metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Světově unikátní mikrobiomová banka vzniká v České republice

  13:00
Brno 3. ledna 2024 (PROTEX) - V Brně vzniká unikátní projekt na záchranu mikrobiomu člověka. Jde vůbec o první autogenní mikrobiomovou banku na světě, ve které si běžný člověk může uchovat svůj střevní mikrobiom pro pozdější využití. Bezpečně, dlouhodobě a bez ztráty kvality vydrží uchovaný desítky let.

Uchování vlastního mikrobiomu je jistá forma prevence, pro případ, kdy vážně onemocníme. Nutnost opakované léčby antibiotiky, prodělaná chemoterapie nebo závažná střevní infekce vedou k totální devastaci střevní mikrobioty. To má negativní vliv na imunitu, která ve výsledku rozhoduje o výsledku léčby. A nejen to. Narušený mikrobiom často vede k rozvoji následných chronických onemocnění. Proto je velmi důležité poškozený mikrobiom co nejdříve obnovit. Studie ukazují, že aplikace vlastního, zdravého mikrobiomu je nejefektivnější a nejbezpečnější způsob, jak toho docílit.

O významu mikrobiomu ve střevě člověka již bylo napsáno mnohé. Zdravý mikrobiom je zcela nezbytný pro správné fungování našeho těla. Úzce souvisí s naší imunitou, která ve výsledku rozhoduje o tom, zda se u nás rozvinou některá onemocnění. Čím dál více studií ukazuje na skutečnost, že narušený mikrobiom je příčinou mnohých autoimunních onemocnění. Nejen nejrůznějších střevních zánětů, ale také alergií, atopických dermatitid a stále častějších potravinových intolerancí. Narušený mikrobiom může být spouštěčem diabetu 2.typu, mnohých nádorových onemocnění, ale i psychických potíží jako jsou deprese a autismus.

Ukazuje se, že výskyt těchto diagnóz je přímo úměrný genocidě, která se odehrává na úrovni našeho mikrobiomu. Hlavní příčinou jsou průmyslově zpracované potraviny, plné nejrůznějších aditiv a konzervantů. Řada lidí navíc během svého života prodělá nádorové onemocnění, nebo musí podstoupit intenzivnější antibiotickou léčbu, která mikrobiom poškodí nenávratně.

A je nutné si uvědomit, že ve výzkumu mikrobiomu jsme stále na začátku. Aktuálně celosvětově probíhá tisíce klinických studií, které se zabývají mikrobiomem a jeho významem pro celkové zdraví. Řeší také, jak mikrobiom udržet v co nejlepší kondici a jakou roli zde hrají probiotika. Bohužel se ukazuje, že možnosti perorálně podávaných probiotik jsou omezené. Ať už v účinnosti, tak zejména proto, že suplementace probiotiky by musela být kontinuální. Po ukončení suplementace je jen otázkou času, kdy opět převládnou organismu vlastní mikrobiální bakterie. Mikrobiom je zcela individuální a velkou roli zde hraje genetický základ. Právě tyto skutečnosti potvrzují fakt, že aplikace vlastního, zdravého mikrobiomu je nejefektivnější a nejbezpečnější způsob, jak revitalizovat poškozený mikrobiom.

Právě to je důvod, proč v Brně vzniká projekt zcela unikátní mikrobiomové banky. "S vědomím toho, jak moc dopředu jde vědecký výzkum v této oblasti, jsme se rozhodli založit projekt mikrobiomové banky, ve které si budete moci uchovat svůj vlastní mikrobiom pro jeho pozdější použití," říká molekulární biolog a zakladatel projektu RNDr. Petr Ryšávka, Ph.D. "Že jdeme správným směrem ukazuje i trend z poslední doby, kdy mikrobiomové banky vznikají v Evropě jako houby po dešti."  Žádná ale neumožňuje uložení vlastního mikrobiomu pro přípravu autotransplantátu. Všechny tyto univerzální banky pracují s mikrobiomem od univerzálních dárců, jehož použití je značně omezené a problematické. Banky ale slouží jako vědecké báze pro probíhající klinické studie.

 

V čem je tedy projekt jedinečný?

“Unikátnost projektu spočívá v možnosti uchování si vlastního mikrobiomu. Díky tomu vzniká každému z nás možnost si v budoucnu obnovit mikrobiom poškozený prodělanou antibiotickou léčbou, chronickým zánětem nebo onkologickým onemocněním. Kouzlo je v tom, že obdržíte svůj původní, zdravý mikrobiom. V podstatě problém řešíte svým transplantátem.”

A proč to má smysl?

"Váš uschovaný mikrobiom je skutečně plně adaptovaný na vaše tělo. Mikrobiom od cizího dárce naopak vždy zůstane pro naše tělo cizí a to ho dříve nebo později vyloučí. Úspěšnost takové léčby je tedy vždy limitovaná."

"Jednoduše řečeno budeme uchovávat mikrobiomové zdraví jednotlivých lidí. Chceme být pověstnou Noemovou archou pro zdravý mikrobiom každého z nás." Doplňuje předseda společnosti Libor Prus.

Nové brněnské pracoviště společnosti Biome4Future SE má velké ambice. Prvním klientům bude k dispozici již od ledna 2024. Vzhledem k tomu, že se jedná o světový unikát, je projekt od samého začátku koncipován pro expanzi na zahraniční trhy.

 

Více info na www.biome4future.com

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

V bytovém domě na Přerovsku vybuchl plyn. Muže s popáleninami odvezl vrtulník

vydáno 16. června 2024  22:12,  aktualizováno  22:22

V Dřevohosticích na Přerovsku vybuchl v neděli v bytovém domě plyn, podle hasičů skončil muž kvůli popáleninám v ostravské nemocnici. Na místě zasahoval...  celý článek