metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Pomoc regionům z IROP: letos už 1500 projektů

  15:03
Praha 19. července 2022 (PROTEXT) - V letošním roce schválilo Centrum pro regionální rozvoj České republiky k proplacení už přes 1500 projektů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), a to téměř za 10 miliard Kč. Celková podpora z tohoto programu už míří k hranici 100 miliard.

Právě v době horšící se ekonomické situace je důležité, že peníze z evropských fondů umožňují zrod důležitých projektů, dávají lidem práci a podstatně zlepšují život v českých regionech.

Centrum jako administrátor programu IROP totiž opravdu nezahálí. Už v prvním lednovém týdnu schválili jeho lidé k proplacení 37 projektů s dotační podporou téměř 92 milionů korun z evropských peněz, v posledním červnovém týdnu pak dokonce 50 projektů. Rekordním týdnem byl první březnový, kdy odborníci Centra stihli schválit k proplacení 102 projektů s celkovou výší podpory 809 milionů korun.

"Velmi vysoké tempo schvalování žádostí držíme celý letošní rok. Z IROP jsme schválili vyplacení už víc než 98 miliard korun, hranici 100 miliard tak překonáme do několika týdnů. Každá koruna míří do českých regionů na projekty, které lidem zlepšují životy," říká Helena Miškovičová, která v Centru pro regionální rozvoj České republiky vede právě sekci IROP.

Jde o peníze z IROP na programové období 2014 až 2020. Do roku 2023 musí žadatelé podpořené projekty dokončit a Evropská komise program uzavře. Celková podpora by měla dosáhnout výše 140 miliard korun. Současné programové období pro roky 2021–2027 se zdárně rozeběhlo, v rámci IROP by se mělo rozdělit zhruba 118 miliard korun a první výzvy centrum vyhlásí už v červenci.

"Jsme si dobře vědomi souběhu obou programových období, ale jsme připraveni pokračovat ve velmi efektivním a profesionálním schvalování projektů," ujišťuje Helena Miškovičová.

Zvláště v současné době vynikne, že díky penězům z IROP má např. 70 tisíc domácností úspornější bydlení. Jejich celkové energetické úspory se tak budou počítat v miliardách. A ještě vyšší dopad na kvalitu života v regionech má modernizace 932 kilometrů krajských silnic – díky penězům z IROP jsou bezpečnější a umožňují pohodlnější dopravu.

"Důležitá podpora mířila a míří i do oblasti zdravotnictví. Díky evropským penězům z IROP máme 175 nemocnic či jejich částí zmodernizováno a vybaveno novými přístroji a zařízením. Zdravotní rizika a zlepšování podmínek zdravotní ochrany populace patří mezi hlavní trendy, na které musíme reagovat. S podporou IROP tam směřuje podstatně více peněz," upozorňuje Simona Malá, která vede pracoviště Centra v Liberci a má v gesci i všechny projekty ve zdravotnictví pro celou ČR.

Pro více informací můžete kontaktovat:

Markéta Reedová

Oddělení komunikace

Mail: marketa.reedova@crr.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek