zřejmé. V Brně to šlo, ale za Prahu o tom primátor zřejmě nezačal jednat.

Jaké jsou další body na vašem programu?
Kromě snižování nákladů je to určitě péče o sídliště, na která se teď vysloveně kašlalo. Chceme se na ně zaměřit, protože tam žije téměř polovina Pražanů. Parkovací místa, revitalizace veřejných prostor, dětských hřišť nebo opravy vestibulů. Pak je to určitě bezpečnost. V Praze za vlády Pirátů naprosto zásadně stoupl počet případů vloupání, proto chceme i navýšit počet strážníků v ulicích.

A co doprava? Hodně vystupujete proti cyklistům.
Na velkých dopravních stavbách se shodneme snad se všemi relevantními subjekty, my je ale považujeme za opravdovou prioritu. Pak to jsou ale další stavby, o kterých se tolik nemluví. Radlická radiála je důležitá, ale zablokovala ji Praha sobě. Zahloubení Holešoviček se ani nezačalo připravovat. Jinak nevystupuji proti cyklistům, ale proti nesmyslným a nebezpečným cyklopruhům. Někdy je to opravdu o zdraví. Já bych naopak chtěl dál rozvíjet síť cyklostezek.

Primátor by měl mít vizi. Jakou Prahu chcete vy?
Aby zase byla městem pro všechny. Aby se tu dobře žilo seniorům i rodinám. Studentům i podnikatelům nebo třeba cyklistům, chodcům i motoristům. Město, které je bezpečné a rozvíjí se.

Jak vidíte své šance na vítězství?
Já nerad dopředu tipuji, ale z kampaně mám zatím dobrý pocit. Samozřejmě bude důležité, aby spousta hlasů nepropadla jako ve sněmovních volbách. Hodně lidí se rozhodlo, že bude volit malé strany, a jejich hlasy propadly, tak pevně doufám, že na to teď budou myslet.

S kým si dovedete představit spolupráci?
Určitě nebudu jako někteří kolegové, kteří se neustále vymezují a říkají s tím ne a s tím taky ne. Přitom důvody nejsou kvůli programovým věcem ani vizím. Je to zase trapný Antibabiš, který ale lidem fakt nepomůže. Uvidíme po volbách, jak karty voliči rozdají, a pak porovnáme programy. Cílem by měla být obsahově silná koalice, nikoli koalice s motivací někoho vyřadit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek