metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Rekreační objekty jsou často žádané hlavně v horských oblastech.
Rekreační objekty jsou často žádané hlavně v horských oblastech. | foto: Profimedia.czMetro.cz

Prodej chat poroste, zájem je hlavně o horské oblasti

8. března 2017  13:17 Marek Peška Metro.cz
Rekreační objekty je možné financovat hypotečním úvěrem. Peníze dostanete třeba i na rekonstrukci.

Rodina Novákových z Prahy se před pár lety rozhodla koupit si chatu ve Středočeském kraji. „Byt ve městě je fajn, ale chybí nám tady příroda. Na chatě poblíž Prahy jsme se shodli okamžitě. Každý z rodiny si tu najde to své,“ říká maminka Jana. Pořízení rodina pokryla tehdy ještě stoprocentní hypotékou.

S lepším počasím bude opět o rekreační objekty větší zájem. „Hlavní sezona prodeje teprve přijde. Předpokládáme, že od března budou prodeje stoupat. Středočeský kraj dlouhodobě v prodejích rekreačních objektů dominuje,“ uvádí Tomáš Hejda z realitní kanceláře RE/MAX. Je to zapříčiněno blízkostí Prahy – lidé na víkend utíkají z metropole za klidem.

Rekreační objekty je možné financovat hypotečním úvěrem, v tomto smyslu se nabídka bank posunula dopředu a obsahuje i nabídky úvěrových produktů pro objekty, které neslouží k bydlení, ale k rekreaci. Zejména tedy chaty a chalupy.

Čísla a trendy

  • Počet prodaných rekreačních objektů se podle údajů společnosti RE/MAX meziročně zvýšil o pětinu.
  • Průměrná prodejní cena objektu se pohybuje kolem jednoho milionu korun. I průměrná cena se za poslední tři roky zvýšila o třetinu.
  • Nejvíce chat a chalup se prodá ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se prodávají chalupy na Zlínsku.
  • Nejdražší objekty, které se za poslední rok prodaly, byly roubenka v Harrachově (6,9 milionu korun) a rekreační objekt v Jihočeském kraji za téměř 8 milionů korun. Nejdražší nemovitost aktuálně v nabídce je zcela ojedinělý objekt na Šumavě za téměř 14 milionů korun.
  • Rekreační objekty s cenou okolo 4 milionů korun nejsou výjimkou.

„Naopak nezáleží na tom, za jakým účelem budete konkrétně vy nemovitost využívat. To znamená, že u chalup, které jsou zkolaudované jako objekty k bydlení, je proces vyřízení hypotéky stejný jako u běžného financování nemovitosti k bydlení. Bance nezáleží na tom, zda budete chalupu využívat k bydlení, či jen k rekreaci,“ vysvětluje Vladimír Zuzák z Maxima Reality.

U rekreačních objektů navíc lze získat úvěr nejen ke koupi, ale i na investice související s jejich výstavbou či rekonstrukcí. „Jedinou nevýhodou této hypotéky je nemožnost odečtu úroků od základu daně. Podle zákona o daních z příjmů, který úlevu upravuje, se možnost odečtu vztahuje jen na hypotéky při investici do objektu určeného k bydlení,“ dodává Zuzák.

Podle Marie Žáčkové z RE/MAX Commercial banky požadují, aby objekty měly minimálně číslo evidenční. „Stavební spořitelny zase mají podmínku, že objekt musí být zapsán na katastru nemovitostí jako objekt pro trvalé bydlení. Typický kupující má již stávající bydlení vyřešeno, takže hledá nějaké místo pro rekreaci, případně na důchod,“ prohlašuje Žáčková.

Klasickým kupujícím rekreačního objektu je tedy podle Žáčkové člověk ve středním věku, který se tam plánuje v důchodu nastěhovat natrvalo. Ve většině případů jde o kupující, kteří bydlí v okruhu 60 km od objektu.

Ve společnosti Maxima Reality zase největší zájem evidují v horských a podhorských oblastech. „Jde ale také o selská stavení, která jsou v dojezdové vzdálenosti zhruba hodinu od větších krajských měst,“ dodává Zuzák.

Ve zmíněných objektech se však lidé neusazují nastálo příliš často. „Na trhu je i skupina lidí, kteří hledají trvalé bydlení v chalupách nebo selských staveních. Ne však primárně z důvodu ceny, ale především pro blízkost přírody nebo i kvůli práci, která jim umožňuje nedojíždět každý den do zaměstnání,“ přibližuje situaci Zuzák.

Když se ale rodina rozroste, stěhují se lidé zpět do města, protože potřebují pro děti občanskou vybavenost. Chalupy si pak nechávají skutečně jako víkendové rekreační objekty.

„I starší lidé se na svůj důchod nebo v klimaticky nepříznivém období stěhují do měst, kde mají občanskou vybavenost (potraviny, doktor, lékárna a další), využívají zde městský komfort a na svůj rekreační objekt se vrací na delší dobu až začátkem jara,“ doplňuje Zuzák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám