metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

ČESKÁ CENTRA PŘEDSTAVUJÍ NEKONEČNÉ VESMÍRY – NOVÝ VÝSTAVNÍ PROJEKT MAPUJÍCÍ ČESKOU HERNÍ SCÉNU

  13:07
Praha 6. prosince 2023 (PROTEXT) - Nekonečné vesmíry – České hry a jejich globální úspěch je název nového výstavního projektu, který představuje Česko jako respektovaného hráče na mezinárodním poli digitálních her. Výstava bude poprvé představena ve dnech 8.–9. 12. 2023 v rámci profesní konference zaměřené na videoherní průmysl Game Developers Session Prague 2023 v Kongresovém centru v Praze. V průběhu roku 2024 pak poputuje prostřednictvím sítě Českých center do zahraničí.

Záměrem projektu iniciovaného Českými centry a připraveného v úzké spolupráci s Visiongame (Archiv československých vývojářů a hráčů) je představit zahraničnímu publiku současnou českou hru v komplexní podobě – nejen koncovými výstupy prostřednictvím konkrétních her, ale i přiblížením tvůrčího procesu s akcentem na vybrané prvky, které definují vybraná herní studia a jejich přístup ke zpracovanému tématu či problematice, popř. další napojení na umělecké či vzdělávací sektory. Na realizaci se kromě Českých center podílí společnost Alza.cz, GDACZ (Asociace českých herních vývojářů), Prusa Research, Soundsgate. Vznik projektu podpořila Nadace PPF.

„Z naší praxe v zahraničí víme, že české hry a obecně český gamingový průmysl mají ve světě dobré jméno a mnohá prestižní ocenění. Mnohdy ale herní fanoušci vůbec netuší, kde má jejich oblíbená hra své kořeny. I proto vznikla myšlenka připravit výběrový projekt kurátorovaný expertem přímo z nitra české gamingové scény ve formě komplexnější expozice nejznámějších, nezávislých či svým pojetím specifických českých her a také prostřednictvím jejich studií dále představit i příběhy a tvůrčí složky jejich vývoje. Chceme ukázat, že Česko má skvělé tvůrce, kteří obstojí i na globální herní scéně,“ uvedla k projektu generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

BOHATÝ KURÁTORSKÝ KONCEPT

Kurátorovaný výběr vedený Miroslavem Žákem, zakladatelem portálu Visiongame, akcentuje audiovizuální kvality i vztah k české kultuře a historii. Česká hra je ovlivněna tradicí autorské animace, vyniká nápaditým řešením vnitřní struktury včetně zapojení výrazné zvukové či hudební složky, zpracováním vybraných témat či příběhů i ochotě diskutovat o společenských tématech. Hry vyvíjené a realizované v Česku navíc získávají mezinárodní pozornost a ocenění ve světě díky svému kreativnímu zpracování, inspirativnímu obsahu, uměleckým kvalitám i vzdělávacímu charakteru.

Zakladatel Archivu Československých vývojářů a hráčů a kurátor výstavy, Miroslav Žák k výběru říká: „Výběr pro výstavu jsem vytvořil podle aktuálně nejúspěšnějších titulů, které dnes ve světě hrají miliony hráčů a velké komunity. Na výstavě najdeme také malé nebo střední projekty, které jsou nezávislé a nabízí zajímavou uměleckou a autorskou vizi. Návštěvníci se mohou těšit na originální autorské tituly, které dokážou hráče a hráčky vtáhnou do jejich nekonečných vesmírů. Bude to jedinečný zážitek jak pro ne-hráče tak herní fanoušky.“

V Česku působí přes 130 subjektů zabývajících se tvorbou her, přičemž zaměstnává více jak 2 000 lidí. Vznikají také specializované studijní obory, školy, inkubátory či akcelerátory, které celý sektor dále proměňují.

„Výstava v zahraničí poprvé uceleně představí český gaming – sféru, ve které se potkává umělecký a technický talent českých tvůrců. Myslím si, že je důležité připomínat světu, co mu naše země může nabídnout, a to je hlavní důvod, proč jsme se rozhodli Nekonečné vesmíry podpořit. Zároveň současné české hry často navazují na silnou tradici české autorské animace, které se v Nadaci PPF dlouhodobě věnujeme třeba podporou výstavy Světy české animace nebo festivalu Anifilm,“ vysvětluje členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková.

Nezbytné technické vybavení pro interaktivnost celé expozice poskytla společnost Alza.cz. Její divizní ředitel Jan Horáček k tomu dodává:

“Máme radost, že se můžeme podílet na výstavnímu projektu Nekonečné vesmíry zapůjčením hardwarového vybavení v podobě herních notebooků, konzolí, monitorů a prezentačních tabletů v hodnotě 350 000 Kč. Díky tomu budou moci návštěvníci projektu prožít interaktivní a fascinující zážitek. Přímo na Alza.cz pak zákazníci najdou širokou škálu herního vybavení od her, konzolí až po počítače, a samozřejmě i příslušenství a merchandise. Baví nás podporovat a rozvíjet oblast gamingu a zábavy. Už teď se těšíme na další projekty a inovace v tomto vzrušujícím odvětví.”

SÉRIE TEMATICKÝCH VIDEO ROZHOVORŮ

Projekt aktuálně doplňuje tematická série 10 krátkých videí vzniklých v partnerství s Radiem Prague International (RPI), která představuje vybrané zástupce současné české gamingové scény. Videa jsou dostupná na webu či Facebooku Českých center nebo RPI.

Iniciátoři a organizátoři:

Česká centra, VISIONGAME

Za podpory:

Nadace PPF

Partneři:

Alza.cz, Asociace českých herních vývojářů - GDACZ, Prusa Research, GDS Prague, Soundsgate

Webová stránka projektu: http://www.infiniteczechgames.com

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

Facebook Instagram Twitter YouTube LinkedIn

www.czechcentres.cz

 

 

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek