metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 8 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
Větší foto
Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance. | foto: Archiv

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

22. ledna 2019  6:52 Filip Jaroševský Metro.cz
Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars, nesli to místní až překvapivě libě. Výtvor tehdy neznámých umělců dokonce kvitovalo s povděkem i tehdejší vedení Prahy 2, které se rozhodlo dílo ponechat bez dalších zásahů.

K robotovi se později přihlásil filmový publicista Petr Cífka alias Cival, kterému s přemalováním šachty pomáhal producent Filip Brouk. Tahle dvojice před pár dny představila dokument s názvem Předělávači, který vznik robota krok po kroku zachycuje. „S Civalem jsme šli na drink, jak to občas děláme, a tam mi řekl o svém nápadu. Asi není žádné tajemství, že jsem fanoušek Star Wars. Ale jelikož ani jeden z nás není zrovna zručný malíř, tak jsme začali zjišťovat, jak to vlastně můžeme udělat. A hlavně kolik na to potřebujeme peněz. Najednou jsme si s Civalem posílali fotky a nápady, kterou nepoužívanou věc předělat a jaký film či kulturní odkaz použít,“ vzpomíná na třídenní natáčení dokumentu Filip Brouk.

Pak následovala příprava k samotnému natáčení. Musel se sehnat štáb a také streetartoví umělci, kteří dílo podle Civalova návrhu namalují. „Dva dny jsme točili přípravu a jeden den akci předělání. V den realizace jsme byli hodně nervózní. Pak jsme však byli nadšení. R2 byl hezčí, než jsem si ho představovali,“ popisuje Brouk.

Největším překvapením se pro tvůrčí dvojici staly následné pochvalné reakce, články, sdílení a tisíce fotek na sociálních sítí i kladná reakce Prahy 2. Dokument, který měli pánové po čtyřech měsících hotový, měl pak původně sloužit jako pilot předělávacího seriálu pro televizi Prima. Ten ale nakonec nevznikl z logických důvodů. Podobné předělávky by podle Brouka mohli v budoucnu způsobit právní problém. „Samozřejmě bych byl rád, kdyby někdo talentovanější než my pokračoval. Tedy že by podobným způsobem vylepšil místo, kde žije. Jen se musí člověk smířit s tím, že stejně někdo přijde a zase to zničí. Ale i když je R2 teď v né úplně dobré kondici, pořád je hezčí než to, jak to tam vypadalo předtím,“ doplňuje Brouk. 

Předělávači

Pětadvacetiminutový dokument sklízí úspěch. Na portálu Československé filmové databáze csfd.cz má hodnocení ve výši 85 procent.

  • Na dokument se lze prokliknout buď přes filmový web moviezone.cz, či jej najdete jednoduše na stránkách televize Prima – iprima.cz. 
  • O Filipu Broukovi se většinou hovoří jako o producentovi. Pracoval například na snímku Nenasytná Tiffany s Leošem Nohou v hlavní roli, seriálech Pěstírna či Vyšehrad. Produkoval také třeba filmy Čertí brko, Anděl Páně 2, Domácí péče či Díra u Hanušovic.
  • Petr Cífka alias Cival je lifestylový novinář a filmový publicista. Působí v redakci filmového webu MovieZone. Psal na blog 1000 věcí, co mě serou a je spoluautorem blogu Poslední důvod, proč se nezabít. Oba vyšly knižně. Od roku 2015 také píše sloupky pro lifestylový časopis Joy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Zikmundova vila se otevře všem

Zikmund ve vile při natáčení filmu Století Miroslava Zikmunda
vydáno 3. března 2021  10:58

Těžko uvěřitelných 102 let oslavil 14. února spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. U té příležitosti vznikl nadační fond, který zajistí rekonstrukci...  celý článek

Kamaráda má v Kuřimi, brzy získá i nové ruce

Sochy skateboardistů z Kuřimi a z pražské Folimanky
vydáno 3. března 2021  9:55

Tahle sbírka nemá obdoby. V létě ji spustil Pavel Friš, který provozuje web Vyšehradskej.cz. Bylo mu líto, že z Folimanky zmizela socha skateboardisty....  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám