metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Hisense VIDAA: svižný systém pro televizory na jaký hned tak nenarazíte

  14:52
Praha 20. listopadu 2023 (PROTEXT) - Každý chytrý televizor, jinak řečeno Smart TV, dnes obsluhuje nějaký operační systém. Ten se stará nejen o jeho vnitřní funkce, jako jsou třeba sladění obrazu a zvuku, ale i o ty vnější. Třeba o napojení soundbaru přes Bluetooth, nebo o výstup obrazovky z mobilu. Operační systém tak představuje základ, u kterého se všechno stýká.

Operační systémy pro televizory se dají v zásadě rozdělit na dva typy. Buď je konkrétní výrobce schopen a ochoten si navrhnout svůj vlastní, nebo využije takový, který připraví jiná firma, on ho od něj zakoupí a platí mu pak i za jeho udržování a další rozvoj.

Hisense je jedna z mála značek, která sází na svůj operační systém a tím se jednak nezbavuje kontroly (televizor kompletně navrhuje a zajišťuje jeden výrobce) a jednak nemusí nikomu platit příslušené poplatky. Televizory Hisense tak obsluhuje firemní operační systém VIDAA (čtěte „vida“), postavený na bázi prověřeného systému Linux. Linux vychází z Unixu, který jeho tvůrce, Linus Torvalds, dal volně k dispozici. Hisense pak nad daným jádrem operačního systému vybudovala vše další, neméně důležité.

Co VIDAA umí?

Na zmiňovaný základ se postupně nabalují další vrstvy, funkce, a představte si je klidně jako cibuli.

Úplně na vrchu je tzv. uživatelské rozhraní, prostředí, to znamená to, co vidíte.

Níže pak obsluha dálkového ovladače, jednotlivých vstupů a výstupů, stahování aplikací z firemní knihovny a také spolupráce a provoz samotných aplikací, které vám nabídnou muziku a videa z YouTube, seriály a filmy z Voyo nebo příjem internetové televize (IPTV) například Antiku, Lepší.TV či SledovaniTV.

VIDAA má k dispozici celou řadu aplikací, včetně zmiňovaných domácích. Ze zahraničních tu najdete například Disney+, Netflix, Prime Video či Apple TV+.

Jakou verzi operačního systému si pořídit?

Hisense VIDAA je v současných televizorech k mání v několika verzích. Vyspělejší funkce operačního systému pochopitelně potřebují vyspělejší, takže také dražší hardware, tedy procesory, paměť, apod. Levnější televizory nabízejí loňskou verzi operačního systému, ty dražší nejaktuálnější a nejvyšší verzi VIDAA U7, která reaguje na poslední trendy a mimo jiné zvládá hlasové ovládání nebo obsahuje herní menu.

Operační systém VIDAA U7 najdete například v široké nabídce nových Mini-LED TV roku 2023. Mezi nimi hrají roli vlajkových lodí prémiová řada U8KQ s precizním obrazem a prostorovým zvukem z vestavěného audio systému 2.1.2, a řada U7KQ, která představuje vstupní bránu do světa nových 120Hz Mini-LED televizorů Hisense. Obě tyto novinky získaly nedávno prestižní odborné ocenění EISA. U7KQ je navíc i oficiálním televizorem nadcházejícího ME ve fotbale, které Hisense sponzoruje.

Na špičce je pak prémiová řada Hisense Mini-LED ULED X s nejpokročilejšími technologiemi pro nejnáročnější diváky, zajímavou novinkou s VIDAA U7 je i řada E7KQ PRO slibující skvělý zážitek z hraní her.

Jak vidíte, přímo výběr verze operačního systému neovlivníte, ale záleží to na tom, po jakém modelu televizoru sáhnete, resp. do jaké cenové relace půjdete.

Jaké jsou hlavní výhody systému VIDAA?

Jsou především tři:

  • stabilita a spolehlivost,
  • rychlost operací, nebo chcete-li svižný chod, na který nebudete čekat,
  • pochopitelné, jasné a intuitivní ovládání.

Díky tomu vám tak třeba programová nabídka EPG naběhne bezkonkurenčně rychle, nebo s minimálním zpožděním (záleží na verzi a výkonu „železa“), a aplikace budou startovat bez nějakého zdržování či jiných zádrhelů. Shrnuto: Hisense VIDAA je rychlý, intuitivně ovladatelný a spolehlivý operační systém, který vás nezklame.

Televizory Hisense s HBO na půl roku zdarma

Když si koupíte některý z široké nabídky vybraných televizorů Hisense v době od 15.11.2023 do 15.1.2024, získáte navíc zdarma originální balíček s HBO kanály včetně HBO MAX od Antik TV na půl roku zdarma. Mezi vybranými TV, na něž se akce vztahuje, jsou i zmíněné řady U7KQ a U8KQ s oceněním EISA. Tuto skvělou kombinaci sportovní, filmové a seriálové nálože nabízí na celém trhu jedině Hisense. Čekají vás stovky hodin největších filmových trháků pro děti i dospělé, kultovních seriálů, hudby, dokumentárních pořadů i sportovních přenosů v češtině, slovenštině i v dalších jazycích.

Sledování streamovaných služeb přes browser

A ještě jedna praktická zajímavost. Zabudovaný webový prohlížeč televizorů Hisense dovoluje uložit zkratku pro velmi rychlý přístup k vybrané webové stránce nebo videoslužbě bez nutnosti opětovného psaní adresy.

cz.hisense.com

Sense For Technology

Fotogalerie je pro redakci trvale přístupná zde: https://1drv.ms/f/s!AlDUuB6kZhh49DvThHSoh8L-h3iz?e=DjyGDc

Video (15 vteřin) je uložené zde: https://1drv.ms/v/s!AlDUuB6kZhh49EETcxy4ga85iHgp?e=2fyWXq

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek