metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Medaile Živá příroda Ostravska startuje osmiletý cyklus

  11:00
Ostrava 1. prosince 2021 (PROTEXT) - S výjimečným numizmatickým počinem v těchto dnech přichází MIAME MSK s. r. o. Ve středu 1. prosince slavnostně emituje první medaili z cyklu Dějiny Ostravy – Osm staletí města. Celý seriál tvoří symbolicky osm medailí každoročně emitovaných v poslední čtvrtině roku.

První medaili věnovali autoři projektu Živé přírodě Ostravska – s podtitulem věda a školství. V následujícím roce to bude Ostrava jako centrum obchodu – historické dědictví. Postupně bude celý cyklus obsahovat: Osídlení území Ostravy – město tvořené člověkem, Neživá příroda Ostravska – vznik kamenouhelných slojí, Poslední válečný konflikt na Ostravsku – Češi, Němci, Poláci a Židé, Umění a sběratelství v Ostravě – inspirace a tvorba, Budování města a urbanismus – první písemná zmínka o Ostravě a v roce 2028 jej uzavře Těžební a těžký průmysl na Ostravsku – zmizelá povolání.

Autorem návrhu reversu, který je pro všechny ročníky stejný, je Asamat Baltajev. Hlavní motiv tvoří heraldická symbolika z městského praporu doplněná alegorickými prvky. „Do reversu se podařilo skrýt určitou symboliku, například osmičky – počtu staletí od první písemné zmínky o městě a také počtu medailí v cyklu,“ upozorňuje na zajímavost produkční projektu Petr Maďa a dodává, že avers se každoročně mění: „Každý ročník zpracovává jiný medailér.“ Navazuje se tak na starou tradici jednotné strany se znakem a měnících se příležitostných stran u podobných ražeb.

„Velikosti a hmotnosti medailí jsou zvoleny tak, aby odrážely charakteristické rysy českých pamětních mincí a historických oběžných mincí z drahých kovů. Vyrábějí se všechny z jednoho výtvarného návrhu v běžné kvalitě,“ upřesňuje Petr Maďa s tím, že zlatá dukátová medaile s průměrem 19,75 mm má hmotnost 3,49 g. Stříbrná tolarová medaile o průměru 40 mm váží 29 g. „Provedení v běžné kvalitě jsme zvolili proto, aby bylo možné se výjimečně i dotknout prsty medaile a cítit její reliéf. Mnozí sběratelé mají ten pocit rádi a my jim ho chceme umožnit,“ doplňuje Vítězslav Vilímek, autor emisního plánu a tvůrce doprovodných textů k projektu, z katedry slavistiky Ostravské univerzity.

Kompletní cyklus vytvoří specifickou galerii prací současných medailérů v jejich generačním průřezu. „Autory jsme vybírali z našich nejlepších medailérů od zkušených renomovaných autorů po slibné nejmladší,“ vyzdvihuje jedinečnost projektu Vítězslav Vilímek. Letošní první medaile je z dílny medailérky Márii Poldaufové. Je věnována 30 let CHKO Poodří a 30 letům Ostravské univerzity. Na aversu najdete koláž krajiny a typických živočichů (velevrub malířský, bobr evropský, jeřáb popelavý) a rostlin (zevar jednoduchý). Datum emise není letos vázáno na žádné výročí.

Náměty volili autoři projektu tak, aby odrážely aspekty důležité pro existenci Ostravy a současně byly spojeny s kulatými výročími. Každý námět má dvě významné dějinné souvislosti. Osm století města symbolizuje osm medailí, tvořících kompletní cyklus – nevěnuje medaili každému století, ani nedodržuje časovou následnost od nejstarších dějin k nejnovějším. Autorem libreta a textů na výpravných certifikátech je spolu s Vítězslavem Vilímkem jeho univerzitní kolega Aleš Zářický.

Půldruhého roku příprav vrcholí vernisáží a webovkami

Příprava celého projektu od prvního nápadu trvala rok a půl. Bylo potřeba vytvořit koncepci celého cyklu, rámce pro výtvarné řešení, nalézt výtvarníky… Všechno se podle slov autorů projektu upřesňovalo, zdokonalovalo, přepracovávalo tak, aby koncem roku 2021 přátelé numismatiky a ti, kdo se zajímají o historii svého města, mohli držet v ruce medaili s číslem 1.

„Jsme přesvědčení, že Ostrava a Ostravsko si zaslouží celý cyklus medailí, který do vzácných kovů zachytí, jak naše generace vnímala historii svého města. Jsme hrdí, že je to soukromý patriotický projekt, ve kterém bez účasti veřejných prostředků spojili síly lidé se vztahem k Ostravě a Ostravsku. Současně nemá za úkol vytvářet finanční zisk, takže získané finanční prostředky věnujeme na zapojení špičkových výtvarníků nebo výpravné řešení certifikátů a přebalů, které jsou ke každé medaili přiloženy,“ shodují se Petr Maďa a Vítězslav Vilímek s tím, že spustili i stránky celého numismatického projektu www.dejinyostravy.cz.

Všechny medaile z cyklu Dějiny Ostravy – Osm staletí města razí a.s. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. „Nesmírně si vážíme, že naše dlouhodobá spolupráce na zajímavých projektech pokračuje a dnes vrcholí první medailí z osmiletého cyklu, který vzdává hold Ostravě a Ostravsku,“ říká obchodní ředitel a člen představenstva České mincovny Aleš Brix.

Společnost Česká mincovna razí od 1. července 1993 nejen všechny oběžné mince, ale také všechny české pamětní mince pro Českou národní banku, ale i množství vlastních pamětních, investičních a dárkových produktů z drahých kovů. V jejich reliéfu se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu. Více na www.ceskamincovna.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek