metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Prosex hrají v černých dresech. | foto: Archiv Football Club ProsexMetro.cz

Prosex neskórují, hrát je ale baví

  8:32
Z fotbalové mapy Česka mizí kluby po desítkách. V Praze pro změnu tři nové vznikly.

„Založit fotbalový klub? To je práce na několik měsíců. Myslím, že důvod, proč není více nových klubů, je ten, že když člověk vidí, co všechno musí splnit za formality, prostě ho to otráví,“ říká deníku Metro Jakub Maule. Ten se nedal byrokracií odradit a založil letos „svůj“ tým. Football Club Prosex má za sebou svou první polovinu sezony.

Manažer i hráč v jedné osobě Maule mluví o klubu jako o svém dítěti. Však mu vytvoření celku zabralo spoustu času. „Je třeba se zaregistrovat jako právnická osoba, nechat se zapsat do rejstříku a na svazu. Pak vyřizování přihlášek jednotlivých hráčů. Potom celkem mastný poplatek za registraci do soutěže s přirážkou za absenci juniorských týmů,“ vypočítává Maule. Podle něj rozpočet pro první sezonu přesáhl 100 tisíc korun.

Hráči týmu, který hraje své domácí zápasy na hřišti Admiry v Kobylisích, jsou většinou kluci kolem dvacítky. „Zpravidla jsme studenti vysoké školy nebo zkrátka kluci nedlouho po maturitě, parta kamarádů,“ popisuje Maule.

V týmu jsou hráči, kteří se fotbalu věnují odmala či pár atletů a florbalista. „Pak je tu skupina nás, jejichž jedinou zkušeností je nějaký plácek,“ dodává Maule. Právě málo zkušeností je jedním z důvodů, proč je Football Club Prosex v tabulce poslední. „Jsem přesvědčený, že spoustu bodů jsme ztratili kvůli nepřipravenosti a nesehranosti. Ta nezkušenost je vidět především v osobních soubojích,“ myslí si otec klubu, který zároveň i Metru vysvětlil, kde se vzal název Prosex: „Jsem z Čimic, před lety existoval klub Prosex Čimice a já ten tým miloval. Tak jsem trochu upravil název a logo a obnovil ho. Není to pravda moc romantické, takže když se mě někdo zeptá, proč Prosex, odpovídám: A pro co jiného?“

Ambassadors FC Praha

  • Už v roce 2016 v Praze vznikl křesťanský fotbalový klub Ambassadors FC Praha. Kromě mužů má klub také několik mládežnických týmů.
  • „Chceme, aby trenér hráče vedl po fotbalové stránce, a zároveň, aby byl pro hráče oporou a svým pozitivním přístupem vytvářel klidnou atmosféru,“ píše se na webu klubu.
  • Tato filozofie zřejmě funguje. Tým je šestý v tabulce nejnižší pražské soutěže a má druhou nejlepší obranu.

Prague Raptors

  • Prosex není jediný mančaft, který letos v metropoli vznikl. Nově hraje nejnižší pražskou soutěž (3. třídu) Prague Raptors Football Club.
  • Tento tým je složen především z cizinců. Hrají za něj muži i ženy z více než 30 zemí. Dorozumívacím jazykem je angličtina.
  • Za muže hraje například Izraelec, Turek, Rus, Ukrajinec, Angličan i Němec. V ženském týmu najdete Australanku, Mexičanku nebo hráčku z Malajsie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek