metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Stavba lávky omezila provoz na Pražské ulici v Olomouci, na místě je zúžení

  9:04
Olomouc 18. února 2024 (PROTEXT) - Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Od začátku týdne tu řidiči musí počítat se zúžením. Dělníci tu totiž začali stavět novou lávku pro pěší a cyklisty.

Roman Daniel, ředitel oblasti mosty, Strabag: "Došlo k úplné demolici původní lávky, která byla ve stavebně a technologicky nevyhovujícím stavu. Dochází k výstavbě moderní nové dvoupolové lávky, která bude tvořena v příčném řezu parapetním nosníkem. Jedná se relativně o progresivní konstrukci, která je bez větších nároků na budoucí údržbu. Věříme tedy, že bude obyvatelům Olomouce sloužit po dobu dalších sta let." Miloslav Tichý (ANO), náměstek primátora města Olomouce: "Hlavně jsme se snažili, aby uzavírka, která zde bude nutná, byla co nejmenší. Se zhotovitelem jsme se tak dohodli, že bude uzavřen pouze jeden jízdní pruh z každé strany. Především v době, kdy bude tento jízdní pruh nutně potřebovat například pro umístění materiálu nebo mechanizaci stavby."

Nová lávka olomouckou radnici vyjde i s daní na zhruba 21,5 milionu korun. Většinu nákladů přitom pokryje dotace.

Roman Daniel, ředitel oblasti mosty, Strabag: "Chtěl bych apelovat na všechny řidiče, aby v daném místě, jelikož se jedná o ústí velice frekventované okružní křižovatky na severu Olomouce, dodržovali stanovené dopravní značení a především rychlost. Pokud by se v jednom jízdním pruhu stala nehoda, bylo by to samozřejmě potom fatální. Doprava se tak bude shlukovat a vzhledem k blízkosti okružní křižovatky se kolony proklestí samozřejmě do širšího okolí."

Na místě by řidiči měli pamatovat i na takzvané pravidlo zipu.

Miroslav Charouz, koordinátor BESIP v Olomouckém kraji: "Zde se opravdu projeví, jak se umíme k sobě chovat. Jak jsme ohleduplní řidiči a hlavně jak známe pravidla provozu. Tedy střídavě se řadit do pruhu, využívat celou délku daného pruhu až po jeho konec. Nevynucovat si žádným způsobem řazení. Naopak ti, kteří jedou po průběžném pruhu, žádám o to, aby byli tolerantní a pouštěli před sebe ty, kteří už dál nemohou jet."

Čtyřproudá komunikace se během jara také několikrát uzavře na nezbytnou dobu úplně. Řidiči pak budou muset místo po několik hodin objíždět. Nová lávka by měla být hotová nejpozději 10. srpna.

Video je médiím k dispozici ZDARMA. Mohou ho použít všichni uživatelé bez omezení, a to jak na svých webových stránkách, tak na Facebooku. Zasíláme kód přenosu pro vložení do webových stránek.

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek