metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Větší foto
Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích. | foto: Metro.cz

Problémy měly vyřešit modré zóny. Odmítli je však místní obyvatelé a také sousední radnice

  10:51
Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží a zadarmo tu zaparkovat. Za několik málo minut jsou vlakem v centru. S tímhle chováním, kvůli kterému je nádraží denně obklopeno obrovským množstvím parkujících aut, před časem došla trpělivost klánovickým radním. Ti se rozhodli zavést zde zóny placeného stání. Narazili ale na odpor.

„Rozhodli jsme se jít cestou, kterou nám nabízel a nabízí magistrát. V rámci smíšených zón lze kolem vlakové zastávky vymezit přibližně dvě stě zpoplatněných míst v takzvaných fialových zónách. V červnu jsme měli mít zóny schváleny, ale vedení městské části Praha 21 – Újezd nad Lesy, které problémy s parkováním rovněž trápí mnoho let, k této variantě ještě nedozrálo. Postavilo se proti ní,“ říká starostka Klánovic Zorka Starčevičová. 

Podle starostčiných slov tak vedení Újezda oddálilo vyřešení problému s parkováním nejméně do příštího jara. Coby úřad s rozšířenou přenesenou působností státní správy je totiž újezdská radnice nadřazena nejen Klánovicím, ale i Kolodějím a Běchovicím. Když tedy Újezd rozhodl o tom, že by se měl místo zavádění zón raději změnit územní plán a postavit parkovací dům, Klánovice nic nezmohly. „S našimi návrhy se míjíme v čase, přitom je třeba řešení společně koordinovat,“ dodává starostka Starčevičová. 

Nevyužívané

  • Vloni bylo otevřeno parkoviště P+R u vlakové zastávky Praha Běchovice střed. 
  • To pojme 64 aut, většina stání tu však denně zeje prázdnotou. 

Podle oficiálních odhadů parkuje u nádraží Klánovice denně zhruba 150 aut. Další parkují na komunikacích Újezda nad Lesy a v okolí blízkých zastávek MHD. Většinou se tak podle webu jednadvacáté městské části děje v rozporu s platnými právními předpisy. Podle zástupce starosty Prahy 21 Zdeňka Růžičky však zavádění modrých ani fialových zón není dobré řešení. „Zavedení parkovacích zón situaci pouze omezí. Z hlediska místních poměrů, občanů dojíždějících do Prahy a v neposlední řadě ani z pohledu vnitřní Prahy ji však v žádném případě koncepčně nevyřeší. Středočeši jezdí k nám, my jezdíme do vnitřní Prahy. S tímto vědomím je třeba k situaci a řešení přistoupit,“ vysvětluje postoj radnice Růžička. 

O potřebě řešit parkování u klánovického nádraží se mluví na východě Prahy již řadu let. Myšlenka na zřízení zón oficiálně poprvé zazněla před pěti lety, kdy městskou část vedl starosta Karel Horníček. Ten si tehdy, na rozdíl od Starčevičové, nechal vypracovat písemnou anketu mezi místními. Ti placené zóny jednoznačně odmítli. Podle řady místních, které deník Metro oslovil, by podobný průzkum nyní dopadl stejně. 

Ačkoliv i místní často štve dlouhé hledání parkovacího místa u „vlastního“ nádraží, pořád tuto možnost považují za komfortnější než řešit parkovací karty či parkovné. „Navíc návrh počítal s variantou, že by pod zóny spadala dlouhá část hlavního tahu od nádraží po školu. Považuji to za nepřijatelné,“ sdělil deníku Metro například klánovický rodák Rudolf Paldus.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy