metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Proč Letňany? Úřad analyzoval 101 tisíc pozemků v Praze

  14:03
Stavba „vládní čtvrti“ v Letňanech by na jednom místě soustředila úředníky z několika ministerstev dosud rozmístěných po metropoli. Proti plánu Andreje Babiše se ovšem mimo jiných ohradil primátor Zdeněk Hřib. Ten sdělil, že stát nejdříve musí dostavět vnější okruh, přispět Praze na vnitřní okruh a postavit nemocnici. Šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu deníku Metro v rozhovoru říká, proč vybrali zrovna Letňany a co by se v Praze dělo, kdyby k manévrům úředníků došlo.
Kateřina Arajmu | foto: Archiv

Říkáte, že – co se týče kanceláří pro úředníky – nehospodaří stát zrovna efektivně. Jak konkrétně?
V Praze je značný nedostatek kanceláří pro státní úředníky. Přestože se tu z celého Česka nachází jen 16 procent administrativních budov, stát zde platí 57 procent celorepublikového nájmu, a to téměř 379 milionů korun ročně. A vysoké jsou tu i výdaje na provoz a údržbu administrativních budov, které tvoří 46 procent z celé ČR, tedy jen v Praze ročně utratíme přes 1,4 miliardy korun. Pokud bychom započetli i administrativní budovy resortu Ministerstva vnitra, částky by byly ještě vyšší. Tato situace je z dlouhodobého hlediska řešitelná pouze výstavbou nového komplexu, což je trend i v zahraničí.

Vybrali jste Letňany, proč?
V minulých letech jsme analyzovali více než 101 tisíc státních a městských pozemků v Praze, zda je možné na nich vystavět administrativní budovy podle platného územního plánu. Jako nejvhodnější lokalitu s největší kapacitou a vynikající dopravní dostupností, kde zároveň výstavbu umožňuje platný územní plán, jsme vyhodnotili nevyužitou plochu u stanice metra Letňany. Dnes je výstup ze stanice metra zaslepen, protože končí v poli. Ostatní alternativní lokality nepojmou ani třetinu státních zaměstnanců, kteří jsou dnes umístění v nájmu.

Jaké manévry úředníků by nastaly, kdyby ke stavbě někdy došlo?
Díky výstavbě a přesunu některých státních institucí do nového komplexu by bylo možné nejcennější uvolněné historické budovy, jako Nostický palác či budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí, otevřít veřejnosti například jako muzea nebo galerie. Další budovy, do kterých by stát musel v budoucnu investovat velké finanční prostředky na jejich rekonstrukci, by bylo možné prodat a část z uvolněných budov by se mohla vrátit ke své původní funkci bytových domů, které v Praze aktuálně chybí. Jde například o budovy v ulicích Na Kozačce, Orebitská nebo Legerova. Místo administrativy by v takových objektech v centru mohli znovu bydlet lidé. Odmítám i výroky pana primátora o úřednickém ghettu. Náš záměr počítá i s výstavbou například ubytovací části, dětských skupin, stravovacího zázemí či konferenčních prostor. Upozorňuji, že v oblasti Letňan a okolí je plánována masivní bytová výstavba pro několik desítek tisíc lidí. Vyjádření pana primátora o výstavbě bytů na městských pozemcích v Letňanech je v rozporu jednak s územním plánem, který čistě bytovou výstavbu nepřipouští, ale rovněž s přáním obyvatel Letňan, kteří naopak v místní anketě jako jednu z deseti priorit požadovali pracovní příležitosti v místě bydliště, což by administrativní komplex splňoval.

Jak ale reagujete na kritiky projektu: muzea v centru Prahy prý přispějí ještě k většímu vylidnění města. Jak lze zaručit, že místo kanceláří tam nevzniknou další hotely pro turisty?
Muzea a galerie namísto úředníků opravdu neznamenají vylidnění města. Naopak Pražané i návštěvníci Prahy by tyto unikátní budovy mohli na rozdíl od dnešního stavu navštěvovat a obdivovat jejich krásy. Myšlenka o hotelech v budovách, které plánujeme otevřít veřejnosti, je zcela nesmyslná. Budovy i nadále zůstanou ve vlastnictví státu, tudíž zde žádné hotely nevzniknou. Naopak, pokud by byly některé z uvolněných budov vráceny ke svému původnímu účelu bytových domů, znamenalo by to, že namísto práce úředníků by zde opět bydleli lidé, což by pomohlo Praze s jejím zásadním nedostatkem bytů.

Má vládní čtvrť smysl, když není dostavěný obchvat kolem Prahy, jak tvrdí primátor Hřib? Jak počítáte s nárůstem dopravy?
Od ministra dopravy vím, že se vnější okruh kolem Prahy intenzivně připravuje, nicméně proti němu bojují právě někteří zástupci místních samospráv, což výstavbu prodlužuje. Podle harmonogramů by byl administrativní komplex dostaven v době, kdy už bude vnější okruh dokončen, což oblasti velmi pomůže. Navíc pan premiér nabídl, že by stát v případě převedení letňanských pozemků financoval i vnitřní okruh, a to formou PPP projektu, což by Praze extrémně pomohlo. Ovšem musela by být i vůle na straně pana primátora. Ohledně parkování by komplex nezatížil oblast vůbec, neboť se počítá s dostatkem parkovacích míst v rámci areálu.

Jakou agendu má ještě váš úřad?
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má tři hlavní pilíře činnosti. Kromě optimálního rozmístění státních zaměstnanců se zabýváme také zastupováním státu v majetkoprávních sporech, kdy jsme státu jen za rok 2018 uhájili přes 60 miliard korun a hospodařením s vybraným majetkem státu.

Kolik nemovitých položek máte v Česku ve správě?
V majetkovém portfoliu úřadu se nachází téměř 233 tisíc movitých i nemovitých položek v celkové účetní hodnotě téměř 19,4 miliardy korun, tržní hodnota je samozřejmě několikanásobně vyšší. V našem majetku je téměř 110 tisíc pozemků a přes tři tisíce budov. 

Králíkárna. Historička říká ne

Historička a předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková má k navrhované vládní čtvrti zásadní výhrady. „Je to stejně pošetilý nápad, jako kdyby někdo navrhl sestěhovat všechny vysoké školy v Praze do jednoho kampusu,“ myslí si historička.

Co vám vadí nejvíc?
Československo jako nový stát začalo projektovat budovy nových ministerstev i proto, že do nich promítlo i nově vzniklou státnost. Nápad s vládní čtvrtí je plivnutí na tento odkaz.

Státnost by se vytratila?
Nevím, jestli to mohu takto říct, ale stala by se z toho drůbežárna nebo králíkárna. Úředníci byli za první republiky „někdo“. Dnes se z nich dělá jen někdo, kdo má pouze plnit příkazy, sedět v kanceláři, pokud možno co nejmenší, chodit do kantýny na obědy. Státní úředník by měl být také někdo, kdo by měl přemýšlet, ne jen vykonávat pokyny. Tím, že je odvezete do nějakého ghetta v Letňanech, na periferii, tak z nich učiníte jenom malé součástky ve velkém soukolí, kteří nemají přemýšlet, ale jenom poslouchat.

Jedním z argumentů je úspora nákladů...
Vůbec jsem nepochopila smysl celé myšlenky. Tam se nemůže projevit tak velká úspora v porovnání s tím, jaké ztráty by nastaly se starými objekty, které by úřady opustily. Myslím, že by ty budovy nebyly schopné nového života. Stát si dodnes neví rady s obrovskými areály. Třeba s klášterem svatého Gabriela na Smíchově, kde bylo poštovní muzeum, nebo kasárnami v Karlíně. Proč si stát pronajímá za peníze jiné objekty, když má své a neví si s nimi rady?

Byla by čtvrť v Letňanech mrtvá, i kdyby se kolem dostavěly obytné domy?
To si nemyslím. Ale je škoda těch pozemků na vládní čtvrť. Ať se tam raději bydlí.

Stará ministerstva jsou ale energeticky zastaralá.
Samozřejmě, tehdy byla jiná kritéria a technické možnosti. Ale stát se o ně má postarat už proto, že to jsou symboly. Jako je symbolem státnosti Pražský hrad. Je morální povinnost státu se o tyto objekty postarat. Navíc jsou krásné, architektonicky cenné, památkově chráněné. Pro mě by to byla degradace naší hrdosti. Jako by někdo mávl rukou, že je to přežité, tím se nebudeme zabývat, teď budeme ekonomicky makat. Navíc ty stavby vznikly pro určitý účel, udělat z nich muzea a galerie nebo hotely by leckdy nebylo možné. Kromě toho některé ministerské paláce prošly nedávno zásadními adaptacemi.

Které z ministerstev máte z pohledu architektury ráda?
Cením si souboru budov pod Emauzy. Původně se tam plánoval blok domů, který by ale pohled na Emauzy zakryl. Vedla se kolem toho velká diskuse mezi památkáři. Je to areál hrdosti první republiky. 

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Liberečtí zastupitelé schválili záměr na zvýšení daně pro průmyslové oblasti

vydáno 25. dubna 2024  16:23,  aktualizováno 

Liberečtí zastupitelé dnes schválili záměr na zvýšení daně z nemovitosti od příštího roku pro průmyslové a obchodní oblasti, které působí zvýšenou...  celý článek

Ve slánském Kumpánově parku vznikla nová hřiště, pokračuje oprava akvaduktu

vydáno 25. dubna 2024  18:59

Ve slánském Kumpánově parku vznikla nová hřiště, dětské a sportovní. Otevřou se do konce května. Pokračuje zde i oprava historického akvaduktu, hotový...  celý článek