metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Češi odstraňují ekologické zátěže v Moldavsku

  13:05

Praha 30. října 2019 (PROTEXT) - Češi úspěšně pokračují v asistenci při odstraňování starých ekologických a zdraví ohrožujících zátěží způsobených pesticidy v Moldavské republice

Česká republika prostřednictvím Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR s Moldavskem podpořila projekt "Rekultivace skládky nebezpečných odpadů v Cismichioi”. Záměrem projektu bylo přispět ke snížení ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel, kteří žijí v blízkosti skládky.

V dobách Sovětského svazu byly v Moldavsku ve velkém rozsahu používány v zemědělství pesticidy - zdraví nebezpečné prostředky k hubení rostlinných a živočišných škůdců. V 90. letech minulého století pak bylo plošné používání těchto látek ukončeno a zbývající nepoužité a již zakázané pesticidy byly bez bližší evidence shromážděny ve vybraných skladech. Jedna ze skládek, kde jsou také nebezpečné pesticidy uloženy, leží v blízkosti obce Cismichioi na úplném jihu Moldavska. Před zahájením české asistence nebyl znám přesný obsah úložišť, stav zabezpečení ani úroveň potenciálních úniků látek do okolí, a tím pádem ani míra ohrožení zdraví obyvatel a životního prostředí. Chemický zápach se volně linul ze skládky.

V letech 2016-2017 zahájila Česká rozvojová agentura, implementační agentura Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky, první fázi projektu s názvem "Ověření stavu a návrh řešení skládky nebezpečných odpadů v Cismichioi“. Na začátku projektu český odborný realizátor zhodnotil skutečný stav skládky, navrhl přesný postup obnovy a technickou dokumentaci rekultivace. V první fázi bylo nutné provést detailní průzkumné práce, které umožnily zpracování analýzy rizik a následně studie proveditelnosti. Výsledkem analytických prací bylo určení aktivit vedoucích k omezení rizik souvisejících se skládkou. V diskuzi o dalším postupu bylo hned několik variant, ale jako technicky a ekonomicky nejvýhodnější byla doporučena rekultivace a zatěsnění skládky.

Následná fáze projektu se tedy zaměřila na vlastní zatěsnění a rekultivaci skládky. Před zahájením samotných prací byla zpracována dokumentace pro provedení stavby v souladu s moldavskou legislativou a veškeré další dokumenty pro získání potřebných povolení. Rekultivační práce probíhaly v období duben až říjen 2019, kdy bylo rekultivováno přes 1 hektar skládky (celkem 10 375 m2 plochy). Po dotvarování jednotného tělesa skládky pokračovala pokládka speciální izolačních vrstev proti průsakům dešťových vod, aby se zamezilo vymýváním nebezpečných látek do podzemí. První vrstvu tvoří bentonitové rohože, následují HDPE fólie tloušťky 1 mm, která je dále chráněna geokompozitní drenážní vrstvou. Izolační vrstvy následně překryla 20 cm mocná signální vrstva písku, 50 cm mocná vrstva hutněné rekultivační zeminy a nakonec 30 cm mocná vrstva biologicky oživitelné zeminy, která byla v posledním kroku oseta travou. Dále byl kolem celé skládky vybudován drenážní systém (betonové koryto), které chrání rekultivované těleso skládky před vnikáním srážkových vod z okolních svahů. Celková délka drenážního systému je cca 650 m. Nyní již déšť ani vítr nepůsobí rozšiřování škodlivin do okolí.

Navíc projekt podpořil doplnění monitorovacího systému podzemních vod o nový vrt MWC-6 (vystrojená hloubka vrtu 118 m p.t.). V současné době monitoruje okolí skládky 6 vrtů, které obsluhují zaškolení pracovníci a kteří bude v budoucnu kontrolovat stav prostředí.

Díky rekultivaci došlo k zásadnímu zlepšení aktuálního zabezpečení uložených pesticidů a dalších chemických látek tak, aby v budoucnu nedocházelo k nežádoucí kontaminaci okolního prostředí (zeminy, povrchové a podzemní vody). Zabezpečením skládky jsou podstatným způsobem snížena zdravotní rizika pro obyvatele.

Realizátorem projektu byla česká firma DEKONTA, a.s., která má s řešením dané problematiky rozsáhlé zkušenosti jak v České, tak Moldavské republice, kde již od roku 2006 podpořila řadu projektů prospěšných životnímu prostředí, tak zejména zdraví lidí.

Moldavským partnerem projektu bylo Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavské republiky. Projekt byl dále monitorován a rovněž významně podporován ze strany zastupitelského úřadu ČR v Moldavské republice.

V říjnu 2019 byly dokončeny veškeré práce a proběhlo předání rekultivované skládky příjemcům projektu (zástupcům Národního úřadu pro bezpečnost potravin ANSA a vedení obce Chismichoi) za účasti zástupkyně České rozvojové agentury.

Kontakt:

Hanka Čermáková, Dekonta,a.s.

e-mail: cermakova@dekonta.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

V Domovince v Plzni pejsci pomáhají seniorům.

vydáno 29. dubna 2024

Domovinka je organizace, která se specializuje na poskytování sociálních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením v Plzni a okolí. Již více než...  celý článek