metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Prolézat staré půdy se vyplatí. Zřejmě netušíte, jaké poklady na nich leží

7. května 2019  13:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Spoříte na důchod? Vězte, že v roce 2018 až na dva žádný z penzijních fondů nevydělal. Natož aby klientům zhodnotil vklady alespoň o víc než dvouprocentní inflaci. Místo střádání se spíš vyplatí prošmejdit sklep nebo staré krabice, jestli v nich předci nezanechali nějakou cennost.

„Podle našich odhadů se v českých domácnostech nacházejí, jen co se týká starých mincí, poklady za odhadem asi čtyřicet miliard korun,“ myslí si Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu. Ročně na aukcích utrácejí zájemci o numizmatické poklady stovky milionů korun. Zájem o sběratelské mince podpořila Česká národní banka. U příležitosti sta let Československa vydala několik výročních mincí. 

Tři nejdražší mince naší historie stojí desítky milionů

  • Mince, stejně jako diamanty, jsou mezi sběrateli vyhledávané i proto, že se snadno převážejí přes hranice.
  • Svatováclavský dvojdukát  1937, banskoštiavnický zlatník 1878 a třicetidukátová korunovační medaile 1836, které patří k nejdražším „domácím“ historickým platidlům, se v posledních třech letech prodaly v úhrnné cenně téměř 41 milionů korun. 
  • l Nejdražší českou mincí je obří zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun. Váží 130 kilogramů a byla odlita ke stému výročí československé koruny, která byla ustavena zákonem č. 84 z 25. února 1919. První stokoruna se objevila v červenci 1919.

Zájem byl především o dvacetikoruny s portréty zakladatelů republiky a dalších významných osobností roku 1918. Kdo si vystál dlouhé fronty na pobočkách ČNB, mohl si vyměnit omezený počet dvacetikorunových mincí za běžné dvacetikoruny. Například mince s Masarykem, Benešem a Štefánikem najdete na aukčních portálech v cenách od čtyř set do více než tisíce korun.

Podstatně větší zájem ale třeba nyní vyvolává bimetalová mince vydaná centrální bankou ke stému výročí československé koruny. Mince o nominální hodnotě dva tisíce korun se prodávala za deset tisíc korun, ale už nyní, dva týdny po vydání, ji nabízejí první sběratelé za dvanáct až čtrnáct tisíc korun. Znatelněji zdražuje další pamětní mince, kterou ČNB vydala již koncem loňského října k výročí republiky. Desetitisícovka se na začátku prodávala za necelých třicet tisíc korun, teď už ji pořídíte za čtyřicet až pětačtyřicetic tisíc. To znamená, že za sedm měsíců „podražila“ až o polovinu.

Růst hodnoty historických mincí, jsou-li vydány v opravdu nízkých nákladech, je nepřetržitý – na rozdíl třeba od ceny zlata, která mívá časté výkyvy. „V roce 2016 se v aukcích prodalo sběratelských materiálů za necelých tři sta milionů korun,“ vypočítává Macho. Předloni se už částka vyšplhala na 410 milionů korun. „V roce 2018 se tato částka vyšplhala už na 465 milionů korun,“ komentuje zájem Čechů o unikátní exempláře aukční specialista Jan Jelínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám