metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Čepro staví šest velkokapacitních nádrží na pohonné hmoty

  10:53
Hněvice - Společnost Čepro, která je státním distributorem paliv, zahájila v areálu v Hněvicích na Litoměřicku výstavbu šesti velkokapacitních nádrží na skladování automobilového benzinu a motorové nafty. Každá bude mít objem deset milionů litrů, společně vytvoří nový skladovací blok. Šest nových nádrží se postaví do čtyř let. Na dotaz ČTK to dnes řekl generální ředitel Čepra Jan Duspěva. Jde podle něj o investici za zhruba 900 milionů korun.

"Do roku 2027 tady bude stát šest nových nádrží, které mimo jiné zvýši energetickou bezpečnost České republiky a zvýší kapacitu skladu Hněvice," uvedl Duspěva. Současná kapacita skladů Čepra v ČR je okolo 300 milionů litrů. "Přesné číslo nechceme zveřejňovat," podotkl ředitel.

Na ploše bude stát šest válcových sloupů, které budou propojeny s technologií skladu. Tendr vyhrála firma Metrostav DIZ.

Čepro má 15 skladovacích objektů umístěných v celé ČR. Jsou různě staré a mají různou důležitost, uvedl Duspěva. "My jsme tyto nádrže plánovali proto, abychom posílili nádržovou kapacitu na tomto skladě," řekl ředitel a doplnil, že hněvický sklad je vstupní místo do systému Čepra z rafinérií v Litvínově na Mostecku a Kralupech nad Vltavou. "Až vybudujeme tuto skladovou kapacitu, tak budeme připraveni postupně, pokud se bude snižovat spotřeba pohonných hmot, opouštět starší skladovací kapacity někde jinde v České republice," dodal Duspěva.

Čepro má svou vodíkovou politiku, zhruba před třemi měsíci otevřelo plnicí vodíkovou stanici nedaleko Prahy. Společnost je tak připravena postupně přecházet k alternativním palivům.

Čepro loni zaznamenalo zisk před zdaněním 1,99 miliardy korun proti předloňským 2,06 miliardy korun. V loňském hospodaření se projevil například zvýšený prodej paliv, který stoupl o deset procent. Čepro je jedním z největších průmyslových podniků v České republice. Provozuje síť 1200 kilometrů produktovodů, k dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejichž kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnosti náleží přes 200 čerpacích stanic EuroOil po celé ČR, která je z hlediska počtu stanic třetí největší a z pohledu prodejů pohonných hmot čtvrtá nejvýznamnější v ČR.

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek