metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 4 °C

Sobota, 6. března 2021. Svátek má Miroslav.
Prosek Point
Prosek Point | foto: Profimedia.cz

Prosek už má dost. Nic nám tu nestavte, žádají obyvatelé

7. února 2013  13:14 Tomáš Belica Metro.cz
Proti výstavbě nepotřebných administrativních budov, a vlastně jakékoliv další zástavbě Proseka, bojují sdružení z Prahy 9.

Proč stavět něco, o co stejně není zájem a proč to stavět na posledních zelených plochách v naší části. Tuto otázku si kladou obyvatelé Prahy 9, kteří bojují proti plánům developerů na výstavbu přebubřelých administrativních center. Jedním z komplexů, který se stejně nepodařilo zcela obsadit, je Prosek Point. Další - polyfunkční centrum OC9 s administrativními budovami a nákupním centrem - mělo vyrůst u stanice metra Střížkov.

Politici porušili své sliby

"Na Proseku jsou čtyři občanská sdružení, chtěli bychom se přihlásit jako účastníci řízení o územním rozhodnutí," říká Marcela Adámková ze sdružení Záchrana Proseka s tím, že výstavba něčeho takového se nikdy nesmí připustit. Sdružení zorganizovalo proti další zástavbě Proseka petici, kterou podepsalo před dva a půl tisíce lidí, a kterou chce v nejbližší době předat starostovi.

Adámková tvrdí, že nové budovy, které navíc rostou na zelených plochách, situaci na už tak dost přehuštěném sídlišti ještě zhorší. "Politici nám před lety slibovali, že se nic stavět nebude. A náhle se ze zeleně, kde se nesmí stavět, udělá smíšené jádro," diví se Adámková, podle které je už Prosek prostě přeexponován. S další výstavbou jde totiž ruku v ruce špína a hluk z aut, které se do Prahy 9 valí. S otevřením tunelu Blanky se má situace ještě zhoršit. Navíc je problém, kde vůbec zaparkovat, protože místa u metra Střížkov a Prosek pravidelně zabírají auta s nepražskými espézetkami.

Praha 9 počítá se stavbou tří parkovacích domů

Problém s dopravou si uvědomuje také radnice Prahy 9. "Podle statistik až 30 procent tvoří auta, jejichž řidiči hledají místa k parkování," říká radní Tomáš Holeček. Ten v úterý také zástupcům občanských sdružení vysvětloval, proč je další zástavba - tentokrát parkovacích domů u stanic Střížkov a Prosek - nutná. Radnice totiž chce zavést už od léta v Libni a ve Vysočanech parkovací zóny.

Až v  příštím roce vyrostou na Proseku a Střížkově parkovací domy, budou zóny i u stanic metra. "Předpokladem pro získání parkovací karty je trvalé bydliště. To je důvod, proč stavíme parkhousy," řekl Holeček. "Já doufám, že jsem jim to vysvětlil," dodal. Tři parkovací domy mají vyrůst u obchodního domu Billa, v Litoměřické a v Jiřetínské ulici. Podle Holečka zóny a parkovací domy pomohou místním obyvatelům, uleví dopravě a sníží emisní zátěž. "Každopádně nechceme, aby tu bylo záchytné parkoviště," uzavírá Marcela Adámková.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy