metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Letní trendy mezi dětmi: Skibidi Toilet, seriál Love Forever Young a Lacey’s Flash Games

  10:00
Praha 15. září 2023 (PROTEXT) - Nová studie Kaspersky Safe Kids z léta 2023 odhaluje, co nejvíc zaujalo děti na YouTube. Nejvíc sledovaly animovanou sérii Skibidi Toilet. V kategorii „Hry“ nejvíc vyhledávaly Lacey's Flash Games, a z filmů čínská dramata We Fall in Love a Love Forever Young.

Svoje první digitální zařízení dostane v průměru 61 % dětí ve věku 8 až 12 let, někdy i dřív. Kaspersky analyzovala online vyhledávání dětí na základě anonymizovaných údajů z aplikace Kaspersky Safe Kids, aby zjistila, co je v létě nejvíce zaujalo.

Nejoblíbenějšími aplikacemi byl YouTube s 30 %, následovaný TikTokem (17 %) a WhatsAppem (15 %). YouTube Kids byla výrazně méně populární (jen 2,5 %). Děti na YouTube nejčastěji vyhledávaly vlogy s zábavným obsahem, výzvy a lifestylová videa (21 % vyhledávacích dotazů). Další populární kategorie zahrnovaly gamingová videa (15 %), hudbu (13 %) a filmy a seriály (12 %).

Jedním z největších trendů se stala série Skibidi Toilet na YouTube Shorts, vytvořená gruzínským influencerem DaFuq!?Boom!. Začala krátkými videy s abstraktními snímky, kde má hlavní postava podobu hlavy vylézající ze záchodové mísy za doprovodu mixu písní a postupně se rozrostla do seriálu s vlastním stylem, dějem a postavami.

Z vlogerů a influencerů na YouTube letos v létě vedli Triple Charm, shfa, ViktoriaSarina, Fede Vigevani a další, kteří se zaměřují především na lifestylový obsah a výzvy. V herním segmentu dominoval obsah Lacey's Flash Games. Jde o webový horor založený na postavě Lacey.

Mezi klíčovými influencery z řad gamerů byli nejoblíbenějšími IShowSpeed, Aphmau, Paluten, Problems a Furious Jumper.

V kategorii filmů a seriálů dominovaly kreslené filmy s téměř 50 % dotazů, přičemž kanál My Story Animated zůstává nepřekonatelným lídrem díky pořadům jako Kouzelná Beruška a Černý Kocour. Z čínských dramat nejvíc zaujaly snímky We Fall in Love a Love Forever Young.

Zájem o hudbu se stále točí kolem K-popu – téměř 19 % požadavků na vyhledávání se týká jihokorejských kapel, mezi nimiž kraluje BlackPink. Šílenství kolem Barbie zaujalo i děti – hledaly „Barbie Girl“ od AQUA a „Barbie World“ od Nicki Minaj & Ice Spice.

„Pozorujeme, jak rychle vznikají nové herní světy a mění se v trendy. Zajímavé je, že fenomén léta „Barbenheimer“ děti zaujal, ale největším hitem se nestal – Skibidi Toilet nebo Laycey's Flash Games ho nechaly daleko za sebou. Děti vnímají světové trendy ve filmech, hrách atd., ale zároveň mají svoje světy, které jsou z pohledu dospělých zvláštní. Je proto zajímavé je objevovat a zkoumat,“ komentuje Anna Larkina, odbornice na analýzu webového obsahu společnosti Kaspersky.

Kaspersky doporučuje rodičům:

● Zapojte se do online aktivit svých dětí již od útlého věku, aby se to stalo samozřejmou zvyklostí.

● Popřemýšlejte o stažení aplikací pro rodičovskou kontrolu. Prodiskutujte to s dítětem a vysvětlete, jak takové aplikace fungují a proč by je mělo mít.

● Zpestřete si konverzaci o kybernetické bezpečnosti tím, že s dítětem proberete toto téma prostřednictvím her a zábavných forem.

● Zamyslete se nad vlastními návyky. Používáte chytrý telefon při jídle nebo rozhovoru? Napodobují děti některé vzorce vašeho chování? Reagují jinak, když telefon odložíte?

● Požádejte dítě, aby nepotvrzovalo žádné nastavení ochrany soukromí a požádalo o pomoc vás. Dospělí by si měli ujednání o ochraně osobních údajů vždy pozorně přečíst.

Kontakt pro média:

Darko Natalic

Corporate Communications Manager Eastern Europe & Israel at Kaspersky

E-mail: Darko.Natalic@kaspersky.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek