metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích.
Větší foto
Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích. | foto: Metro.cz

Problémy měly vyřešit modré zóny. Odmítli je však místní obyvatelé a také sousední radnice

7. července 2020  10:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží a zadarmo tu zaparkovat. Za několik málo minut jsou vlakem v centru. S tímhle chováním, kvůli kterému je nádraží denně obklopeno obrovským množstvím parkujících aut, před časem došla trpělivost klánovickým radním. Ti se rozhodli zavést zde zóny placeného stání. Narazili ale na odpor.

„Rozhodli jsme se jít cestou, kterou nám nabízel a nabízí magistrát. V rámci smíšených zón lze kolem vlakové zastávky vymezit přibližně dvě stě zpoplatněných míst v takzvaných fialových zónách. V červnu jsme měli mít zóny schváleny, ale vedení městské části Praha 21 – Újezd nad Lesy, které problémy s parkováním rovněž trápí mnoho let, k této variantě ještě nedozrálo. Postavilo se proti ní,“ říká starostka Klánovic Zorka Starčevičová. 

Podle starostčiných slov tak vedení Újezda oddálilo vyřešení problému s parkováním nejméně do příštího jara. Coby úřad s rozšířenou přenesenou působností státní správy je totiž újezdská radnice nadřazena nejen Klánovicím, ale i Kolodějím a Běchovicím. Když tedy Újezd rozhodl o tom, že by se měl místo zavádění zón raději změnit územní plán a postavit parkovací dům, Klánovice nic nezmohly. „S našimi návrhy se míjíme v čase, přitom je třeba řešení společně koordinovat,“ dodává starostka Starčevičová. 

Nevyužívané

  • Vloni bylo otevřeno parkoviště P+R u vlakové zastávky Praha Běchovice střed. 
  • To pojme 64 aut, většina stání tu však denně zeje prázdnotou. 

Podle oficiálních odhadů parkuje u nádraží Klánovice denně zhruba 150 aut. Další parkují na komunikacích Újezda nad Lesy a v okolí blízkých zastávek MHD. Většinou se tak podle webu jednadvacáté městské části děje v rozporu s platnými právními předpisy. Podle zástupce starosty Prahy 21 Zdeňka Růžičky však zavádění modrých ani fialových zón není dobré řešení. „Zavedení parkovacích zón situaci pouze omezí. Z hlediska místních poměrů, občanů dojíždějících do Prahy a v neposlední řadě ani z pohledu vnitřní Prahy ji však v žádném případě koncepčně nevyřeší. Středočeši jezdí k nám, my jezdíme do vnitřní Prahy. S tímto vědomím je třeba k situaci a řešení přistoupit,“ vysvětluje postoj radnice Růžička. 

O potřebě řešit parkování u klánovického nádraží se mluví na východě Prahy již řadu let. Myšlenka na zřízení zón oficiálně poprvé zazněla před pěti lety, kdy městskou část vedl starosta Karel Horníček. Ten si tehdy, na rozdíl od Starčevičové, nechal vypracovat písemnou anketu mezi místními. Ti placené zóny jednoznačně odmítli. Podle řady místních, které deník Metro oslovil, by podobný průzkum nyní dopadl stejně. 

Ačkoliv i místní často štve dlouhé hledání parkovacího místa u „vlastního“ nádraží, pořád tuto možnost považují za komfortnější než řešit parkovací karty či parkovné. „Navíc návrh počítal s variantou, že by pod zóny spadala dlouhá část hlavního tahu od nádraží po školu. Považuji to za nepřijatelné,“ sdělil deníku Metro například klánovický rodák Rudolf Paldus.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám