metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Stavba obchvatu Bludova na Šumpersku se blíží do finále, proběhla i zkouška mostu

  13:06
Šunperk 24. listopadu 2023 (PROTEXT) - Na Šumpersku se blíží do finále stavba obchvatu Bludova. Součástí nákladného projektu za 2,3 miliardy korun byla i statická zátěžová zkouška nejdelšího mostu na trase, který měří 250 metrů.

Jakub Lysoněk, vedoucí stavby: "Na zatěžovacím stavu máme osm nákladních vozidel o hmotnosti 32 tun. Každý zatěžovací stav trvá zhruba půl hodiny. Jde o zatížení mostu. Poté půl hodiny odtížení mostu. Během této doby se kontroluje plánovaný a očekávaný průhyb."

Informace z měřícího stanoviště: "Zde je už vidět, že dochází k nějaké deformaci. Aktuálně jsme se dostali na nějaké 3 milimetry. Takže křivka bude nyní trošku pulzovat, jak auta budou postupně najíždět. Dostaneme se na deformaci přibližně 25 milimetrů průhybu."

 

Jakub Lysoněk, vedoucí stavby: "Měření probíhá potenciometry strunovými, které jsou umístěny ve spodní části mostu. Průhyb při tom zatížení je menší než ten maximální průhyb, který most jakoby zvládne."

Naložená vozidla o celkové hmotnosti 256 tun musí postupně najet na šest měřících míst. Trvá to celý den.

Jakub Lysoněk, vedoucí stavby: "Na trase se bude takto zatěžovat více mostů podobným způsobem. Jsou to mosty, které zatěžovací zkoušku vyžadují z hlediska velikosti daného mostu."

Tento je zajímavý tím, že se zde kříží hned tři dopravní cesty. Vodní tok řeky Moravy, nad ní železnice a nad nimi ještě silnice. A navíc tudy vede i ptačí koridor.

Václav Benda, stavební dozor: "Tyto stěny, které se zde montují, nejsou protihlukové, ale jsou to stěny, které budou zamezovat průletu ptactvu mezi vozidly. Ptactvo tak nebude narážet do projíždějících kamionů a osobních vozidel."

Obchvat Bludova je jednou z největších silničních staveb v Olomouckém kraji. Měří 5,5 kilometru. Dopravní komplikace a častá zdržení přes Bludov díky tomu už brzy skončí. Dokončen má být s předstihem a otevřen předběžně už 21. prosince 2023.

 

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek