metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Návštěvu dentální hygienistky neodkládejte.
Větší foto
Návštěvu dentální hygienistky neodkládejte. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Prohlídka u dentálního hygienisty má být samozřejmá

24. února 2018  11:17 Kamila Hudečková
Dvakrát za rok k zubaři na kontrolu, zda je váš chrup v pořádku. Stejně tak by vaše kroky měly dvakrát ročně mířit i na dentální hygienu.

I když si čistíte zuby každý den minimálně dvakrát, zubař vám při prohlídce může najít kaz. A pokaždé vás upozorňuje na nánosy zubního kamene především v okolí spodních předních zubů. Kaz spraví, kámen na nejhorších místech odstraní, ale to je vše. Přitom vaše zuby můžou být plné plaku, který se drží převážně ve špatně dostupných místech. A tento plak pak má za následek větší kazivost zubů, usazování zubního kamene i záněty dásní. Proto je důležitá návštěva dentální hygienistky.

Hlavní součástí ošetření je právě odstranění zubního plaku z povrchu zubů. Dentistka zuby očistí, dostane se i tam, kam vy kartáčkem nedosáhnete, odstraní zubní kámen ze všech zubů – i stoliček – a celkově dá vaši ústní dutinu „do kupy“.

Rady pro zdravý chrup

  • Ošetření u dentální hygienistky stojí v rozmezí od zhruba 700 Kč do 1600 Kč. Cena hodně záleží na místě, kde ošetřuje. Nejvyšší ceny jsou tradičně ve velkých městech.
  • Pravidelně navštěvujte svého stomatologa a dentální hygienistku.
  • Čistěte si pravidelně zuby správnou technikou a pomůckami, které vám lékař či hygienistka doporučí.
  • Používejte pomůcky pro mezizubní hygienu.
  • Žvýkejte žvýkačku bez cukru po každém jídle a pití.
  • Omezte konzumaci cukrů a výrobků z nich.
  • Používejte fluoridové preparáty, jako jsou pasty, gely, ústní vody.

Návštěva zubní hygieny ale není jenom pro lidi se zvýšenou kazivostí nebo problémy s dásněmi či paradentózou a třeba i nepříjemným dechem. Dvakrát ročně by měl podle názoru zubních lékařů navštívit tuto speciální proceduru každý. Dá se tak nejen udržet krásný zdravý chrup i dásně, ale hlavně předejít spoustě problémů. V zahraničí je tato služba běžnou součástí péče o chrup. Zubní lékaři totiž nemohou z časových důvodů věnovat čištění zubů takovou péči a pozornost jako přímo pro to vyškolený odborník.

Pokud se pro návštěvu dentálního hygienisty rozhodnete, čeká vás zhruba hodinové nebolestivé ošetření, při kterém vám speciálně vyškolený zdravotník prohlédne dutinu ústní, dásně, zuby, odstraní zubní plak, kámen i pigmentace. Součástí dentální hygieny by měla být, kromě vyšetření a ošetření, i instruktáž dentální hygieny a výběr vhodných pomůcek zubní hygieny. To znamená, že kromě perfektního vyčištění zubů včetně mezizubních prostorů vám hygienistka poradí, jak si správně a účinně zuby čistit, jaké při tom máte používat kartáčky a jaká velikost a druh mezizubních kartáčků či dentálních nití jsou pro vás vhodné.

Dentální hygiena je určena pro pacienty všech věkových kategorií – od dětí, které na ni chodí s rodiči, po starší pacienty, jež kromě péče o zuby učí hygienistka, jak pečovat o zubní náhrady, ať už fixní, nebo snímací. Čím dřív se totiž začnete o své zuby pečlivě starat, tím více problémům s nimi předejdete.

Hygienistka může například u malých dětí objevit větší kazivost a upozornit na to lékaře nebo vám jeho návštěvu doporučit. Může i poradit návštěvu ortodonta, když má pocit, že by správnému růstu zubů pomohla rovnátka. U starších pacientů vysvětlením a výukou správné péče velmi výrazně prodlouží životnost a kvalitu jejich chrupu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám