metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Pro zájemce bude Praha vydávat Opencard do 22. října bez výpadku systému

  6:56
Bez výpadku systému bude Praha vydávat Opencard do 22. října. Vydávání karty ohrožoval konec platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátů, platnost měla skončit ve čtvrtek 15. října. Na prodloužení se domluvila Praha a vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), uvedl Martin Opatrný, mluvčí EMS.

Kvůli vypršení jednoho z certifikátů bylo vydávání karet v uplynulých týdnech několikrát zastaveno. Certifikáty jsou technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

EMS podmiňuje prodloužení certifikátu tím, aby ji městská firma Operátor Opencard, který se o kartu stará, dovolil nahlédnout do systému. „Operátor se zavázal, že v tomto týdnu umožní celkovou kontrolu Opencard. Místo kontroly to však zatím vypadá z jejich strany na obstrukce. My ale dohodu ctíme, což znamená, že zatím k výpadkům provozu nedojde,“ řekl Opatrný. EMS Prahu několikrát obvinila z toho, že do systému neoprávněně zasahuje a porušuje zákon. Proto jej chce sama překontrolovat.

Certifikáty byly včera prodlouženy pouze do 22. října. „Žádná jiná dohoda zatím není. Dál jednáme,“ řekl za Operátora Opencard Martin Vaic. Dlouhodobé prodloužení EMS podmiňuje kompletním licenčním auditem. Další jednání o budoucnosti karty by měla mezi Prahou a EMS následovat v nejbližších dnech.

Praha po EMS v minulých týdnech požadovala odstranění certifikátů, to firma odmítla. Praha posléze nabídla, že sama provede kontrolu systému za přítomnosti soudního znalce a EMS seznámí s výsledkem. Ta to opět odmítla. Minulý týden se obě strany domluvily, že kontrola bude provedena zaměstnanci EMS za přítomnosti zástupců města a soudního znalce. Podle Opatrného ale tento krok operátor zdržuje. „Měl být proveden již tento týden, zatím k tomu ale nedošlo,“ řekl.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému Opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli končící platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování autorského zákona.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek