metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Pro příští krizový rok chceme MHD zdarma, říká lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher

  17:56
Volby 2022 - Pražské komunální volby započnou již dnes. Deník Metro proto přináší poslední ze série rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran. Na řadu nyní přichází lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher, který svou politickou dráhu nicméně dosud absolvuje jako nestraník. Ekonom Nacher zasedá v zastupitelstvu od roku 2014. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2017 a nyní je místopředsedou Hospodářského výboru. V čele hlavního města se chce soustředit na boj s rostoucími životními náklady.

Jak byste zhodnotil čtyři roky primátora Zdeňka Hřiba a pražské koalice?
Mrzí mě to, ale chválit se nedá. Praha se v podstatě nikam neposunula, stojí na místě. Dotáhly se nějaké věci, které předalo předchozí vedení, ale nic nového se nepřipravilo. A z velké části je to způsobeno tím, že primátoru Hřibovi chybí ta nejdůležitější vlastnost – neumí komunikovat. Aby se pohnula stavba obou okruhů, je potřeba komunikace a umění hledat konsenzus. V jednom případě s městskými částmi, ve druhém se státem. Ani jedno se ale nedělo.

K čemu to podle vás vedlo?
Je to i důvod, proč se třeba stále válí na chodnících koloběžky. Jednoduše mu chybí schopnost řešit problémy. A když se pak provalí, mohou za to všichni ostatní – vláda, městské části, opozice, nebo dokonce koaliční partneři.

Ovlivní podle vás letošní volby kauza Dozimetr?
Záleží na tom, jakou mají lidé paměť. Je to opravdu největší korupční kauza v dějinách našeho města, do které je v podstatě zapletena celá koalice. Každý z nich má svůj díl zodpovědnosti. Náměstka za STAN odvedla policie v poutech. Výměnou několika lidí na kandidátce se struktury nezmění. Další náměstek za Prahu sobě Jan Čižinský měl na dopravní podnik dohlížet a takhle to dopadlo. A jeho údajnou roli u policie popřel státní zástupce, takže ani v tom nemluví pravdu. Nota bene je to alibismus, podat trestní oznámení a pak sledovat, jak se tam krade. Největší odpovědnost ale nese primátor Hřib a Piráti.

Proč myslíte?
On je hlava, on byl opakovaně upozorňován, že se tam děje něco nekalého, a to jak námi z opozice, tak svou vlastní radní Hanou Kordovou Marvanovou. Neudělal nic.

Vaše téma je snižování nákladů. Co si pod tím mají Pražané představit? V pořadu Prostor X padlo, že o náklady jako takové ve skutečnosti nejde.
Samozřejmě že jde. V Praze je život dražší než ve zbytku republiky, a protože vláda tolik nepomáhá, musí město lidem ulevit, aby to zvládli. Současná koalice zdražovala snad vše, co zdražit šlo, my chceme jít opačnou cestou. Na příští krizový rok 2023 chceme MHD zdarma, chceme zase snížit poplatky za svoz odpadu nebo vodné a stočné či ve spolupráci s Pražskou plynárenskou vytvořit speciální energetický tarif. Máme toho připraveno víc a díky celému balíčku lidem zbude více peněz na chod domácnosti.

Za Nachera bude líp?

  • V čele města chce Patrik Nacher prosadit i jednu velkou rezidentní parkovací zónu. Podle jeho kritiků je to však populismus.
  • Svou kampaň staví lídr kandidátky pražského ANO na volebním sloganu, že za něj bude ještě líp. Dosáhnout toho chce například tím, že sníží obyvatelům hlavního města náklady. S tímhle slibem jej nedávno konfrontoval v pořadu Prostor X moderátor Čestmír Strakatý.
  • Nacher v pořadu vysvětlil, že náklady jako takové vlastně nesníží. Myslel to prý tak, že lidem vzrostou příjmy.
  • Těsně před posledními komunálními volbami v roce 2018 nahradil Nachera v čele pražské kandidátky hnutí ANO podnikatel Petr Stuchlík. Stalo se tak na pokyn jeho vedení.
  • Rošáda se však příliš nevyplatila, ANO na magistrátu skončilo v opozici a Stuchlík po několika měsících složil mandát. Nacher jako zastupitel naopak zůstal.

Kde ale na to všechno město vezme?
Praha má na účtech přes sedmdesát miliard, navíc díky inflaci získá na daních o dalších šest miliard víc. To bych chtěl změnit. Jinak prostředky, které nyní Praha má, by ani tak nestačily na velké investiční projekty, musí pomoci stát, to je zřejmé. V Brně to šlo, ale za Prahu o tom primátor zřejmě nezačal jednat.

Jaké jsou další body na vašem programu?
Kromě snižování nákladů je to určitě péče o sídliště, na která se teď vysloveně kašlalo. Chceme se na ně zaměřit, protože tam žije téměř polovina Pražanů. Parkovací místa, revitalizace veřejných prostor, dětských hřišť nebo opravy vestibulů. Pak je to určitě bezpečnost. V Praze za vlády Pirátů naprosto zásadně stoupl počet případů vloupání, proto chceme i navýšit počet strážníků v ulicích.

A co doprava? Hodně vystupujete proti cyklistům.
Na velkých dopravních stavbách se shodneme snad se všemi relevantními subjekty, my je ale považujeme za opravdovou prioritu. Pak to jsou ale další stavby, o kterých se tolik nemluví. Radlická radiála je důležitá, ale zablokovala ji Praha sobě. Zahloubení Holešoviček se ani nezačalo připravovat. Jinak nevystupuji proti cyklistům, ale proti nesmyslným a nebezpečným cyklopruhům. Někdy je to opravdu o zdraví. Já bych naopak chtěl dál rozvíjet síť cyklostezek.

Primátor by měl mít vizi. Jakou Prahu chcete vy?
Aby zase byla městem pro všechny. Aby se tu dobře žilo seniorům i rodinám. Studentům i podnikatelům nebo třeba cyklistům, chodcům i motoristům. Město, které je bezpečné a rozvíjí se.

Jak vidíte své šance na vítězství?
Já nerad dopředu tipuji, ale z kampaně mám zatím dobrý pocit. Samozřejmě bude důležité, aby spousta hlasů nepropadla jako ve sněmovních volbách. Hodně lidí se rozhodlo, že bude volit malé strany, a jejich hlasy propadly, tak pevně doufám, že na to teď budou myslet.

S kým si dovedete představit spolupráci?
Určitě nebudu jako někteří kolegové, kteří se neustále vymezují a říkají s tím ne a s tím taky ne. Přitom důvody nejsou kvůli programovým věcem ani vizím. Je to zase trapný Antibabiš, který ale lidem fakt nepomůže. Uvidíme po volbách, jak karty voliči rozdají, a pak porovnáme programy. Cílem by měla být obsahově silná koalice, nikoli koalice s motivací někoho vyřadit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek