metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 15 °C

Sobota, 8. května 2021. Den vítězství.

Větší foto
Prosex hrají v černých dresech. | foto: Archiv Football Club ProsexMetro.cz

Prosex neskórují, hrát je ale baví

  8:32
Z fotbalové mapy Česka mizí kluby po desítkách. V Praze pro změnu tři nové vznikly.

„Založit fotbalový klub? To je práce na několik měsíců. Myslím, že důvod, proč není více nových klubů, je ten, že když člověk vidí, co všechno musí splnit za formality, prostě ho to otráví,“ říká deníku Metro Jakub Maule. Ten se nedal byrokracií odradit a založil letos „svůj“ tým. Football Club Prosex má za sebou svou první polovinu sezony.

Manažer i hráč v jedné osobě Maule mluví o klubu jako o svém dítěti. Však mu vytvoření celku zabralo spoustu času. „Je třeba se zaregistrovat jako právnická osoba, nechat se zapsat do rejstříku a na svazu. Pak vyřizování přihlášek jednotlivých hráčů. Potom celkem mastný poplatek za registraci do soutěže s přirážkou za absenci juniorských týmů,“ vypočítává Maule. Podle něj rozpočet pro první sezonu přesáhl 100 tisíc korun.

Hráči týmu, který hraje své domácí zápasy na hřišti Admiry v Kobylisích, jsou většinou kluci kolem dvacítky. „Zpravidla jsme studenti vysoké školy nebo zkrátka kluci nedlouho po maturitě, parta kamarádů,“ popisuje Maule.

V týmu jsou hráči, kteří se fotbalu věnují odmala či pár atletů a florbalista. „Pak je tu skupina nás, jejichž jedinou zkušeností je nějaký plácek,“ dodává Maule. Právě málo zkušeností je jedním z důvodů, proč je Football Club Prosex v tabulce poslední. „Jsem přesvědčený, že spoustu bodů jsme ztratili kvůli nepřipravenosti a nesehranosti. Ta nezkušenost je vidět především v osobních soubojích,“ myslí si otec klubu, který zároveň i Metru vysvětlil, kde se vzal název Prosex: „Jsem z Čimic, před lety existoval klub Prosex Čimice a já ten tým miloval. Tak jsem trochu upravil název a logo a obnovil ho. Není to pravda moc romantické, takže když se mě někdo zeptá, proč Prosex, odpovídám: A pro co jiného?“

Ambassadors FC Praha

  • Už v roce 2016 v Praze vznikl křesťanský fotbalový klub Ambassadors FC Praha. Kromě mužů má klub také několik mládežnických týmů.
  • „Chceme, aby trenér hráče vedl po fotbalové stránce, a zároveň, aby byl pro hráče oporou a svým pozitivním přístupem vytvářel klidnou atmosféru,“ píše se na webu klubu.
  • Tato filozofie zřejmě funguje. Tým je šestý v tabulce nejnižší pražské soutěže a má druhou nejlepší obranu.

Prague Raptors

  • Prosex není jediný mančaft, který letos v metropoli vznikl. Nově hraje nejnižší pražskou soutěž (3. třídu) Prague Raptors Football Club.
  • Tento tým je složen především z cizinců. Hrají za něj muži i ženy z více než 30 zemí. Dorozumívacím jazykem je angličtina.
  • Za muže hraje například Izraelec, Turek, Rus, Ukrajinec, Angličan i Němec. V ženském týmu najdete Australanku, Mexičanku nebo hráčku z Malajsie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy