metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Diváckou cenu Mezipater získala italská lovestory Ohňostroje

  10:00
Praha 20. listopadu 2023 (PROTEXT) – V pátek 17. listopadu skončil v Brně slavnostním ceremoniálem queer filmový festival Mezipatra.

- Celkem se na 24. ročníku festivalu s tématem Na rozcestí představilo 69 celovečerních, krátkých a dokumentárních snímků.

- Diváckou cenu vyrobenou studiem DECHEM si odnesl celovečerní debut Ohňostroje (Stranizza d'amuri) italského režiséra Giuseppeho Fiorella.

17. listopadu skončil v Brně festival Mezipatra. Na závěrečném ceremoniálu se promítal snímek Po proudu (Drifter) a vyhlášena byla i divácká cena. Letos ji získala italská lovestory Ohňostroje (Stranizza d'amuri) od režiséra Giuseppeho Fiorella.

Děj vítěze divácké ceny je inspirován skutečnými událostmi na Sicílii v 80. letech. Sedmnáctiletý Gianni prošel nedobrovolným coming outem a v silně homofobní společnosti se potýká s neustálými útoky. Nino oproti tomu žije svůj život v milující rodině v sladké nevědomosti o své sexualitě. Náhoda spojí jejich cesty a stanou se z nich nerozluční přátelé. Brzy ovšem jejich vztah přeroste v čirou lásku a to jediné, po čem touží, je prožít svůj milostný příběh beze strachu.

Režisér Giuseppe Fiorello se na slavnostní ceremoniál v kině Art nemohl dostavit, a tak poděkoval všem divákům a divačkám Mezipater na dálku: “Cena diváků je pro mě hodně důležitá. Možná patří mezi ty nejkrásnější, nejdojemnější, nejupřímnější ceny, které lze za celou kariéru získat. Předám ji všem těm, kteří se na natáčení filmu podíleli, podělím se o ni s celým produkčním týmem, který mi umožnil realizaci tohoto příběhu, s producentkou Eleonorou Pratelli, s Rai Cinema a se všemi těmi, kteří stáli po mém boku, s celým technickým týmem a celým uměleckým týmem, s herci a herečkami. A především, dovolte mi, se dvěma protagonisty: s Gabrielem Pizzurro a Samuelem Segreto, kteří ve filmovém příběhu ztvárnili vzpomínku na ty dva chlapce z Giarre, Antonia a Giorgia. Právě k nim směřují mé osobní myšlenky, mé osobní věnování.”

Hlavní ceny byly uděleny na pražské části festivalu. Nejlepším celovečerním snímkem se stal jihokorejský film Paví tanec (Gong-jak-sae) režiséra Sung-bin Byun. Nejlepším krátkým snímkem byla Bezesná noc (Nuit Blonde). Zvláštní ocenění si od hlavní poroty odnesl brazilský snímek Pravidlo 34 (Regra 34) a od studentské poroty krátkometrážní film Neo Nahda.

Festival Mezipatra ceremoniálem v Brně končí, ale diváci a divačky se mohou těšit na ozvěny v regionech. Letošní filmy se budou promítat například v Olomouci. V průběhu roku pak Mezipatra dostávají queer filmy do kin po celé ČR pod distribuční značkou Queer Kino.

 

Více informací na: www.mezipatra.cz.

Praha 2. - 9. 11. 2023

Kino Světozor, Lucerna, Kino 35, Edison FilmHub

Brno 10. - 17. 11. 2023

Kino Art, Kino Lucerna, Kino CIT

 

 

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek