metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Pasáž plná umění: Pablo Picasso, po českých stopách avantgardního umělce

  8:44
Praha 13. června 2023 (PROTEXT) - Tisková zpráva k třídenní výstavě v pasáži domu U Nováků, Vodičkova 30, Praha 1

7. října roku 1960 napsal Pablo Picasso na "papír" slovo "Magnifiquement" (v překladu výborné) a připojil svoji signaturu. Na "papíru" byl namalován jeho portrét. A autor kvaše? Picassův tvůrčí společník a čelný představitel české avantgardy Adolf Hoffmeister. I toto dílo, které je zapůjčeno z privátní sbírky, bude k vidění na 3 dny v centru Prahy (Vodičkova 30, Praha 1).

Významná umělecká událost 3Kino Art Pasáž se blíží! V rámci kulturního oživení pasáže domu U Nováků se uskuteční komorní výstava "Pocta Pablu Picassovi". Z privátních sbírek je zapůjčeno několik signovaných prací španělského génia a také obrazy jeho přítele, Adolfa Hoffmeistera, která jsou před zrakem veřejnosti běžně skryta. "Komorní výstavu jsme koncipovali jako dialog mezi těmito dvěma velkými umělci, jejichž tvorba nás dodnes inspiruje a obohacuje, Je to příležitost detailněji prozkoumat jejich blízký vztah a zároveň jde o připomenutí padesátého výročí Picassova odchodu z tohoto světa," říká kurátor výstavy prof. Ivo Barteček.

Komorní výstava "Pocta Pablu Picassovi" bude veřejnosti přístupná od čtvrtka 15.6. (zahájení proběhne v 18h) do soboty 17.6. 2023 v pasáži domu U Nováků (Vodičkova 30, Praha 1). Vstup na výstavu je zdarma.

Další díla z komorní výstavy:

- Pablo Picasso, Traum und Luege Francos, 1937, akvatinta, tisk 1946, knižní grafika

- Pablo Picasso, Holubice míru (pro hnutí Obránců míru), barevná litografie, Paris 1952, signováno v tisku

- Pablo Picasso, "Avignonská žena", "Pour A. Vollard", signováno červenou pastelkou, Paris 1907, otisk, sekundárně signováno, tužka

- Adolf Hoffmeister, Pablo Picasso / Portrét, "Praha v máji 1973“, otisk, papír, signováno v otisku

- Adolf Hoffmeister, Pablo Picasso / Portrét, "Praha v máji 1973", štoček, zinek, signováno

Pasáž plná umění - celoroční projekt spolku 3Kino, který již 10 let přináší do ČR nejen filmové novinky, ale i alternativní a výjimečné středoevropské kulturní projekty - více ZDE. "Pasáž domu U Nováků postupně oživí mladí talentovaní umělci z Čech, Slovenska a Polska. V kontrastu i pro srovnání divákům představíme díla význačných tvůrců z privátních sbírek, která nejsou běžně k vidění, filmové projekce a hudební vystoupení, která s vystavenými výtvarnými díly korespondují," doplňuje ředitel 3Kino Vavřinec Menšl.

V současné době v pasáži domu U Nováků již můžete vidět:

Noření - projekt propojující magickou poetiku fotografa Lubomíra Fuxy s kreativitu a vizi jeho dcery, malířky Nory Fuxové. Více např.ZDE a ZDE.

Argonaut - průřez tvorbou libereckého spolku umělců a řemeslníků, kteří kooperují na společném místě, v objektu bývalé tovární haly, Více ZDE.

MgA. Anna Šíma Kopková - doktorandka na TUL pod vedením Kurta Gebauera fotografické akty pohybující se na hraně erotického světa fantazie a vinného večírku, kde nahota je naprostá přirozenost. Více ZDE.

Mgr.art. František Bohunický - žije a tvoří v Bratislavě, věnuje se sochařské tvorbě, zejména komorní a exteriérové plastice a objektu. Více ZDE.

Natálie Demuthová - studentka 2. ročníku TUL, ateliér Jaroslava Prokeše a Richarda Loskota

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek