metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Větší foto
Procesí ve Střelničné ulici po druhé světové válce. | foto: Archiv PrahyMetro.cz

Procházka na střelnici připomene padlé československé hrdiny

  18:17
Nenápadná Famfulíkova ulice v Kobylisích nese jméno jednoho z chrabrých vlastenců.

Praha si připomíná československé hrdinství, které před 80 lety prokázali parašutisté, odbojáři i další často pozapomenutí lidé. Právě na tyto obyčejné hrdiny se zaměřuje pozornost některých doprovodných akcí, jež městské části připravují ke kulatému výročí operace Anthropoid, při níž byl proveden atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha.

Už tuto neděli se koná komentovaná procházka na téma Po stopách názvů ulic Kobylis. Sraz na akci, která je zdarma, je v 15 hodin před Kulturním domem Ládví v Praze 8. „Nejprve se vydáme směrem do starých Kobylis a navštívíme dominantní ulice, jež nesou jména parašutistů a odbojářů, kteří byli popraveni na Kobyliské střelnici,“ přibližuje program vycházky pro deník Metro radní Prahy 8 Michal Švarc, který bude setkáním provázet.

„Účastníci se dozvědí více o tom, kdo byli například četníci Josef Bojas nebo František Famfulík a jak se do odboje zapojili. Poodhalíme také historii názvů ulic jako Bublíkova nebo Hrubého, což byli parašutisté, kteří se po atentátu také skrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje Švarc.

O něco pozitivnější vsuvkou během truchlivé procházky bude povídání o sídlišti v Ďáblicích. „Místní sídliště má unikátní architekturu, protože odstup domů je větší, než je běžné. Je také hodnoceno jako jedno z nejzelenějších sídlišť ve střední Evropě,“ pokračuje Švarc.

Trasa průvodu povede až na bývalou vojenskou střelnici v Kobylisích, ze které je od roku 1945 pietní místo. „Připomeneme si například Aloise Eliáše, což byl předseda vlády protektorátu Čechy a Morava, který byl za svou odbojovou činnost jako jediný premiér popraven,“ vypráví dále Švarc. „Během heydrichiády byla v Kobyliské střelnici popravena také filozofka a politička Františka Plamínková nebo například spisovatel Vladislav Vančura,“ upřesňuje radní.

„Konala se tam také poprava dalších obyvatel Lidic, kteří byli před vyhlazením vsi uvězněni nebo pobývali během osudné noci jinde,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek