metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.
Opencard (ilustrační foto)
Větší foto
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Pro zájemce bude Praha vydávat Opencard do 22. října bez výpadku systému

15. října 2015  6:56
Bez výpadku systému bude Praha vydávat Opencard do 22. října. Vydávání karty ohrožoval konec platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátů, platnost měla skončit ve čtvrtek 15. října. Na prodloužení se domluvila Praha a vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), uvedl Martin Opatrný, mluvčí EMS.

Kvůli vypršení jednoho z certifikátů bylo vydávání karet v uplynulých týdnech několikrát zastaveno. Certifikáty jsou technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

EMS podmiňuje prodloužení certifikátu tím, aby ji městská firma Operátor Opencard, který se o kartu stará, dovolil nahlédnout do systému. „Operátor se zavázal, že v tomto týdnu umožní celkovou kontrolu Opencard. Místo kontroly to však zatím vypadá z jejich strany na obstrukce. My ale dohodu ctíme, což znamená, že zatím k výpadkům provozu nedojde,“ řekl Opatrný. EMS Prahu několikrát obvinila z toho, že do systému neoprávněně zasahuje a porušuje zákon. Proto jej chce sama překontrolovat.

Certifikáty byly včera prodlouženy pouze do 22. října. „Žádná jiná dohoda zatím není. Dál jednáme,“ řekl za Operátora Opencard Martin Vaic. Dlouhodobé prodloužení EMS podmiňuje kompletním licenčním auditem. Další jednání o budoucnosti karty by měla mezi Prahou a EMS následovat v nejbližších dnech.

Praha po EMS v minulých týdnech požadovala odstranění certifikátů, to firma odmítla. Praha posléze nabídla, že sama provede kontrolu systému za přítomnosti soudního znalce a EMS seznámí s výsledkem. Ta to opět odmítla. Minulý týden se obě strany domluvily, že kontrola bude provedena zaměstnanci EMS za přítomnosti zástupců města a soudního znalce. Podle Opatrného ale tento krok operátor zdržuje. „Měl být proveden již tento týden, zatím k tomu ale nedošlo,“ řekl.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému Opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli končící platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování autorského zákona.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy