metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Nová Hedvábná stezka přináší svěží vítr do provincie Ťiang-su

  9:07
Peking (Čína) 16. listopadu 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - 

Námořní dědictví sahá až ke vzdáleným břehům

Tuto zprávu přinesl deník China Daily: V parku Čeng-che v Tchaj-cchangu v provincii Ťiang-su kotví u břehu jezera replika velké lodi slavného čínského mořeplavce a objevitele Čeng-che.

Čeng-che vyplouval z Tchaj-čchangu a za vlády dynastie Ming (1368–1644) stál na sedmi plavbách v čele flotily. Plavby ho zavedly do různých míst v jihovýchodní a jižní Asii, a dokonce i v Africe. Námořníci navštívili více než 30 zemí a regionů.

Čengovy cesty posunuly starověkou námořní hedvábnou cestu vpřed. Flotila vozila do svých destinací čínské hedvábí, porcelán a čaj, sdílela s místními obyvateli znalosti o zemědělství, výrobě textilu a rybolovných technikách a navazovala přátelské vztahy všude, kam se vydala.

Čengova flotila na oplátku přivážela domů poklady, jako jsou šperky, koření, léčivé byliny a exotická zvířata.

27. října navštívili zahraniční novináři v rámci projektu 2023 Hi Jiangsu Media Trip pamětní síň Čeng-che v Tchaj-cchangu, kde se seznámili s kulturními rysy města, jako jsou mír, spolupráce a otevřenost.

Na cestě pro média, kterou spoluorganizovaly Úřad pro informace a Úřad pro zahraniční záležitosti vlády provincie Ťiang-su a deník China Daily, se sešli novináři ze zemí zapojených do iniciativy Pásmo a Stezky, např. Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Spojené arabské emiráty, Thajsko a Vietnam.

Novináři navštívili od 22. do 28. října města Nan-ťing, Jang-čou, Lien-jün-kang a Tchaj-cchang, aby se seznámili s hlubokou integrací Ťiang-su do rozvoje iniciativy v uplynulém desetiletí.

Ťiang-su leží na křižovatce ekonomického pásma Hedvábné stezky a námořní Hedvábné stezky 21. století, které společně tvoří iniciativu Pásmo a stezky. V uplynulém desetiletí Ťiang-su aktivně využívalo své zeměpisné výhody a hrálo v projektu zásadní roli.

Součástí cesty pro média byly zastávky v mezinárodním železničním nákladním expresu v Nan-ťingu, na základně logistické spolupráce mezi Čínou a Kazachstánem (Lien-jün-kang) a v přístavu Tchaj-cchang. Návštěvy nabídly přímý pohled do úsilí Jiangsu o podporu propojení a obchodu mezi zeměmi účastnícími se Pásma a stezky.

Abdul Wajid Khan, výzkumník a novinář z Independent News Pakistan, který se mediální cesty zúčastnil, uvedl: "Ťiang-su bude dále prohlubovat své obchodní a hospodářské vztahy se zeměmi zapojenými do iniciativy." Dodal, že jim také pomůže „modernizovat průmyslová odvětví pomocí svých špičkových průmyslových kapacit""

Přestože replika lodi, na které se plavil Čeng-che, možná nikdy nevypluje, žije jeho odkaz v přístavech Tchaj-cchang a Lien-jün-kang, které jsou stále rušné, protože usnadňují přepravu zboží a šíří zásady mírové spolupráce a vzájemného prospěchu až k odlehlým břehům.

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2267213/A_staff_member_Taicang_Port_Jiangsu_province_briefs_foreign_journalists.jpg 

 

KONTAKT: Shaowei Zhang, zhangshw@chinadaily.com.cn

 

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek