metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích. | foto: Metro.cz

Problémy měly vyřešit modré zóny. Odmítli je však místní obyvatelé a také sousední radnice

  10:51
Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží a zadarmo tu zaparkovat. Za několik málo minut jsou vlakem v centru. S tímhle chováním, kvůli kterému je nádraží denně obklopeno obrovským množstvím parkujících aut, před časem došla trpělivost klánovickým radním. Ti se rozhodli zavést zde zóny placeného stání. Narazili ale na odpor.

„Rozhodli jsme se jít cestou, kterou nám nabízel a nabízí magistrát. V rámci smíšených zón lze kolem vlakové zastávky vymezit přibližně dvě stě zpoplatněných míst v takzvaných fialových zónách. V červnu jsme měli mít zóny schváleny, ale vedení městské části Praha 21 – Újezd nad Lesy, které problémy s parkováním rovněž trápí mnoho let, k této variantě ještě nedozrálo. Postavilo se proti ní,“ říká starostka Klánovic Zorka Starčevičová. 

Podle starostčiných slov tak vedení Újezda oddálilo vyřešení problému s parkováním nejméně do příštího jara. Coby úřad s rozšířenou přenesenou působností státní správy je totiž újezdská radnice nadřazena nejen Klánovicím, ale i Kolodějím a Běchovicím. Když tedy Újezd rozhodl o tom, že by se měl místo zavádění zón raději změnit územní plán a postavit parkovací dům, Klánovice nic nezmohly. „S našimi návrhy se míjíme v čase, přitom je třeba řešení společně koordinovat,“ dodává starostka Starčevičová. 

Nevyužívané

  • Vloni bylo otevřeno parkoviště P+R u vlakové zastávky Praha Běchovice střed. 
  • To pojme 64 aut, většina stání tu však denně zeje prázdnotou. 

Podle oficiálních odhadů parkuje u nádraží Klánovice denně zhruba 150 aut. Další parkují na komunikacích Újezda nad Lesy a v okolí blízkých zastávek MHD. Většinou se tak podle webu jednadvacáté městské části děje v rozporu s platnými právními předpisy. Podle zástupce starosty Prahy 21 Zdeňka Růžičky však zavádění modrých ani fialových zón není dobré řešení. „Zavedení parkovacích zón situaci pouze omezí. Z hlediska místních poměrů, občanů dojíždějících do Prahy a v neposlední řadě ani z pohledu vnitřní Prahy ji však v žádném případě koncepčně nevyřeší. Středočeši jezdí k nám, my jezdíme do vnitřní Prahy. S tímto vědomím je třeba k situaci a řešení přistoupit,“ vysvětluje postoj radnice Růžička. 

O potřebě řešit parkování u klánovického nádraží se mluví na východě Prahy již řadu let. Myšlenka na zřízení zón oficiálně poprvé zazněla před pěti lety, kdy městskou část vedl starosta Karel Horníček. Ten si tehdy, na rozdíl od Starčevičové, nechal vypracovat písemnou anketu mezi místními. Ti placené zóny jednoznačně odmítli. Podle řady místních, které deník Metro oslovil, by podobný průzkum nyní dopadl stejně. 

Ačkoliv i místní často štve dlouhé hledání parkovacího místa u „vlastního“ nádraží, pořád tuto možnost považují za komfortnější než řešit parkovací karty či parkovné. „Navíc návrh počítal s variantou, že by pod zóny spadala dlouhá část hlavního tahu od nádraží po školu. Považuji to za nepřijatelné,“ sdělil deníku Metro například klánovický rodák Rudolf Paldus.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek