metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Moderní výrobní areál v Liberci oficiálně přivítal svého majoritního nájemce

  15:43
Liberec 18. září 2023 (PROTEXT) - ● Majoritní nájemce UCT Fluid Delivery Solutions sjednotil své dosavadní provozní prostory pod jednu střechu na ploše 17 231 m2

● V komplexu CBPI Park Liberec se dál staví a jeho nový majitel CB Property Investors dokončuje poslední halu B

● Projekt cílí na certifikát udržitelnosti BREEAM na úrovni „Very good“ a „Excellent“

● CB Property Investors se zařadil mezi nejvýkonnější české realitní fondy

Do nového libereckého výrobního areálu CBPI Park se stěhuje jeho majoritní nájemce a projekt úspěšně pokračuje výstavbou poslední haly B, která cílí na získání certifikátu udržitelnosti BREEAM. Oficiálního zahájení provozu největší haly v tomto komplexu se zúčastnili zástupci Libereckého kraje. Projekt má několik specifik, které do regionu přilákaly i další společnosti ze segmentu elektrotechnologií.

Společnost UCT Fluid Delivery Solutions je přední výrobce systémů pro výrobu čipů a mikročipů. V CBPI Parku Liberec zabere více než polovinu celkové plochy a stěhuje tam všechny svoje dosavadní provozy – od výroby přes sklady až po kanceláře. S více než 17 000 m2 je tak majoritním nájemcem v tomto moderním areálu a práci tu najde pro více než 500 svých zaměstnanců.

Součástí provozu je i takzvaný „clean room“ neboli „čistý prostor“ o velikosti 3000 m2, což je přibližně rozloha 10 tenisových kurtů. Takové prostory jsou nesmírně důležité v mnoha průmyslových odvětvích, včetně mikroelektroniky. Udržuje se v nich minimální kontaminace vzduchu, a tím pádem i povrchu produktů, např. prachovými částicemi, což má vliv zejména na životnost elektroniky.

„Pracujeme v jednom z nejdynamičtějších oborů budoucnosti a těší nás, že díky novým prostorám můžeme nabídnout dlouhodobou perspektivu a stabilitu nejen našim zaměstnancům, ale také dodavatelům a dalším partnerům,“ uvedl prokurista firmy Martin Pavlata.

Za pozornost stojí i kancelářské prostory, v nichž se odráží designové prvky z komerčních kancelářských projektů. Od prostorů pod jednou střechou si vedení firmy slibuje zefektivnění komunikace a toku materiálů uvnitř firmy.

„Intenzivně pracujeme na zlepšování pracovního prostředí tak, aby se u nás zaměstnancům – současným i budoucím –líbilo a pracovalo se jim co nejlépe. Máme radost, že i našim dlouhodobým zaměstnancům teď můžeme poskytnout lepší pracovní podmínky,“ doplnila Pavla Benešová, personální manažerka společnosti UCT.

Provoz společnosti slavnostně otevřeli zástupci firmy UCT, představitelé realitního fondu CB Property Investors, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zástupci magistrátu města Liberec.

CBPI Park Liberec se posouvá a získává i důležité certifikace udržitelnosti

Výrobní park tvoří celkem tři haly, které sahají až do výšky 19 metrů (po atiku). Využilo se u nich patrové technické řešení, s jakým se v Česku setkáte jen velmi zřídka. Celková pronajímatelná plocha komplexu je víc než 38 000 m2. Prvním nájemcem v hale A byla společnost Cattron, také výrobce elekroniky. Hala B je ve stadiu výstavby a hala C je plně obsazená společností UCT.

Do projektu v roce 2022 vstoupil jako strategický partner realitní fond CB Property Investors s cílem spustit provoz areálu v průběhu roku 2023. Kancelářské prostory společnosti UCT zabírají přibližně 5000 m2 pronajaté plochy a odpovídají současnému trendu takových kancelářských projektů, které podporují „wellbeing“ zaměstnanců. Kanceláře mají například moderní prostory s prosklenými stěnami. Součástí objektu je také moderní recepce nebo kantýna. Patřičná pozornost se věnovala také samotné výstavbě, při které byly aplikovány postupy udržitelné výstavby, díky nimž projekt cílí na prestižní certifikáty udržitelnosti BREAAM na úrovni „Very good“ a „Excellent“. Budování komplexu trvalo více než dva roky, začalo v průběhu pandemie covidu-19 a nahradilo zchátralý areál původních drůbežáren.

„Certifikací projektu v systému BREEAM na úrovni „Excellent“ se řadíme mezi projekty splňující nejvyšší standardy. Ale nejen to – použité řešení multipodlažních hal, kdy se celých 45 % pronajímatelné plochy nachází v patrech, řadí celý projekt mezi jedinečné svého druhu v Čechách.

Náročné na projektu bylo vzájemně skloubit různé vysoké technické požadavky na objekt odrážející technologické zaměření klienta, například instalaci automatických zakladačů KARDEX přes dvě poschodí nebo tzv. „clean room“ pro bezprašnou výrobu. Také implementujeme prvky udržitelné výstavby a wellbeingu pro zaměstnance. Touto kombinací vzniká unikátní prostor mezi průmyslovými parky v České republice,“ prozradil Michal Navrátil, Head of Development z CB Property Investors.

Strategický partner CB Property Investors

Fond CB Property Investors spolu s dalším investorem investoval do průmyslového parku v Liberci koncem roku 2022. K akvizici došlo v čase, kdy majitel areálu hledal strategického partnera, který by pomohl park financovat a dokončit. Cíl otevřít a nastěhovat nájemce v třetím čtvrtletí 2023 se podařilo splnit a očekává se, že tu najde práci celkem až 1000 lidí. Výborná lokalita a podepsané dlouhodobé nájemní smlouvy se stabilními společnostmi jsou zárukou toho, že projekt bude úspěšný, a také příslibem pro investory fondu.

„Dokončení a další rozvoj CBPI Parku Liberec jsou – stejně jako jeho akvizice –pro náš realitní fond milníkem. Důkazem kvality pro naše investory je nejen projekt samotný, ale také fakt, že se stal domovem pro etablovanou společnost, jakou je UCT Fluid Delivery Solutions. S týmem věříme, že svůj provoz v rámci parku firma zahájí bez problémů a že naše spolupráce bude nadále minimálně tak kvalitní a profesionální jako dosud,“ uvedl Jan Rovný, Head of Investment v CB Property Investors.

CB Property Investors je realitní fond pro kvalifikované investory. Fond patří do větší skupiny Crowdberry, která Čechům a Slovákům přináší příležitosti investovat do start-upů, malých a středních podniků a nemovitostí v České republice a na Slovensku.

O CB Property Investors

Fond kvalifikovaných investorů CB Property Investors je realitní SICAV fond, který podléhá dozoru a regulaci České národní banky (ČNB). Ve správě má několik komerčních objektů s celkovou hodnotou přes 1,5 miliardy českých korun a řadí se mezi nejvýkonnější fondy v Čechách a na Slovensku. Do portfolia fondu patří například projekt Dobré časy – zařízení dlouhodobé lůžkové péče v Ivančicích u Brna.

Pečlivý výběr nemovitostí a aktivní akvizice z různých segmentů ve specifickém stadiu developmentu vytvářejí jedinečné predispozice pro potenciální snižování rizika a cílení na zajímavý výnos. Investiční strategie fondu se zaměřuje na nemovitosti, které mají potenciál k modernizaci, zvýšení užitkové plochy nebo transformaci na nový účel a na projekty s potenciálem růstu příjmů z provozu a pronájmu.

Z pohledu typu nemovitostí jde o logistiku, lehký průmysl, retail parky, ale i rezidenční projekty či projekty funkčně smíšené. Takto rozvržený fond konkuruje tradičním fondům, které se orientují jen na jeden typ nemovitostí. Díky své jedinečné strategii a diverzifikovanému portfoliu nemovitostí dosáhl průměrného výnosu 21 % za 18 měsíců.

Kontakt:

Peter Bečár, předseda dozorčí rady

peter.becar@crowdberry.eu

Sebastián Révay, Marketing a komunikace Crowdberry

sebastian.revay@crowdberry.eu

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek