metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují.
Větší foto
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují. | foto: MP PrahaMetro.cz

Prosby o mírnost i pozvání na kávu

17. srpna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
S pražskými strážníky komunikují řidiči také psaním vzkazů za stěrači.

„Vážení, toto auto nikomu nepřekáží a nikoho neomezuje. Proto žádám, abyste mě přestali obtěžovat s pokutami. Děkuji za pochopení.“ Tak zní rukou psaný vzkaz, který strážníci nedávno objevili za oknem jednoho ze špatně parkujících aut.

Jelikož podle jejich Facebooku nacházejí podobných vzkazů mnohem více, jejich reakce směrovaná na všechny podobné pisatele na sebe nenechala dlouho čekat. „Občas nás vaše vzkazy pobaví a někdy i potěší, ale jsme ve službě a musíme se řídit zákony,“ odpovídají rovněž ručně psaným vzkazem strážníci a dodávají, že jim současná právní úprava bohužel sebrala možnost řešit podobné přestupky takzvaně domluvou.

Strážníci se svěřili i s tím, že jednou začas najdou za stěračem či oknem některého ze špatně parkujících řidičů pozvání na kávu či oběd. Facebookový příspěvek se však nesetkal jen se sympatiemi. Možná i proto, že špatné parkování nelze jen tak za dobrý oběd přejít.

To potvrdila deníku Metro také mluvčí strážníků Irena Seifertová. „Přestupky šlo dříve řešit také domluvou. To ale není možné od změny přestupkového zákona, tedy od prvního července roku 2017,“ vysvětluje Seifertová. Nad dopravním přestupkem nyní strážníci nesmí přimhouřit oko vůbec. V případě menších prohřešků, jako je odhození nedopalku či neuklizení exkrementu, mohou s hříšníkem pouze sepsat protokol a formálně ho bez finančního postihu napomenout.

Na zbytečné papírování si mnoho příslušníků městské policie od loňské změny legislativy stěžuje pravidelně. Stejně tak jako na množství přestupků, kterých ve statistikách kvůli změně přibylo.

„Vždyť se dá zastavit i slušně a v mezích zákona,“ napsal na Facebook strážníků uživatel Vladimír Špíca Špička a doplnil, že je mu jako strážníkovi líto, že ještě žádný vzkaz ve službě nedostal.

Vzkazy pro strážníky

  • Před dvěma lety, kdy mohla městská policie přestupek přejít, došlo v Praze k zajímavé situaci. Špatně parkující řidička požádala strážníky o shovívavost. Ti jí vyhověli.
  • Vzkazy prezentoval Týdeník Policie na své Facebooku: „Omlouvám se, ale klasicky nebylo kde zaparkovat. Prosím nedávejte mi botičku,“ napsala řidička do vzkazu za stěračem špatně zaparkovaného auta a doplnila ho obrázkem srdíčka a usmívajícího se smajlíka.
  • „Žádosti vyhověno. Hezký den. Vaši strážníci,“ reagovali druhým vzkazem příslušníci zákona, který napsali na nevyplněný blanket z pokutového bločku. Spolu s obrázky srdíčka i smajlíka ho pak nechali za stěračem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám