metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Větší foto
Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance. | foto: Archiv

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

  6:52
Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars, nesli to místní až překvapivě libě. Výtvor tehdy neznámých umělců dokonce kvitovalo s povděkem i tehdejší vedení Prahy 2, které se rozhodlo dílo ponechat bez dalších zásahů.

K robotovi se později přihlásil filmový publicista Petr Cífka alias Cival, kterému s přemalováním šachty pomáhal producent Filip Brouk. Tahle dvojice před pár dny představila dokument s názvem Předělávači, který vznik robota krok po kroku zachycuje. „S Civalem jsme šli na drink, jak to občas děláme, a tam mi řekl o svém nápadu. Asi není žádné tajemství, že jsem fanoušek Star Wars. Ale jelikož ani jeden z nás není zrovna zručný malíř, tak jsme začali zjišťovat, jak to vlastně můžeme udělat. A hlavně kolik na to potřebujeme peněz. Najednou jsme si s Civalem posílali fotky a nápady, kterou nepoužívanou věc předělat a jaký film či kulturní odkaz použít,“ vzpomíná na třídenní natáčení dokumentu Filip Brouk.

Pak následovala příprava k samotnému natáčení. Musel se sehnat štáb a také streetartoví umělci, kteří dílo podle Civalova návrhu namalují. „Dva dny jsme točili přípravu a jeden den akci předělání. V den realizace jsme byli hodně nervózní. Pak jsme však byli nadšení. R2 byl hezčí, než jsem si ho představovali,“ popisuje Brouk.

Největším překvapením se pro tvůrčí dvojici staly následné pochvalné reakce, články, sdílení a tisíce fotek na sociálních sítí i kladná reakce Prahy 2. Dokument, který měli pánové po čtyřech měsících hotový, měl pak původně sloužit jako pilot předělávacího seriálu pro televizi Prima. Ten ale nakonec nevznikl z logických důvodů. Podobné předělávky by podle Brouka mohli v budoucnu způsobit právní problém. „Samozřejmě bych byl rád, kdyby někdo talentovanější než my pokračoval. Tedy že by podobným způsobem vylepšil místo, kde žije. Jen se musí člověk smířit s tím, že stejně někdo přijde a zase to zničí. Ale i když je R2 teď v né úplně dobré kondici, pořád je hezčí než to, jak to tam vypadalo předtím,“ doplňuje Brouk. 

Předělávači

Pětadvacetiminutový dokument sklízí úspěch. Na portálu Československé filmové databáze csfd.cz má hodnocení ve výši 85 procent.

  • Na dokument se lze prokliknout buď přes filmový web moviezone.cz, či jej najdete jednoduše na stránkách televize Prima – iprima.cz. 
  • O Filipu Broukovi se většinou hovoří jako o producentovi. Pracoval například na snímku Nenasytná Tiffany s Leošem Nohou v hlavní roli, seriálech Pěstírna či Vyšehrad. Produkoval také třeba filmy Čertí brko, Anděl Páně 2, Domácí péče či Díra u Hanušovic.
  • Petr Cífka alias Cival je lifestylový novinář a filmový publicista. Působí v redakci filmového webu MovieZone. Psal na blog 1000 věcí, co mě serou a je spoluautorem blogu Poslední důvod, proč se nezabít. Oba vyšly knižně. Od roku 2015 také píše sloupky pro lifestylový časopis Joy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek