metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Procesí ve Střelničné ulici po druhé světové válce. | foto: Archiv PrahyMetro.cz

Procházka na střelnici připomene padlé československé hrdiny

  18:17
Nenápadná Famfulíkova ulice v Kobylisích nese jméno jednoho z chrabrých vlastenců.

Praha si připomíná československé hrdinství, které před 80 lety prokázali parašutisté, odbojáři i další často pozapomenutí lidé. Právě na tyto obyčejné hrdiny se zaměřuje pozornost některých doprovodných akcí, jež městské části připravují ke kulatému výročí operace Anthropoid, při níž byl proveden atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha.

Už tuto neděli se koná komentovaná procházka na téma Po stopách názvů ulic Kobylis. Sraz na akci, která je zdarma, je v 15 hodin před Kulturním domem Ládví v Praze 8. „Nejprve se vydáme směrem do starých Kobylis a navštívíme dominantní ulice, jež nesou jména parašutistů a odbojářů, kteří byli popraveni na Kobyliské střelnici,“ přibližuje program vycházky pro deník Metro radní Prahy 8 Michal Švarc, který bude setkáním provázet.

„Účastníci se dozvědí více o tom, kdo byli například četníci Josef Bojas nebo František Famfulík a jak se do odboje zapojili. Poodhalíme také historii názvů ulic jako Bublíkova nebo Hrubého, což byli parašutisté, kteří se po atentátu také skrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje Švarc.

O něco pozitivnější vsuvkou během truchlivé procházky bude povídání o sídlišti v Ďáblicích. „Místní sídliště má unikátní architekturu, protože odstup domů je větší, než je běžné. Je také hodnoceno jako jedno z nejzelenějších sídlišť ve střední Evropě,“ pokračuje Švarc.

Trasa průvodu povede až na bývalou vojenskou střelnici v Kobylisích, ze které je od roku 1945 pietní místo. „Připomeneme si například Aloise Eliáše, což byl předseda vlády protektorátu Čechy a Morava, který byl za svou odbojovou činnost jako jediný premiér popraven,“ vypráví dále Švarc. „Během heydrichiády byla v Kobyliské střelnici popravena také filozofka a politička Františka Plamínková nebo například spisovatel Vladislav Vančura,“ upřesňuje radní.

„Konala se tam také poprava dalších obyvatel Lidic, kteří byli před vyhlazením vsi uvězněni nebo pobývali během osudné noci jinde,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek